2021-05-18

Moneta czy sztabka - co wybrać na pierwszą inwestycję w złoto?

Złota sztabka czy moneta - co wybrać?


Złote monety czy sztabki

Często zadawane pytanie dla początkującej osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze światem złota, brzmi: co opłaca się bardziej, sztabka czy moneta bulionowa?


Odpowiedź na tak postawione pytanie zawsze będzie brzmiała: to zależy. Na inwestycję w złoto możemy spojrzeć wielowymiarowo, wysyp artykułów dotyczących złota powoduje, że ciężko się odnaleźć rzetelne źródło wskazujące jeden dominujący kierunek.   Poniżej zaprezentujemy różnice w podejściu zakupowym, biorąc pod uwagę dwa czynniki, którymi często inwestor kieruje się, dokonując wyboru pomiędzy złotą sztabką a monetą.

Złote monety czy sztabki - bezpieczeństwo


Pierwszy z nich to bezpieczeństwo. Nie w kontekście samego bezpieczeństwa transakcji, ale bardziej możliwości czy ryzyka zakupu produktu, który nie jest tym, czego oczekujemy. Podstawową różnicą pomiędzy monetą a sztabką w kontekście weryfikacji autentyczności jest fakt, że złota moneta występuje w stanie surowym, natomiast sztabki są dostarczane w zintegrowanych opakowaniach wraz z certyfikatem. To znaczy, że złote monety, w większości przypadków, możemy wziąć do ręki bez żadnego opakowania, folii czy innego elementu, który utrudniałbym nam, chociażby, dokładne zważenie produktu.


Monety bulionowe - samodzielna weryfikacja


Każda moneta ma określony przez producenta wymiar oraz wagę. Cechy te pozwalają nam dokładnie ją zważyć i zmierzyć. Odstępstwa od wartości podanych przez producenta powinny zapalać nam lampkę ostrzegawczą. Taką monetę możemy również sprawdzić metodą "na dźwięk". Złoto przy lekkim uderzeniu wydaje dźwięk o charakterystycznej częstotliwości. W powszechnym użyciu są aplikacje na telefon, które porównują ten dźwięk ze wzorcem i z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwalają powiedzieć czy mamy do czynienia z autentycznym egzemplarzem. Na koniec trzeba dodać, że współczesne monety bulionowe są bite z szaloną wręcz precyzją. Poniżej znajduje się zdjęcie popularnej monety Britanii bitej przez Brytyjską Mennicę Królewską w wersji z 2021 roku.

Najlepiej zabezpieczona moneta na świecie


Wielu uważa, że jest to obecnie najlepiej zabezpieczona moneta bulionowa na świecie - ilość mikrograwerów, jakoś ich wykonania, sama jakość stempla użytego do bicia tej monety powodują, że sfałszowanie tego produktu, jeżeli w ogóle możliwe, byłoby praktycznie nieopłacalne. Pamiętajmy, że monety bulionowe przedstawiają taką wartość, jaka jest ilość kruszcu w niej zawarta. Nadkład pracy związanej z odwzorowaniem takiej jakości oraz łatwość weryfikacji współczesnych monet powoduje, że fałszerstwo monet bulionowych to wątpliwy interes.

Nie jesteś pewien czy wolisz monetę bulionową, czy sztabkę? Sprawdź złotą sztabko-monetę Chiński Smok 2020


Nieważne czy złote sztabki, czy monety - autentyczne produkty tylko u sprawdzonych dilerów


Gdzie w takim razie są sztabki w tym wszystkim? Większość producentów dostarcza sztabki w opakowaniach wraz z zintegrowanym certyfikatem, który wygląda jak na zdjęciu poniżej:

 

 

Złota sztabka - czy można ją samemu zbadać?


Opakowanie te, zwane często przez dilerów Certicardem lub Certipackiem to nic innego jak kawałek zgrzanego plastiku, w środku którego mamy certyfikat oraz samą sztabkę. Powoduje to, że inaczej niż w przypadku monet, nie mamy możliwości bezpośredniego zbadania metalu. Czy jest to wada i czy może zadecydować o tym czy kupimy złotą sztabkę, czy monetę? To zależy — dla osób, które potrafią zbadać monetę i samemu sprawdzić jej autentyczność, nieufnych wobec sprzedawcy, być może będzie to istotna różnica. Czy powinno tak być? Sedno sprawy tkwi w tym, gdzie i od kogo kupujemy nasze cenne przedmioty. Łańcuch dostawy sztaby złota począwszy od rafinerii do klienta końcowego, powoduje, że sztaby są sprawdzane na wielu etapach przez wielu specjalistów z działów logistyki/skarbca. Ryzyko, że doświadczony sprzedawca nieświadomie sprzeda fałszywą sztabę, jest marginalne.


