2020-04-28

Złoto - trendy Q1 2020 - sektor inwestycyjny

Pandemia koronawirusa - i globalna reakcja na nią - miała daleko idący wpływ na sektor inwestycji w pierwszym kwartale. Na łącznym poziomie inwestycje w złoto w Q1 wzrosły o 80% r / r do najwyższego poziomu od czterech lat, wynoszącego 539,6 tony.
Inwestycje w sztabki i monety spadły o 6% w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r. i wyniosły 241,6 tony. ETF przyciągnęły jednak 298 ton na stronę wpływów, umieszczając zapotrzebowanie na złote produkty inwestycyjne na nowych szczytach.


Z jednej strony obawy przed ekonomicznym i społecznym wpływem wirusa spowodowały, że globalni inwestorzy uznali za bezpieczną przystań wiele produktów inwestycyjnych, w szczególności "złote" ETF-y i popularne złote monety, napędzając tym samym cenę złota. Z drugiej jednak strony obawy dotyczące ponurej perspektywy gospodarczej, w połączeniu z wyższymi cenami złota, zachęciły wielu inwestorów do sprzedaży swoich zasobów w celu walki z trudnościami finansowymi. W pewnym momencie momencie sektor inwestycyjny został zatrzymany, gdy rynki zostały zamknięte, uniemożliwiając inwestorom kupowanie.


Podczas gdy cena złota w dolarach amerykańskich utrzymywała się poniżej szczytowego poziomu z 2011 r., ceny złota denominowane w wielu innych walutach, co szczególnie widoczne było na naszym krajowym rynku, osiągały nowe historyczne rekordy. Oznacza to kontynuację trendu z ostatnich lat - wzrostu znaczenia funduszy europejskich (ETF), w których odnotowano największy napływ bezwzględny w I kwartale, natomiast Azja i inne regiony odnotowały największy procentowy wzrost.


Złote sztaby i monety


Gwałtowny wzrost popytu na złote monety na rynkach zachodnich zrównoważył spadek inwestycji w sztabki w Azji - łączna wartość inwestycji w sztabki i monety wyniosła 241,6 t i była o 6% niższa r / r. Globalne inwestycje w sztaby w I kwartale spadły o 19% r / r do 150,4 t.
Popyt na małe sztabki jest znacznie większy na rynkach wschodnioazjatyckich, które jako pierwsze zostały dotknięte przez koronawirusa. Popyt na monety nadrabiał zaległości związane z mniejszym zapotrzebowaniem na sztaby - wzrósł o 36% do trzyletniego maksimum, wynoszącego 76,9 t.

W Europie byliśmy świadkami najwyższego poziomu inwestycji detalicznych w złot od Q1 2017 roku. Popyt w całym regionie wzrósł o 53% r/r dając 65,t sprzedanego złota w formie inwestycyjnej.


Pozytywne nastawienie do złota na początku kwartału (z powodu bardzo niskich lub ujemnych stóp procentowych, spowolnienia niemieckiej gospodarki i niepewności Brexitu) wraz z rozprzestrzenianiem COVID-19 podsycało przez I kwartał zainteresowanie złotem, jako "bezpieczną przystanią" w niepewnych czasach
Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 335 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Sympatyczna - miła obsługa. Realizacja zgodna z warunkami zamówienia. Polecam sklep.
2024-06-25
Wszystko ok, polecam tą firmę.
pixel