Wykres ceny palladu

Na naszej stronie udostępniamy wykres prezentujący aktualne notowania palladu, aktualizowany w czasie rzeczywistym. Sprawdzisz tu bieżącą wycenę palladu, a także dane historyczne – do 15 lat wstecz.

Cena palladu na wykresie jest wyrażona w polskich złotych (PLN) za uncję trojańską kruszcu (1 oz, czyli 31,1 g).

Aktualny kurs palladu


Gold price by GoldBroker.com

Notowania historyczne

Jak czytać wykres cen palladu?

Oś pionowa wskazuje cenę palladu za uncję, a oś pozioma – w zależności od wybranego okresu – godziny, dni, miesiące lub lata.

Nasze wykresy są interaktywne. Na planszy „aktualne ceny palladu” możesz śledzić zmiany cen w bieżącym dniu, a na planszy „notowania historyczne” – dane z przeszłości. Klikając odpowiedni przycisk na wykresie, możesz przeanalizować zmiany w okresach:

  • 5 days – ostatnie 5 dni,
  • 1 month – ostatni miesiąc,
  • 1 year – poprzedni rok (liczony od aktualnego dnia),
  • 5 years – ostatnie 5 lat,
  • 10 years – wykres cen palladu z 10 lat,
  • Max – cały dostępny okres (ostatnie 15 lat).

W prawej części wykresu znajdziesz procentowe ujęcie trendu – informację, o ile wzrosła lub zmalała cena uncji palladu w okresie, który analizujesz.

Na wykresie możesz też sprawdzić dodatkowe parametry:

  • Closing price (cena zamknięcia) – czyli cenę na koniec sesji w danym dniu.
  • Candlestick (świeca) – najwyższe i najniższe ceny konkretnego dnia oraz cena otwarcia i zamknięcia.
  • MA50 – średnia krocząca z 50-dni (krótkoterminowa).
  • MA200 – średnia krocząca z 200 dni (długoterminowa).

Aktualne notowania palladu

Pallad to metal szlachetny o relatywnie dużej zmienności wyceny w krótkich okresach. Na jego wartość wpływają wydarzenia w globalnej gospodarce – jest szeroko wykorzystywany w przemyśle, stąd też w okresach dobrej koniunktury, gdy produkcja przemysłowa rośnie, ceny palladu zwykle idą do góry.

Na ceny tego metalu wpływają też inne czynniki, w tym prawo popytu i podaży. Im większy popyt, tym – zazwyczaj – większa cena uncji palladu. Z kolei gdy zainteresowanie inwestorów spada, kruszec jest wyceniany niżej.

Niektórzy inwestorzy kupują pallad w ramach dywersyfikacji portfela inwestycyjnego – aby zabezpieczyć kapitał przed niespodziewanymi zdarzeniami na rynku. Choć najczęściej wybiera się w tym celu bardziej stabilne złoto, pallad również wykazuje pewną przewidywalność. Jednocześnie, jak wspomnieliśmy, cena tego metalu może dynamicznie się zmieniać w krótkiej perspektywie – stąd może być aktywem kupowanym w celu krótkoterminowej spekulacji.

Co jeszcze kształtuje ceny palladu?

Cena palladu jest do pewnego stopnia skorelowana z ceną platyny. Oba te surowce są wykorzystywane w przemyśle (np. w motoryzacji) w podobnych celach, dlatego często – choć nie zawsze – mogą być używane zamiennie.

Nie bez znaczenia jest też kontekst geopolityczny – głowni producenci palladu to Rosja i RPA. Konflikty handlowe, sankcje lub bieżące problemy z wydobyciem mogą istotnie wpływać na wycenę kruszcu. Podobnie regulacje związane z ekologią – pallad jest ważnym surowcem w niskoemisyjnej motoryzacji i w energii odnawialnej. Inne sektory gospodarki, które szeroko wykorzystują ten metal, to elektronika i branża jubilerska.

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 607 opinii
pixel