Wykres ceny złota

Na naszej stronie znajdziesz wykres prezentujący aktualną cenę złota z możliwością analizy danych historycznych. Cena na wykresie wyrażona jest w dolarach (USD) za uncję trojańską kruszcu (czyli w przybliżeniu 31,1 g).

Aktualny kurs złota


Gold price by GoldBroker.com

Notowania historyczne

Wykres cen złota jest interaktywny – możesz wybrać interesujący Cię zakres cen:

  • 5 days – ostatnie 5 dni.
  • 1 month – 1 miesiąc, 30 ostatnich dni.
  • 1 year – ceny złota w ostatnim roku.
  • 5 years – ceny złota w perspektywie ostatnich 5 lat.
  • 10 years – ceny złota w perspektywie ostatnich 10 lat.
  • Max – maksymalny zakres czasu. 

Korzystając z wykresu, możesz sprawdzić kurs uncji złota w bieżącym momencie oraz prześledzić trendy w wybranym przez siebie zakresie czasowym. Obok ceny znajdziesz też podsumowanie trendu – informację, o jaką kwotę oraz o ile procent cena zmieniła się w analizowanym okresie.

Jak czytać wykres cen złota?

Na skali poziomej wykresu znajdują się – w zależności od wybranego okresu – godziny, dni, miesiące lub lata, a na skali pionowej – cena kruszcu wyrażona w dolarach amerykańskich za uncję trojańską (oz).

Od czego zależy cena złota?

Kurs złota fizycznego jest determinowany przez wiele czynników, wśród których możemy wymienić:

  • Prawo popytu i podaży – naturalnie im więcej osób jest zainteresowanych zakupem złota, tym większe prawdopodobieństwo wzrostu jego ceny. Kruszec ten jest zasobem ograniczonym, którego nie można „dodrukować” lub w inny sposób sztucznie zwiększyć jego podaży. Dodatkowo wydobycie złota jest coraz droższe i coraz trudniejsze, a znane nam złoża prawdopodobnie wyczerpią się za kilka dekad.
  • Zakupy banków centralnych – duży popyt w ostatnich latach generują banki centralne różnych krajów. Podobnie jak inwestorzy prywatni, kupują złoto w celu zabezpieczenia kondycji finansów swojego kraju (np. przez możliwość wpływania na kurs waluty narodowej czy reagowania na kryzysowe sytuacje).
  • Kurs dolara amerykańskiego – silna waluta Stanów Zjednoczonych (w której globalnie wyceniane jest złoto) sprawia, że koszt zakupu kruszców w innych walutach rośnie, co może zmniejszyć popyt i obniżyć cenę. W sytuacji gdy dolar jest słaby, często mamy do czynienia z sytuacją odwrotną.
  • Inflacja i sytuacja gospodarcza – złoto cieszy się dużą popularnością w okresie inflacji, gdy tradycyjny pieniądz szybko traci realną wartość (siłę nabywczą). Ponieważ ceny złota zwykle rosną razem z cenami innych produktów i usług, metal ten jest uznawany za środek do zachowania wartości kapitału w czasie.
  • Polityka pieniężna i stopy procentowe – niskie stopy procentowe zwiększają atrakcyjność złota, ponieważ inwestorzy szukają alternatyw dla aktywów opartych na oprocentowaniu. Z kolei wysokie stopy procentowe skłaniają uczestników rynku do przemieszczenia kapitału w kierunku aktywów powiązanych z oprocentowaniem.
  • Niepewność geopolityczna – zainteresowanie złotem rośnie w okresach niepewności gospodarczej, ale też geopolitycznej (oba te aspekty wpływają na siebie wzajemnie). Gdy istnieje obawa kryzysu, złoto jest często wyceniane wyżej.

Aktualny kurs złota i dane historyczne

Śledząc kurs złota, można zauważyć systematyczny wzrost wartości tego metalu. Jednocześnie, krótkoterminowo – np. w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy – ceny mogą wyraźnie odbiegać od trendu. Jednak stabilny wzrost w długim terminie sprawia, że złoto określane jest jako bezpieczna przystań inwestorów – inwestycja, w której ryzyko straty w jest bardzo niskie.

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 563 opinii
pixel