2024-05-06

Ile kosztuje gram złota?

Ile kosztuje gram złota?

Z pozoru proste pytanie ile kosztuje złoto, a jednak często początkujący inwestorzy mają problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi.

Na początek warto ustalić, że cena złota jest zmienna. Uncja czystego złota 100 lat temu wyrażona w dolarach amerykańskich kosztowała niecałe 21 USD. Natomiast w kwietniu 2024 roku ta sama uncja złota kosztuje ponad 2 300 USD. Ceny złota rosną relatywnie szybko – przez ostatnie 20 lat wzrosły o około 460% (przy czym trzeba pamiętać, że w krótkim terminie mogą się one wahać).


Uncja złota

Dla osób rozważających inwestowanie w złoto zrozumienie pojęcia „uncja czystego złota”, pomoże ustalić rzeczywistą cenę złotego kruszcu.
W handlu metalami szlachetnymi posługujemy się anglosaską jednostką masy jaką jest uncja. Żeby sprawę nieco bardziej skomplikować nie jest to uncja międzynarodowa, której masa wynosi w przybliżeniu 28,35 g, a uncja trojańska wynosząca 31,1034 g zwaną również uncją jubilerską. Jednostkę tę oznaczamy jako „oz”. 1 oz dla złotych produktów inwestycyjnych oznacza 1 uncję trojańską, czyli około 31,1 g.
Sprawdź złote monety 1 oz oraz sztabki złota 1 oz w ofercie naszego sklepu.


Próba złota

Dla osób inwestujących w złoto kluczowy jest fakt ile czystego złota znajduje się w produkcie, który kupują, czyli innymi słowy – jaka jest próba złota w złotej sztabce czy monecie bulionowej. Próba złota jest cechą probierczą mówiącą o zawartości czystego metalu w stopie. Złoto o próbie 585 zawiera 58,5% czystego złota oraz 41,5% innych metali. Taki stop jest najczęściej wykorzystywane w złotnictwie i jubilerstwie. Żeby mówić o złocie inwestycyjnym, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, próba złota musi wynosić co najmniej 995 (dla sztabek) i 990 (dla monet bulionowych). Wszystkie złote sztabki sprzedawane w salonie ASCOIN posiadają próbę złota wynoszącą 999,9, a więc posiadają 99,99% czystego złota.


Jak sprawdzić cenę złota?

Jest wiele miejsc, gdzie możemy sprawdzić aktualną lub historyczną cenę złota. Wartość z jaką się spotkamy to np. 9000 PLN/oz, czyli 9000 zł za uncję trojańską czystego kruszcu. Wiedząc ile wynosi masa uncji trojańskiej łatwo można obliczyć, że gram czystego złota kosztuje w tym przypadku około 290 zł.

Dlaczego jednouncjowa sztabka kosztuje więcej niż aktualna cena złota? Na cenę gotowego produktu jakim jest złota sztabka czy moneta, oprócz ceny giełdowej (ceny spot) metalu, mają wpływ takie czynniki jak:

  • koszty produkcji,
  • koszty transportu,
  • marża dilerska.

Oprócz tych czynników, czego byliśmy świadkiem w tym roku, na cenę wpływa również sytuacja geopolityczna na świecie. Wszystko to powoduje, że cena końcowa oscyluje zawsze powyżej ceny giełdowej, np. spot + 5%. Narzut na cenę giełdową określamy jako premium, najczęściej jest wyrażony w procentach powyżej ceny spot i jest różny dla różnych produktów.

Przeczytaj więcej: Od czego zależy cena złota?

Uncja srebra – ile to gramów?

Podobnie jak w przypadku złota, srebrne monety wybijane są najczęściej w jednostce oz. 1 uncja trojańska (1 oz) waży dokładnie 31,1034 gramów. Również i tutaj mamy na myśli uncję jubilerską – nie stosujemy odniesienia do tradycyjnej uncji (28,35 gramów).

Ile kosztuje gram i uncja srebra?

Srebro jest wielokrotnie tańsze niż złoto, dlatego na rynku nie spotykamy raczej produktów o masie mniejszej niż 1/2 oz. Najczęściej srebrne monety bulionowe wybija się w wariancie 1 oz. Koszt jednej uncji srebra to maju 2024 roku około 150 zł (dla porównania za uncję złota należy zapłacić około 9000 zł).

Z kolei srebrne sztabki najczęściej produkowane są w tradycyjnej jednostce miary – w gramach. Sztabka o wadze 1 kilograma (1000 gramów) kosztuje obecnie około 5000 zł. Jak nietrudno obliczyć, 1 gram srebra kosztuje w przybliżeniu 5 zł.

Jak sprawdzić cenę srebra?

Podobnie jak w przypadku złota i innych metali szlachetnych, notowania srebra można dziś łatwo sprawdzić w internecie – na stronach polskich i zagranicznych portali ekonomicznych/inwestycyjnych, oraz na stronach stowarzyszeń, takich jak LBMA (Londyńskie Stowarzyszenie Rynku kruszców), czy The Silver Institute. Wybrane informacje o cenach kruszców można znaleźć również na stronach instytucji państwowych, takich jak Narodowy Bank Polski.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w co warto zainwestować, przeczytaj artykuł: Moneta czy sztabka — co wybrać na pierwszą inwestycję w złoto?Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 319 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Polecam sklep ASCOIN. Obsługa na najwyższym poziomie, zamówienie na czas.
2024-05-28
Dziękuję za dyskretną przesyłkę. Pozdrawiam
pixel