2024-08-13

Czym jest certipack?

Certipack to specjalne opakowanie zabezpieczające produkty inwestycyjne. Stosuje się je przede wszystkim w sprzedaży sztabek złota i innych metali szlachetnych. Jak dokładnie działa certipack i jak zweryfikować jego autentyczność?

Certipack – co to jest?

Certipack to fabryczne (zakładane jeszcze w mennicy) opakowanie, które zabezpiecza sztabkę. W praktyce ma formę transparentnej, hermetycznie zamkniętej karty, w której umieszczona jest sztabka złota.

Konieczność zastosowania certipacku dotyczy szczególnie niewielkich sztabek, na których powierzchni trudno wybić istotne informacje (np. numer seryjny) lub byłoby to nieestetyczne. Inwestorzy mogą się także spotkać się z nazwą certicard, która jednak jest nazwą zastrzeżoną (CertiCard®) przez włoską firmę Certiline, pierwszego producenta tego typu opakowań.

Dlaczego stosuje się certipack?

Certipack (certicard) spełnia kilka funkcji – chroni metale szlachetne przed uszkodzeniami mechanicznymi (niektóre kruszce, takie jak złoto, jest relatywnie miękkie), a także oddziaływaniem szkodliwych substancji, na przykład tych zawartych w powietrzu. Fabryczne opakowanie zabezpiecza też przed próbami fałszerstwa.

Na certipacku umieszczone są wszystkie kluczowe informacje na temat monety, takie jak:

  • nazwa producenta,
  • masa wyrobu,
  • próba kruszcu,
  • numer seryjny.

Ponieważ opakowanie jest nieotwieralne i założone przez producenta na etapie produkcji, powszechnie uznaje je się za potwierdzenie autentyczności produktu. To z kolei poprawia zbywalność sztabki – umożliwia szybką sprzedaż bez ponownej weryfikacji. Zwiększa to zaufanie między kupującym a sprzedającym, ponieważ autentyczność wyrobu jest zagwarantowana przez nienaruszone opakowanie.

Ewentualnie ślady otwarcia certipacku mogą wzbudzać wątpliwość kupującego. Dlatego trzeba pamiętać, że zniszczenie fabrycznego opakowania może negatywnie wpłynąć na wycenę sprzedaży lub utrudnić sprzedaż sztabki.

Jak sprawdzić certipack?

Certipack to z pozoru proste plastikowe opakowanie, jednak w rzeczywistości jest dość zaawansowanym technologicznie zabezpieczeniem. Zabezpieczenie to może zostać pokryte specjalnym materiałem, który tworzy wzór niewidoczny gołym okiem – aby go zobaczyć, niezbędna będzie lampa kwarcowa, emitująca światło nadfioletowe (lampa Wooda). Jeśli certipack zostanie naruszony, wygląd materiału, którym pokryty jest certipack zmieni się (zastosowany pierwotnie wzór zostanie utracony).

Obie połówki takiego pudełka są w miejscu łączenia pokryte mikrodrukiem, który idealnie spaja je ze sobą. Po rozłączeniu, ponowne precyzyjne dopasowanie ich do siebie nie będzie możliwe. Dodatkowo opakowanie straci transparentność.

Jak zatem sprawdzić autentyczność sztabki, skoro jest ona szczelnie zamknięta w certipacku?

Jak wspomnieliśmy, już samo fabryczne zamknięcie sztabki jest potwierdzeniem jej autentyczności, respektowanym przez inwestorów na całym świecie. Naruszonego zabezpieczenia nie można też z powrotem „skleić”.

Autentyczność sztabki można jednak sprawdzić wagą magnetyczną. Tym samym można w ten sposób zweryfikować złoto, pomijając opakowanie (które jest obojętne magnetycznie). Materiały, które imitują złoto (i mogą mieć podobną wagę) także nie będą oddziaływać magnetycznie.

Przeczytaj także: Tombak a złoto – czym się od siebie różnią?

Co po zniszczeniu certipacka?

Jeśli przypadkowo zniszczysz certipack, wciąż jesteś w posiadaniu sztabki złota – której wartość odpowiada (w przybliżeniu) rynkowej wycenie kruszcu w danym momencie. Sztabki z uszkodzonym opakowaniem może być trudniej sprzedać. Uszkodzenie może spowodować tzw. stan drugiego stopnia – a to sprawi, że obrót takim złotem będzie trudny lub nawet niemożliwy.

O czym jeszcze pamiętać?

Certipack stosowany jest głównie dla małych i średnich sztabek (do 100 g). Dla wyrobów o największej masie (150, 500, 1 000 g) nie stosuje się certipacków ze względów technicznych (choć posiadają one opakowanie zabezpieczające). Takie sztabki mają wybity numer seryjny i wszystkie pozostałe informacje bezpośrednio na swojej powierzchni.

Z kolei monety bulionowe są sprzedawane bez fabrycznych opakowań. Jako zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi stosuje się kapsle mennicze, które jednak są „zwykłymi” opakowaniami (można je dowolnie otwierać i zamykać i nie mają tak zaawansowanych rozwiązań jak opakowania typu certicard).

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 374 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-26
Oceniam na 4 z plusem z powodu opóźnienia dostawy
2024-08-25
WsYstko tak jak winno być
pixel