Sztabka czy moneta - dilerom złota zależy na dobrym wizerunku


Naiwne? Zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, jak bardzo prawdopodobne jest to, że ktoś u renomowanego dilera złota będzie chciał nas oszukać co do sztabki czy monety? Trzeba wiedzieć, że sprzedaż złota to biznes opierający się na zaufaniu i najmniejsza rysa na wizerunku, a szczególnie kwestionowanie autentyczności sprzedawanego towaru to jest coś, czego każdy profesjonalny sprzedawca unika jak ognia.


Zakup złota inwestycyjnego - tylko u sprawdzonych dostawców


Nieważne czy decydujemy się na monety bulionowe, czy na sztabki — samo zaprezentowanie fałszywej sztaby z zamiarem sprzedaży, nawet bez finalizacji, niesie ze sobą tak wielkie ryzyko „czarnego PR-u”, że jedna próba oszustwa może zakończyć dobrze prosperujący biznes. Naszym zdaniem jest mocno wątpliwe, aby diler złota funkcjonujący na rynku od lat odważył się spróbować sprzedać falsyfikat. Być może jest to nazbyt optymistyczne podejście do tematu, natomiast od kilku lat nie mogę znaleźć w sieci informacji, która mówiłaby, chociażby, o jednym przypadku wprowadzenia fałszywej sztabki czy monety przez uznanego sprzedawcę złota.


Nieinwazyjna metoda sprawdzenia autentyczności złotej sztabki


Jeżeli nadal ufamy tylko sobie, to nieinwazyjną metodą sprawdzenia złotej sztabki jest umieszczenie jej na wadze magnetycznej – taką wagę posiadamy w swoim salonie. Wykorzystuje ona cechę złota jako metalu diamagnetycznego, czyli metalu, który odpycha magnes. Sztabka zafałszowana wolframem, molibdenem czy tantalem będzie ten magnez lekko przyciągać.


Autentyczność — łatwiej ją sprawdzić w złotej sztabce czy monecie?

Podsumowując – tak, prawdą jest to, że złote monety można łatwiej sprawdzić samemu, są więc produktem bezpieczniejszym w zakupie, szczególnie jeżeli jesteś początkującym inwestorem. Ma to jednak swoją cenę…


Monety bulionowe czy sztabki - opłacalność inwestycji


Opłacalność inwestycji – drugi czynnik, który różnicuje złotą monetę od sztaby, pomagając nam zdecydować czy wybierzemy złote sztabki, czy monety. Sztabka złota zawsze będzie tańsza niż moneta o tej samej masie. Często różnice sięgają kilku procent. To sporo w tej branży. Wynika to z prostego faktu, że sztabki są po prostu tańsze w produkcji. Jeżeli zastanowimy się czym tak naprawdę jest sztabka złota to jest to nic innego jak blaszka z reguły posiadająca nieskomplikowany design zapakowana w plastikowe opakowanie lub występująca nawet bez tego opakowania, jak na przykład sztaby lane o masie 250g, 500g, 1000g.


Masa złota inwestycyjnego często podawana jest w uncjach (oz), jeżeli chcesz się dowiedzieć ile gramów ma uncja, przeczytaj nasz artykuł.


Spread przy zakupie sztabek - niższy niż przy zakupie złotych sztabek czy monet


Minimalny narzut produkcyjny sprawia, że spread sztabek jest znacznie mniejszy niż w przypadku monet, a o to przecież chodzi o zakupach złota inwestycyjnego – żeby kupić jak najtaniej. Duże transakcje prawie zawsze dokonywane są w sztabach złota. Nie bez powodu wymiana międzybankowa złota fizycznego również dokonywana jest w sztabach.


Z drugiej strony część dilerów złota jest skłonna zapłacić więcej przy skupie za dobrze zachowaną monetę niż za sztabkę, co może niwelować straty poniesione przy zakupie. Jest to natomiast kwestia indywidualnej praktyki cenowej.


Złote sztabki czy monety - wszystko zależy od indywidualnych preferencji


Zatem finalnie co wybrać? Monety bulionowe czy sztabki? Można to podsumować następująco – jeżeli znalazłeś już miejsce, któremu ufasz – nie miej obaw w zakupie sztabki złota. Będzie zawsze taniej. Wybieraj producentów zrzeszonych w LBMA, jak na przykład szwajcarskie Valcambi.


Jeżeli chcesz mieć większą pewność co do zakupionego materiału, a dodatkowo chcesz nacieszyć oko pięknym designem w zamian za nieco wyższą cenę – moneta to również dobry wybór.


Warto dodać na koniec, że w przypadku złota inwestycyjnego jednakowo w formie sztab czy monet nie istnieje problem płynnościowy. Nie ma znaczenia czy mamy sztabkę z renomowanej rafinerii czy popularną monetę bulionową – sprzedamy to równie łatwo na całym świecie.Przeczytaj również Jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja?
Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 335 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Obsługa bardzo miła i fachowa.
2024-06-24
wszystko dobrze, polecam
pixel