Prognoza cen srebra na 2025 rok
Srebro radziło sobie bardzo dobrze w 2024 roku i wiele osób uważa, że duże zainteresowanie tym kruszcem utrzyma się także w roku 2025. Szczególnie że optymistycznie rysują się perspektywy dla globalnego przemysłu, w tym sektora nowych technologii, gdzie srebro pełni ważną rolę. Czego możemy spodziewać się po cenach tego metalu i co dla srebra przewidują eksperci?
Kurs srebra – prognozy 2025
Z dostępnych w styczniu 2025 roku analiz wynika, że za uncję srebra do końca roku zapłacimy od 35 do 40 dolarów. To oczywiście wartości uśrednione – tak zakłada większość dużych ośrodków analitycznych – choć można znaleźć także pojedyncze analizy odbiegające od tych wyliczeń.
Ponieważ srebro to metal podlegający relatywnie dużym (niekiedy skokowym) wahaniom w krótkim okresie, niektórzy analitycy wskazują na prawdopodobieństwo krótkotrwałej wyceny złota na poziomie 45-50 dolarów/uncja.
Przykładowe prognozy ośrodków analitycznych:
- LongForecast – 35-40 USD/oz
- TradesUnion – 29-40 USD/oz
- Heraeus Precious Metals – 28-40 USD/oz
- BullionVault – 36-38 USD/oz
- JP Morgan – 38 USD/oz
- World Bank Report – wzrost o 7%
Eksperci spodziewają się niewielkich wzrostów lub spadków w pierwszej połowie roku, a bardziej dynamicznych wzrostów – w drugiej.
Co wpływa na ceny srebra w 2025 roku?
Jak już wspomnieliśmy, popyt na srebro w przemyśle jest jednym z głównych czynników wpływających na wycenę kruszcu. Globalna kondycja przemysłu jest zasadniczo dobra, a na znaczeniu zyskują branże, dla których srebro jest kluczowym surowcem. To przede wszystkim:
- nowe technologie związane z energią odnawialną (m.in. fotowoltaika, produkcja turbin wiatrowych)
- technologie związane z ekologiczną motoryzacją (produkcja niskoemisyjnych pojazdów)
- elektronika i produkcja urządzeń
- telekomunikacja
- branża medyczna i kosmetyczna
- przemysł wojskowy
- branża jubilerska
W praktyce od kilku lat mamy do czynienia z deficytami podaży srebra. W połączeniu z niesłabnącym popytem można zakładać dobre perspektywy dla wzrostu jego cen.
Ponieważ metale szlachetne są często traktowane jako bezpieczna przystań, inwestorzy mogą chętnie wybierać srebro w 2025 roku. Sprzyja temu niepewność geopolityczna (napięte nastroje w Europie, na Bliskim Wschodzie, konflikty handlowe między USA a Chinami), a także obawy inwestorów w związku z sytuacją gospodarczą. W celu zabezpieczenia kapitału inwestorzy najchętniej wybierają złoto, jednak srebro – choć nieco bardziej podatne na wahania koniunktury – jest zdecydowanie tańsze, tym samym łatwiej dostępne do inwestorów.
Prognozy dla srebra – czy zatem opłaca się w nie inwestować w 2025 roku?
Srebro to metal lokacyjny cieszący się dużym zaufaniem inwestorów od dziesięcioleci. Jego cena jest uzależniona od sytuacji w gospodarce, więc – jak już wspomnieliśmy – może być podatne (bardziej niż stabilne złoto) na relatywnie silne wahania cen – zarówno w górę, jak i w dół.
Widać to na wykresie podsumowującym 20 ostatnich lat wyceny srebra:
Źródło: bullionvault.com
Srebro może chronić kapitał przed inflacją, a także być elementem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego (np. w odniesieniu do papierów wartościowych lub innych kruszców, takich jak złoto).
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach cena srebra będzie rosnąć (choć pewnie wzrost ten będzie obarczony wahaniami). Coraz większy popyt przy ograniczanej podaży (wydobycie z każdym roku jest trudniejsze i droższe) stawia srebro w gronie relatywnie pewnych metali inwestycyjnych.
Przeczytaj więcej: Czy warto inwestować w srebro?
Jak kupować srebro?
Podobnie jak w przypadku innych metali szlachetnych produkowanych w celach inwestycyjnych (złoto, platyna i pallad), produkcja srebra jest standaryzowana. Producenci wprowadzają je na rynek jako sztabki lub monety w określonych, powtarzalnych gramaturach.
Srebrne monety są najczęściej produkowane w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz), co w przybliżeniu przekłada się na 31,1 gramów kruszcu. Inwestycyjna moneta jednouncjowa kosztuje na początku 2025 roku około 180 zł. Jednocześnie cena niektórych produktów może być wyższa – dotyczy to przede wszystkim monet dodatkowo zdobionych innymi metalami lub produkowanych w niewielkich nakładach (które – obok wartości inwestycyjnej – mają też wartość kolekcjonerską).
Ponieważ srebro ma relatywnie niską cenę za uncję (np. w porównaniu do złota czy platyny), dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się zestawy srebrnych monet – zawierające 20, 25, 100, 250 czy nawet 500 sztuk. Monety w zestawach są zwykle zapakowane w tuby mennicze i pudełka ochronne.
Sztabki srebra również są dostępne w różnych gramaturach, ale największą popularnością cieszy się sztabki kilogramowe. Sztabka o masie 1 kilograma kosztuje w styczniu 2025 roku około 5 400 zł.