2025-02-06

Prognozy cen złota 2025 – na jakie wzrosty możemy liczyć?

Złoto w minionym roku odnotowało rekordowe wzrosty. Od stycznia 2024 do stycznia 2025 królewski kruszec urósł o ponad 30%. Na przełomie stycznia i lutego 2025 roku cena kruszcu sięga 2 800 dolarów za uncję. Skąd tak szybkie wzrosty cen złota i czego możemy się spodziewać w 2025 roku?

Prognozy cen złota 2025 – na jakie wzrosty możemy liczyć?

Złoto w 2025 roku – sytuacja wyjściowa

Dynamika, z jaką złoto rośnie w ostatnich miesiącach przerosła oczekiwania większości analityków i obserwatorów rynku. Obecnie wielu z nich uważa, że dynamiczny wzrost cen będzie kontynuowany. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że królewski kruszec jest dziś przeszacowany, a jego wzrost wyhamuje w kolejnych miesiącach.

Duża dynamika wzrostu cen złota w ostatnich latach jest widoczna również na wykresie przedstawiającym wycenę kruszcu z pięciu ostatnich lat:

Kurs złota w latach 2020-2025

Źródło: buulionvault.com

A także 20 ostatnich lat:

kurs złota w latach 2005-2025

Źródło: buulionvault.com

Co kształtuje dziś ceny złota? Duży wpływ ma globalna niepewność, związana z napięciami geopolitycznymi i problemami gospodarczymi (m.in. wysoką inflacją w ostatnich latach). Nie bez znaczenia jest też duży globalny popyt na złoto, szczególnie wśród banków centralnych wielu krajów.

Prognozy cen złota 2025 – szacunki ośrodków analitycznych

Prognozy cen złota na 2025 rok są zróżnicowane – najczęściej sytuują się w przedziale od 2 800 do 3 100 dolarów za uncję na koniec roku. Zakłada się, że w pierwszej połowie roku wzrost wciąż będzie bardzo dynamiczny, a osłabi się w drugiej.

Większość dużych ośrodków szacuje ceny złota w 2025 roku na około 3 000 dolarów za uncję. W przybliżeniu takie wartości przewiduje:

  • Gold World Council (Światowa Rada Złota)
  • Goldman Sachs.
  • J.P. Morgan
  • UBS
  • Bank of America
  • Citi Research

Prognozy można więc określić jako optymistyczne, choć wzrost wytraci nieco swoją dynamikę w porównaniu do 2024 roku (jednocześnie trzeba pamiętać, że był on wyjątkowy pod względem tempa wzrostów). Warto zauważyć, że prognozy formułowane w grudniu 2023 również były dość zachowawcze (w ujęciu procentowym bardzo podobne do obecnych, zakładały wzrosty o około 10-12% w perspektywie roku).

Przeczytaj więcej: Prognozy cen złota 2024

Czynniki kształtujące ceny złota w 2025 roku

Wiele z wymienionych poniżej czynników stanowi kontynuację trendów z minionego roku. Jak już wspomnieliśmy, są one związane z dużym popytem na złoto oraz poczuciem niepewności (geopolitycznej i gospodarczej) wśród inwestorów.

Polityka monetarna w USA

Oczekiwane cięcia stóp procentowych przez amerykański Fed mogą osłabić wartość dolara. Zwykle wiąże się to ze wzrostami globalnych cen kruszcu. Gdy stopy są niskie, złoto jest chętnie wybierane jako narzędzie do ochrony kapitału przed inflacją.

Warto jednak zauważyć, że w 2024 roku cena złota rosła, mimo relatywnie wysokich stóp procentowych (przede wszystkim w USA, ale także i innych krajach), dlatego nie zawsze jest to regułą.

Popyt wśród banków centralnych

Rok 2024 to czas intensywnych zakupów złota przez banki centralne – krajów rozwiniętych, ale także tych rozwijających się i aspirujących. Bardzo dużo złota gromadzą Chiny, USA i państwa europejskie, w tym Polska (która obecnie posiada około 448 ton złota i zajmuje 12. miejsce na świecie w rankingu krajów gromadzących rezerwy tego kruszcu). NBP planuje zwiększyć zasoby złota do poziomu, w którym metal ten będzie stanowił 20% rezerw walutowych Polski (obecnie to około 16%).

Podobny kierunek obrały banki centralne wielu innych krajów, co przyczynia się do umacniania wyceny złota. W obliczu napięć geopolitycznych państwa dążą do dywersyfikacji rezerw i umacniania własnej waluty względem innych.

Przeczytaj więcej: Dlaczego banki centralne kupują złoto?

Niepewność geopolityczna

Trwająca wojna w Ukrainie, napięcia ekonomiczne (np. między USA a Chinami czy Kanadą) i geopolityczne (m.in. na Bliskim Wschodzie czy Półwyspie Koreańskim) – to tylko kilka przykładów. Ponieważ złoto jest traktowane jako zabezpieczenie na trudne czasy, inwestorzy chętnie sięgają po kruszec w czasach niepewności.
Ze względu na wiele takich zdarzeń w ostatnich latach, inwestorzy prywatni (podobnie jak banki centralne) kupują złoto, a duży popyt stymuluje wzrost cen. Zakupom sprzyja też względnie dobra globalna koniunktura (inwestorzy mają środki, które chętnie inwestują).

Inflacja i oczekiwania inflacyjne

Mimo że bardzo wysoka inflacja lat 2021-2023 została zdławiona w większości krajów, wciąż wiele osób obawia się jej powrotu. W wielu państwach, w tym w Polsce, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej celu. Oczekiwania inflacyjne (czyli obawa, że inflacja może się pojawić), to dodatkowy czynniki zwiększający zainteresowanie metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem, ale również innymi, w tym srebrem).

Czego spodziewać się po złocie w 2025 roku?

Można założyć, że sytuacja będzie podobna do tej z minionego roku. Na rynku wciąż panuje niepewność i skłonność do redukowania ryzyka – zabezpieczania (przynajmniej części) kapitału na przyszłość. Jednocześnie, ze względu na relatywnie dobrą sytuację gospodarczą, inwestorzy dysponują środkami, które mogą zainwestować. Chętnie wybierają też bezpieczne przystanie (takie jak metale szlachetne) – także po to, aby zdywersyfikować i portfel inwestycyjny z myślą o trudniejszych czasach w przyszłości.

W kontekście cen wiele zależy od sytuacji na świecie – w przypadku niekorzystnych (lub przeciwnie) zdarzeń o charakterze globalnym, ceny królewskiego kruszcu mogą znacząco odbiegać od formułowanych dziś prognoz.

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 540 opinii
pixel