2024-12-09

Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Inwestowanie w złoto fizyczne to sposób na zabezpieczenie kapitału przed spadkiem siły nabywczej oraz kryzysowymi sytuacjami. Taka inwestycja ma wiele zalet (to m.in. względna przewidywalność cen, znikome ryzyko straty w długim terminie), ale też cechy, które można uznać za wady (na przykład relatywnie niewielki zysk). Oto najważniejsze plusy i minusy inwestowania w złoto.

Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Specyfika inwestowania w złoto fizyczne

Sztabki i monety bulionowe, czyli złoto fizyczne jest niezależne od systemu bankowego – można nim dysponować bez pośrednictwa jakiejkolwiek instytucji finansowej. Tym samym może być zabezpieczeniem przed sytuacjami, w których wypłata gotówki nie będzie możliwa (lub straci ona swoją siłę nabywczą).

Brak związku fizycznego złota z systemem finansowym sprawia też, że bardzo trudne lub niemożliwe jest odgórne wpływanie na jego wycenę (kruszcu nie można „dodrukować” lub w inny sposób zwiększyć jego podaży). Warto dodać, że złoto zabezpiecza kapitał przed reformami prowadzącymi do dewaluacji waluty, czyli obniżenia jej siły nabywczej.

Jednocześnie złoto fizyczne trzeba bezpiecznie przechowywać – w dyskretnym miejscu (np. w domu) lub w skrytce bankowej. Właściciel ponosi ryzyko ewentualnej kradzieży, zagubienia lub utraty kruszcu w inny sposób.

W porównaniu więc do tzw. inwestycji papierowych (w tym inwestycji w ETF-y i fundusze powiązane z rynkiem złota), zaletą złota fizycznego jest jego niezależność od systemu finansowego w szerokim sensie, a wadą konieczność ochrony aktywów przed utratą.

Przeczytaj także: Złoto papierowe czy złoto fizyczne – co się bardziej opłaca?

Czy inwestycja w złoto się opłaca?

Dużą zaletą inwestowania w złoto jest możliwość ochrony kapitału w dłuższej perspektywie czasu. To zarówno ochrona przed inflacją (czyli spadkiem siły nabywczej oszczędności), jak i przed niespodziewanymi negatywnymi wydarzeniami, takimi jak kryzysy ekonomiczne, finansowe lub geopolityczne. W trakcie tego typu zdarzeń często rośnie inflacja, na giełdach utrzymuje się bessa, a ryzykowne instrumenty finansowe wyraźnie tracą na wartości.

Złoto jest nazywane bezpieczną przystanią inwestorów, ponieważ w trudnych czasach zwykle jego cena utrzymuje się na stałym poziomie lub rośnie. Między innymi dlatego, że inwestorzy wycofują kapitał z bardziej ryzykownych form inwestowania (np. akcji), a w zamian kupują względnie bezpieczne kruszce. W ostatnich latach wzrost zainteresowania złotem fizycznym i gwałtowne wzrosty jego cen obserwowaliśmy po wybuchu globalnej pandemii, ataku Rosji na Ukrainę czy w trakcie kryzysu bankowego (po upadku Credit Suisse).

Przeczytaj więcej: Dlaczego warto inwestować w złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto? Zalety

Jak już powiedzieliśmy, dużymi zaletami inwestycji w złoto fizyczne jest stabilność cen, ochrona kapitału przed inflacją oraz niezależność od systemu finansowego. Plusy takiej inwestycji to również:

  • Uniwersalna waluta – złoto jest akceptowane na całym świecie jako środek wymiany i „magazyn” siły nabywczej. Wszędzie też ma równie wysoką wartość (tymczasem wartość tradycyjnej waluty może gwałtownie spaść względem innych walut w trakcie kryzysu i wysokiej inflacji).
  • Szerokie zabezpieczenie przed ryzykiem – zdarzeń geopolitycznych, gospodarczych, militarnych i innych. Złotem fizycznym można dysponować praktycznie bez ograniczeń.
  • Wzrost wartości w długim terminie – patrząc historycznie, złoto od dziesięcioleci zyskuje na wartości – jego ceny rosną, podobnie jak ceny innych towarów i usług. Trzeba jednak pamiętać, że krótkoterminowo mogą się wyraźnie wahać (stąd właśnie królewski kruszec zalecany jest zwykle jako długoterminowa inwestycja).
  • Duża płynność (zbywalność) – złoto jest akceptowane niemal wszędzie, dlatego łatwo je nabyć i zbyć w razie potrzeby, w dowolnym miejscu. Dodatkowo współczesny rynek złota fizycznego jest standaryzowany – sztabki i monety globalnych producentów są wydawane w określonych, powtarzalnych gramaturach i akredytowane przez instytucje takie jak LBMA.
  • Niewielkie ryzyko straty – choć złoto (zwykle) nie pozwala na spektakularne zyski, pozwala na ochronę kapitału.
  • Niewielki próg wejścia – w złoto można zacząć inwestować, posiadając już kilkaset złotych. Dla przykładu sztabki są dostępne w gramaturach od 1 grama do 1 kilograma i więcej (najmniejsza kosztuje w listopadzie 2024 roku około 400 zł).

Inwestowanie w złoto fizyczne jest też bardzo proste – nie wymaga pośrednictwa żadnej instytucji ani też drobiazgowego śledzenia sytuacji rynkowej (mimo krótkotrwałych wahań, ceny złota stabilnie rosną w długim terminie).

Wady inwestowania w złoto

Za wadę inwestowania w złoto można uznać relatywnie niewielki zysk. Taką inwestycję traktuje się często jako zabezpieczenie i sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Osoby, które kupują aktywa w celu krótkotrwałej spekulacji lub szybkich zysków, chętniej wybierają inne instrumenty finansowe (gdzie, wraz z potencjalnie większymi korzyściami, większe jest także ryzyko straty).

Wadą złota może być także niewielka szansa na zysk w krótkim terminie – choć oczywiście nie jest to regułą (dla przykładu między listopadem 2023 a listopadem 2024 cena uncji złota wzrosła z około 2 000 do około 2 700 dolarów za uncję – czyli o około 35%).

Warto pamiętać, że choć bardzo mało prawdopodobne, podobnie jak każda inwestycja, również inwestycji w złoto związana jest z ryzykiem.

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy w inwestowaniu w złoto – jakie warto znać?

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 474 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
jestem bardzo zadowolony-tak trzymac.
2024-12-16
Ok
pixel