Czym jest uncja trojańska i ile wynosi?
Uncja trojańska to bardzo popularne określenie na rynku kruszców. Termin ten służy głównie określaniu wagi metalów szlachetnych, dlatego nie powinien być obcy szczególnie inwestorom oraz osobom zainteresowanym zakupem produktów inwestycyjnych. Ile to jest uncja trojańska i co warto wiedzieć na temat jednostek systemu wagowego przed zakupem metali szlachetnych?
Co to jest uncja trojańska?
Uncja trojańska to rozpoznawalna na całym świecie jednostka systemu wagowego. Niektórzy mogą znać ją pod pojęciem uncji jubilerskiej lub aptekarskiej, jednak niezależnie od nazewnictwa opisuje ona wagę metali szlachetnych na podstawie międzynarodowych standardów. Przy użyciu uncji trojańskiej wyrażonej za pomocą skrótu „oz”, rzadziej „t. oz” opisuje się wagę metali szlachetnych, takich jak: złoto, srebro, pallad i platyna. Bywa również wykorzystywana w jubilerstwie, a popularny skrót można zobaczyć na powierzchni wielu monet bulionowych oraz kolekcjonerskich.
Ciekawostką jest, że system wagowy korzystający z uncji trojańskiej znany był już w średniowieczu, a jednostką posługiwano się przy międzynarodowych wymianach handlowych.
1 uncja trojańska – ile to gram?
Uncja trojańska odpowiada wadze 31,1034768 gramów, w przybliżeniu 31,1 gramów. Znacznie częściej spotkasz się z zapisem 1 oz, który wykorzystuje się często przy opisie wagi monet inwestycyjnych wykonanych z 1 uncji trojańskiej czystego kruszcu np. złota lub srebra. Jak jedna uncja trojańska ma się natomiast w przeliczeniu do innych jednostek wagowych? Oto krótka charakterystyka:
- 1 uncja trojańska odpowiada 31,1 gramom.
- 1 uncja trojańska odpowiada 480 granon (dawnej jednostce masy, zwanej również ziarnem, stosowanej głównie w krajach anglosaskich).
- 32,15 uncji trojańskich odpowiada 1 kilogramowi.
- 1 uncja trojańska nie odpowiada 1 uncji międzynarodowej.
Przeczytaj także: Awers i rewers monety – jak je rozpoznać?
Uncja trojańska – historia i pochodzenie
Uncja trojańska wbrew powszechnemu skojarzeniu nie wywodzi się z Troi, a początek znanej jednostki systemu wagowego ma swoje korzenie we Francji. Miasto Troyes było jednym z ważnych ośrodków handlowych na mapie Europy w okresie średniowiecza. Na jego terenie krzyżowały się różne szlaki handlowe, a w celu doprowadzenia do skutku transakcji między kupcami pochodzącymi z różnych narodów zaistniała potrzeba ustalenia uniwersalnej jednostki wagowej. W ten sposób opracowano system miar dotyczący głównie sprzedaży metali szlachetnych. Tak powstała uncja trojańska, która w niedalekiej przyszłości stała się popularną jednostką wagową również w Stanach Zjednoczonych, Anglii, a następnie zaczęto posługiwać się nią na całym świecie.
Uncja jubilerska a uncja międzynarodowa – porównanie
Niedoświadczeni inwestorzy na początku swojej przygody z inwestowaniem mogą mylić uncję trojańską (jubilerską) z uncją międzynarodową. Choć pojęcia te wydają się tożsame, określają zupełnie inne jednostki w zależności od przyjętego systemu wag. Uncja międzynarodowa odpowiada 28,34 gramom. Nie ma ona zastosowania na rynku metali szlachetnych, a znacznie częściej można spotkać się z jej wykorzystaniem przy oznaczaniu wagi produktów spożywczych, takich jak cukier lub mąka. Międzynarodowa uncja stanowi szesnastą część funta międzynarodowego.
Czy warto inwestować w monety inwestycyjne o wadze uncji trojańskiej?
Monety inwestycyjne o wadze 1 oz (uncji trojańskiej) to bardzo dobry wybór dla początkujących inwestorów. Nie wymagają dużego wkładu kapitału w inwestycję i tym samym często nazywane są mianem tzw. złotego środka. Umożliwiają dywersyfikację portfela inwestycyjnego i w dłuższej perspektywie czasu stanowią doskonałą lokatę dla niedużego budżetu. Ze względu na dużą popularność 1-uncjowych monet bulionowych produkty te łatwo upłynnić, a dzięki oryginalnie zdobionym rewersom i awersom są one pożądane przez inwestorów z całego świata dużo bardziej niż monety o mniejszej jednostce wagowej.