Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
Nie każde złoto jest złotem inwestycyjnym i nie w każdym miejscu kupujący ma gwarancję bezpieczeństwa transakcji. O czym warto wiedzieć, aby kupić autentyczny kruszec, w nie zawyżonej cenie?
Złoto inwestycyjne, czyli sztabki i monety
Złotem inwestycyjnym są sztabki i monety bulionowe wykonane z całości lub prawie w całości z czystego złota. Zgodnie z polskimi przepisami (Podatek od towarów i usług, art. 121) fizycznym złotem inwestycyjnym określamy:
- Złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych – czyste złoto powinno stanowić minimum 99,5% wyrobu. Sztabki sprzedawane przez profesjonalnych dealerów metali szlachetnych są zwykle wykonane w całości z czystego złota – w próbie 999 tysięcznych.
- Złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
- posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych (czyste złoto stanowi nie mniej niż 90% stopu),
- zostały wybite po roku 1800,
- są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
- są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.
Tym samym złotem inwestycyjnym są wyroby w postaci sztabek i monet, których cena jest zbliżona do rynkowej ceny złota w nich zawartego. Niewielki wpływ na cenę detaliczną mają jedynie koszty sprzedaży, takie jak marża dealera.
Trzeba pamiętać, że inwestycyjnego charakteru nie ma na przykład:
- zakup biżuterii (ponieważ jej cena zależy od – między innymi – efektu estetycznego i pracy jubilera),
- zakup monet historycznych (na których cenę istotny wpływ ma wartość kolekcjonerska/unikalność).
Przeczytaj także: Monety bulionowe a kolekcjonerskie – najważniejsze różnice
Jak kupić złoto inwestycyjne?
Sztabki i monety bulionowe można dziś bezpiecznie kupić w salonach sprzedaży metali inwestycyjnych, a także przez internet. Obie formy zakupów gwarantują bezpieczeństwo, pod warunkiem wyboru właściwego sprzedawcy (najlepiej jeśli jest to podmiot prowadzący działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą i skupem metali szlachetnych).
Zakup internetowy jest bardzo prosty – wszystkie kroki, łącznie z płatnością możesz wykonać online. W sklepie ASCOIN proces składa się z kilku prostych etapów, a cała transakcja zajmuje kilka minut. Po przyjęciu zamówienia wysyłamy ubezpieczoną przesyłkę we wskazanym terminie. Dzięki ubezpieczeniu klient nie ponosi ryzyka ewentualnego zaginięcia przesyłki po stronie firmy kurierskiej.
Z kolei kupując metale szlachetne w stacjonarnym salonie sprzedaży, możesz obejrzeć produkty przed zakupem, a dodatkowo skorzystać z profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego. Profesjonalny salon sprzedaży będzie też miał wypracowane procedury pozwalające zachować dyskrecję i bezpieczeństwo transakcji (dzięki, na przykład, specjalnym pomieszczeniom do sprzedaży wyrobów o wysokiej wartości).
Gdzie bezpiecznie kupić sztabki złota oraz monety bulionowe?
Niezależnie od tego, czy planujesz kupić złoto inwestycyjne przez internet, czy w salonie sprzedaży, wybór odpowiedniego sprzedawcy jest kluczowy. Jak już wspomnieliśmy, najbezpieczniej jest, jeśli prowadzi on profesjonalną działalność sprzedaży/skupu metali lokacyjnych. Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Pozwolenia i status firmy – czy firma jest zarejestrowana jako sprzedawca metali inwestycyjnych i czy posiada konieczne zezwolenia, takie jak zezwolenie NBP na handel złotem i platyną dewizową.
- Aktualne dane kontaktowe i dostępność – rzetelny sprzedawca internetowy powinien podać możliwy do zidentyfikowania adres (możesz zweryfikować go na Google Maps), a także aktywny telefon. Dobrym wyznacznikiem będzie też salon sprzedaży dostępny dla klientów.
- Doświadczenie i opinie – opinie znajdziesz na przykład na stronie sklepu. Naturalnie im dłużej sprzedawca działa na rynku, i im więcej opinii zadowolonych klientów zdobył, tym lepiej świadczy to o jego rzetelności. Warto zachować dodatkową ostrożność w przypadku podmiotów, które dopiero rozpoczęły działalność.
- Bezpieczeństwo zakupów internetowych – jeśli kupujesz produkty inwestycyjne online, sprawdź, czy sprzedawca zadbał o ochronę Twoich praw. Dobrym wyznacznikiem będzie znak jakości Trusted Shops, przyznawany rzetelnym sklepom internetowym (taki certyfikat posiadamy w ASCOIN). Otrzymują go podmioty gwarantujące szyfrowanie i ochronę danych (w tym danych osobowych) wdrożyły transparentny system zakupów i mają jasną politykę zwrotów. Warunkiem otrzymania znaku jest także wysoka jakość obsługi klienta (średnia ocena wyższa niż 4 gwiazdki). Dzięki Trusted Shops możesz skorzystać z ubezpieczenia transakcji do 10 000 zł. Niezależnie od tego nasze przesyłki ubezpieczamy do 50 000 zł.
- Sprawdź asortyment – dobrym wyborem będą sztabki i monety producentów rozpoznawalnych na całym świecie. W przypadku sztabek bezpiecznym wyborem będą producenci posiadający akredytację LBMA (Londyńskiej Giełdy Rynku Kruszców) – instytucji, która nadzoruje globalny rynek złota. Jej akredytację mogą uzyskać tylko podmioty spełniające najwyższe standardy produkcji i zabezpieczeń, gwarantujących autentyczność wyrobów (jednym z takich zabezpieczeń jest certipack, w który zapakowane są mniejsze sztabki).
Producenci zrzeszeni w LBMA to między innymi Valcambi, Argor-Heraeus, PAMP czy Metalor. Bezpiecznym wyborem będą też najpopularniejsze monety bulionowe – emitowane od wielu lat i rozpoznawalne w każdym zakątku globu. Ich autentyczność można często zweryfikować samodzielnie, analizując wagę, wzór i wymiary – nawet za pomocą tak prostych narzędzi jak linijka mennicza.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić autentyczność złota?
Gdzie nie kupować złota inwestycyjnego?
Zasadniczo ryzykowne (szczególnie w przypadku sprzedaży przez internet) jest kupowanie od sprzedawców, których nie można zweryfikować. Na przykład trudno znaleźć ich dane kontaktowe, są one nieaktualne lub sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić złoto od osoby fizycznej, jednak w takim wypadku trzeba zachować większą ostrożność, ze względu na zwiększone ryzyko zakupu nieautentycznego produktu lub oszustwa (np. wysyłki innego przedmiotu niż zakupiony). Dodatkowo w przypadku zakupu od osoby prywatnej, po stronie kupującego może powstać obowiązek zapłaty podatku PCC. Przeczytaj więcej: Złoto a podatek – co warto wiedzieć?
Najlepiej unikać zakupów na grupach społecznościowych, platformach lokalnych czy aukcyjnych, gdzie zweryfikowanie sprzedającego jest utrudnione lub niemożliwe. Zasady tej warto się trzymać szczególnie w przypadku zakupów wyrobów inwestycyjnych o dużej wartości.