Prognozy cen platyny 2025 – co warto wiedzieć?
W ostatnich latach obserwowaliśmy rekordowe wzrosty cen złota, ale dobrze radziły sobie również pozostałe metale inwestycyjne, w tym platyna i pallad. W 2024 roku oba te kruszce charakteryzowały wyraźne wahania cen w krótkich okresach, jednocześnie względna stabilność w perspektywie dwunastu miesięcy. Czego możemy spodziewać się w 2025 roku?
Co determinuje notowania platyny i palladu?
Oba te metale stanowią bardzo ważny surowiec współczesnych gospodarek – są niezbędne w wielu dziedzinach przemysłu, szczególnie w tych, które obecnie szybko się rozwijają i z dużym prawdopodobieństwem będą się rozwijać w kolejnych dekadach. To – między innymi – takie sektory przemysłu jak:
- produkcja samochodów niskoemisyjnych (w tym elektrycznych),
- fotowoltaika i szeroko rozumiana energia słoneczna,
- inne zielone technologie (np. energetyka wiatrowa),
- elektronika (w tym produkcja komputerów, smartfonów i różnego typu urządzeń AGD/RTV),
- przemysł lotniczy i zaawansowane technologie kosmiczne,
- technologie związane z obronnością,
- medycyna (m.in. implanty, narzędzia chirurgiczne).
Relatywnie dużo tych kruszców potrzebuje w każdym roku również przemysł jubilerski.
Przewidywania dla platyny 2025
Większość analityków i obserwatorów rynku przewiduje, że ceny platyny w 2025 roku pozostaną względnie stabilne lub nieznacznie wzrosną (o około 10-15%). Dla przykładu Trading Economics szacuje na koniec 2025 roku 1 029 dolarów za uncję, a UBS – 1 100 dolarów. Obecnie (luty 2024 uncja tego kruszcu kosztuje około 950-990 dolarów).
Co może wpłynąć na wycenę platyny w tym roku?
Od wielu już lat światowa gospodarka zmaga się z niedoborem platyny – globalny popyt na nią jest większy niż podaż. W 2024 mogło brakować nawet około 9% globalnego zapotrzebowania (tak pod koniec 2024 roku oszacowała Światowa Rada Inwestycyjna Platyny – WPIC).
Wśród przyczyn niedoborów wskazuje się ograniczenie dostaw z Rosji, intensywne zakupy Chin (co powoduje deficyty na rynkach zachodnich) oraz trudności związane z wydobyciem w RPA (kraj ten odpowiada za około 70% produkcji platyny). Trudności te dotyczą warunków pracy w kopalniach (ich okresowego zamykania przez brak bezpiecznych warunków), ograniczonych dostaw energii elektrycznej, relatywnie słabej industrializacji branży wydobywczej, a także problemów społeczno-politycznych (to m.in. niedostateczne regulacje zagrożenie korupcją).
W 2025 roku ceny platyny będą prawdopodobnie stymulować takie czynniki jak:
- Niedobór kruszcu na globalnym rynku – wg szacunków WPIC, w tym roku może być to 540-550 000 uncji, czyli około 7% światowego zapotrzebowania.
- Rosnący popyt w branży motoryzacyjnej (platyna używana jest do produkcji katalizatorów).
- Rozwój OZE i zmiany regulacyjne w branży energetycznej (kładące nacisk na stosowanie rozwiązań proekologicznych).
- Niestabilność (często też nieprzewidywalność) największych producentów platyny (obok RPA, to także Rosja, której handel z krajami Zachodu jest ograniczony).
- Polityka USA – w tym polityka handlowa (spodziewane nałożenie ceł i cła odwetowe) oraz polityka monetarna (spodziewany spadek stóp procentowych).
- Niepewność inwestorów – w okresach niepewności relatywnie dużą popularnością cieszą się metale szlachetne. Dotyczy to przede wszystkim złota, ale platyna i pallad również są kupowane przez inwestorów z tą intencją.
Platyna i pallad podobnie wyceniane w 2025 roku
Obecnie, z punktu widzenia inwestycyjnego, platyna i pallad są do siebie podobne w wielu aspektach. Stąd też większość opisanych wyżej czynników kształtujących ceny w 2025 roku odnosi się także do palladu. Notowania tych kruszców podobnie reagują na wydarzenia w gospodarce, podobne są też właściwości fizyczne tych metali (w wielu dziedzinach można je stosować zamiennie).
W lutym 2025 cena palladu jest zbliżona do ceny platyny, choć jeszcze kilka lat temu pallad był metalem wyraźnie droższym. W perspektywie pięciu lat zanotował jednak spore spadki (choć rok 2024 był względnie stabilny). Powodem jest między innymi fakt, że platyna była szeroko wybierana jako tańszy zamiennik palladu (metale te mają podobne właściwości fizyczne).
Ceny platyny 2020-2025, źródło: bullionvault.com
Ceny palladu 2020-2025, źródło: bullionvault.com
Wśród różnic między platyną a palladem możemy wskazać nieco mniejszy globalny deficyt tego drugiego (w 2025 roku szacowany przez UBS na 3% globalnego popytu). Największymi producentami palladu są Rosja (około 40-45% światowej produkcji) oraz RPA (około 40%), istotny udział w pozostałej części rynku mają też Kanada i Stany Zjednoczone.
Podobnie jak w przypadku platyny, dla palladu przewiduje się w 2025 roku niewielki wzrost (około 10%) lub utrzymanie cen. Jednocześnie w krótkiej perspektywie wahania cen (w górę i w dół) mogą być wyraźne.
Przeczytaj także:
---------
Źródła:
- https://www.royalmint.com/invest/discover/gold-market/revised-platinum-supplydemand-forecasts-2025-to-2028/
- https://www.lbma.org.uk/forecast-survey-2025/at-a-glance
- https://platinuminvestment.com/supply-and-demand/platinum-quarterly