2025-04-09

Czy to dobry moment na zakup złota?

Inflacja jest poważnym ryzykiem dla inwestorów, dlatego teraz może być najlepszy czas, aby zwrócić się w stronę bezpiecznych aktywów, takich jak złoto – tak powiedział Adam Trexler, założyciel i prezes Valaurum, w 2021 roku. W latach 2020-2024 rzeczywiście globalna gospodarka mierzyła się z dużymi wzrostami cen. Czy 2025 rok to wciąż dobry moment na zakup złota? Wiele wskazuje na to, że tak.

Czy to dobry moment na zakup złota?

Kiedy warto kupić złoto? Wypowiedź eksperta

Najlepszy czas na kupowanie złota jest przed kryzysem. Teraz jest naprawdę dobry czas, aby ludzie mogli zaopatrzyć się w zapasy. Ponieważ w przypadku powszechnej inflacji uważamy, że cena złota wzrośnie znacznie bardziej”. Trexler powiedział Kitco News w 2021 roku. „Będzie coraz więcej wydatków i będzie silna presja, by ignorować obawy inflacyjne. Fed będzie bardzo wolno reagować, co jest receptą na coraz wyższą inflację” – dodał.

Choć to cytaty sprzed kilku lat, są aktualne i w roku 2025 roku. Złoto jest uznawane za uniwersalny środek do zabezpieczenia kapitału przed inflacją i trudnymi okresami w gospodarce.

Rekordowe wzrosty cen złota obserwujemy od kilku lat – co zapoczątkował wybuch pandemii w 2020 roku i późniejsze przerwane łańcuchy dostaw oraz wysoka inflacja. To także wojna w Ukrainie, wzrost cen surowców i problemy sektora bankowego (upadek Credit Suisse). Między marcem 2020 a marcem 2025 cena uncji złota wzrosła o około 1450 dolarów, czyli około 88% (z około 1 650 do około 3 100 dolarów za uncję).

Czy warto kupować złoto w 2025 roku?

Obecnie, w pierwszym kwartale 2025 roku, złoto wciąż jest bardzo popularne – kupują je banki centralne wielu krajów, a także inwestorzy prywatni. Już w pierwszym kwartale 2025 roku cena uncji przekroczyła psychologiczną granicę 3 000 dolarów za uncję i nic nie wskazuje na zatrzymanie tendencji wzrostowej.
Warto zauważyć, że w ostatnich trzech latach wzrost cen kruszcu jest wyjątkowo dynamiczny (przewyższa nawet ten po kryzysie ekonomicznym 2008-2010). Szczególnie wyraźnie widać to na wykresie wyceny kruszcu z ostatnich 20 lat:

Wykres cen złota z ostatnich 20 lat

Dlaczego królewski kruszec rośnie tak szybko? Wśród przyczyn wskazuje się:

  1. Duże poczucie niepewności – choć aktualnie gospodarki zwykle dobrze sobie radzą, inwestorzy mają w pamięci problemy ostatnich lat i obawiają się wybuchu kryzysu (geopolitycznego, handlowego, gospodarczego) w przyszłości.
  2. Duży popyt, w tym agresywne zakupy banków centralnych – które skupują złoto z rynku w dużych ilościach, chcąc zabezpieczyć swoją walutę narodową i zwiększyć zaufanie inwestorów międzynarodowych.
  3. Dobra sytuacja inwestorów – mimo zawirowań ostatnich lat, wielu inwestorów dysponuje zapasowymi środkami, które chętnie lokują w bezpiecznych przystaniach (inwestycji o niskim ryzyku, czego przykładem jest złoto fizyczne).
  4. Niepewność handlowa i polityczna – zagrożenie konfliktem w Europie, wojny handlowe (m.in. związane z aktualną polityką Stanów Zjednoczonych), konflikty w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykulePrognozy cen złota na 2025 rok

Kiedy zdecydować się na kupno złota? Jeszcze przed wysoką inflacją.

Jak pokazuje historia, wartość królewskiego kruszcu rośnie razem z cenami produktów i usług. W tym samym czasie tradycyjna waluta szybko traci swoją realną wartość (siłę nabywczą). Jeśli inflacja jest silna i nie uda jej się szybko powstrzymać, może doprowadzić do stagflacji i innych, trudnych do odwrócenia problemów ekonomicznych.
Wzrost globalnej inflacji w latach 2021-2024 był wyraźnie skorelowany ze wzrostami cen złota. Choć w 2025 roku globalna sytuacja gospodarcza istotnie się poprawiła, złoto wciąż rośnie bardzo szybko. W kontekście inflacji może mieć to związek z oczekiwaniami inflacyjnymi inwestorów (obawą, że sytuacja nie jest w pełni opanowana, a niekontrolowany wzrost cen może wrócić) w niedalekiej przyszłości.

Przeczytaj więcejJak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja? W co warto inwestować?

Złoto zabezpieczeniem w czasach kryzysu

Podobnie jak wielu innych ekspertów rynku metali szlachetnych, Adam Texler mówił w 2021 roku:

Złoto jest używane na całym świecie jako zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym. Jest używane w Indiach i Chinach do tych celów. Jest używane w Ameryce Południowej do tych celów” – powiedział Trexler. „Ludzie mają tendencję do uciekania do niego w czasach napięć gospodarczych. Widzieliśmy to w kryzysie finansowym, widzieliśmy to podczas zeszłorocznego kryzysu COVID. Ma tendencję do osiągania lepszych wyników w tego rodzaju sytuacjach”.

Obecnie przed ryzykiem walutowym chętnie zabezpieczają się zarówno inwestorzy prywatni jak i banki centralne wielu krajów. Warto dodać, że Narodowy Bank Polski bardzo mocno zwiększył rezerwę w złocie. W 2025 roku to już zasoby te przekraczają 450 ton.

Przeczytaj takżeDlaczego banki centralne kupują złoto?

Kiedy inwestować w złoto? Czy 2025 rok to dobry moment?

Jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy, wzrost cen złota jest bardzo dynamiczny w ostatnich latach. I co ważne, dynamika ta wyraźnie przewyższa prognozy inwestorów.

Naturalnie najlepiej kupować złoto „na dołku”, czyli wtedy, gdy jest tańsze. Jednak już od kilku lat wyraźna korekta nie następuje – złoto drożeje bardzo szybko. W 2024 roku to ponad 15% w 12 miesięcy, a wzrost o tysiąc dolarów za uncję (czyli z około 2 000 do 3 000 dolarów) nastąpił w 1,5 roku (październik 2023-marzec 2025).

Dlatego wiele wskazuje na to, że zakup królewskiego kruszcu będzie opłacalny – nawet teraz, gdy cena jest rekordowo wysoka (ponieważ bardzo mało prawdopodobne jest, że istotnie spadnie w najbliższym czasie).

Warto pamiętać, że inwestycję w złoto traktuje się zwykle długoterminowo – mimo okresowych wahań, ceny kruszcu rosną w długim terminie. Wahania te są też zazwyczaj relatywnie niewielkie. Wszystko to sprawia, że złoto – ze względu na dużą stabilność – jest rzadko wybierane jako inwestycja na zasadach krótkotrwałej spekulacji.

Dowiedz się więcej:

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 586 opinii
pixel