2022-06-02

Najpopularniejsze złote i srebrne monety bulionowe

Monety bulionowe są wybijane przez niemal wszystkie mennice krajów rozwiniętych. Najczęściej nawiązują one do tradycji i najważniejszych symboli państw, z których pochodzą. Do najpopularniejszych monet na świecie należą produkty z RPA, Kanady, USA, Australii, Chin i Austrii. Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze złote monety bulionowe

Na rynku można znaleźć wiele monet bulionowych pochodzących z różnych mennic. Nie wszystkie one cieszą się jednak jednakową popularnością. Te rozpoznawalne powinni wybierać przede wszystkim początkujący inwestorzy – łatwo je zbyć w razie potrzeby, a przy tym trudno je podrobić. Niektóre popularne monety bulionowe zawierają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak mikrograwer lub bardzo szczegółowe zdobienie, które trudno odtworzyć w innych warunkach niż w profesjonalnej mennicy.

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe 

Złote monety bulionowe zawsze zawierają oryginalnie zdobiony awers i rewers. Na monecie wybija się także elementy stosowane od wieków w tradycji menniczej: informacje o nominale, roku wybicia, próbie kruszcu i kraju, w którym powstały.

Na tej samej zasadzie produkowane są srebrne monety bulionowe. Bardzo często ich zdobienie jest identyczne, jak to zastosowane w złotych odpowiednikach. Różnicą jest jedynie informacja o rodzaju kruszcu. Dlatego najpopularniejsze monety bulionowe opiszemy bez dodatkowego rozróżnienia na metal, z którego powstały.

Krugerrand

To pierwsza na świecie moneta bulionowa, wybijana od 1967 roku. Cechą charakterystyczną złotego wariantu jest ciepłobrązowy odcień, który uzyskuje się przez dodanie do stopu niewielkiej domieszki miedzi. Dzięki temu Krugerrand jest też odporny za zarysowania (czyste złoto jest materiałem dość kruchym).

Krugerrandy to wciąż jedne z najczęściej sprzedawanych monet bulionowych, które można łatwo kupić i sprzedać każdym zakątku świata. Sama nazwa monety pochodzi od nazwiska jednego z prezydentów RPA, Paula Krugera, oraz od waluty tego kraju (Rand). Na monecie wybito wizerunek polityka oraz jeden z symboli Republiki – galopującą antylopę.

Krugerrand to także pierwsza na świecie moneta, która zawiera 1 pełną uncję trojańską złota (1 oz, czyli 31,1 g). Jednocześnie ze względu na dodatkowe 3 gramy miedzi, jej waga całościowa jest nieco większa (niecałe 34 gramy).

KRUGERRAND 1 oz

Amerykański Orzeł

Podobnie jak Krugerrand, ta popularna moneta bulionowa wykonywana jest z 22-karatowego złota. Jest bita od 1986 roku, a domieszkę stanowią w tym przypadku miedź oraz srebro. Na awersie znajdziemy personifikację Wolności z pochodnią i gałązką oliwną, na rewersie natomiast bielika amerykańskiego. W zdobieniu, oprócz standardowych informacji menniczych, znajdziemy także znane sentencje istotne dla historii Stanów Zjednoczonych: „In God we trust”, oraz „E pluribus unum” (z wielu, jeden). 

Dużą popularnością cieszy się także Amerykański Bizon, który z kolei jest produkowany z czystego złota i funkcjonuje na rynku monet krócej – mennica stanowa USA wybija ją od 2006 roku.

AMERYKAŃSKI ORZEŁ 1 oz

Australijski Kangur

To najpopularniejsza moneta renomowanej australijskiej mennicy w Perth (The Perth Mint). Motywem przewodnim zdobienia jest największy symbol kraju, czyli kangur (przez pierwsze trzy lata produkcji monety – 1986-1989 – był to samorodek złota). Na awersie znajdziemy wizerunek królowej Elżbiety II.

Wizerunek kangura na monecie jest różny na złotym i srebrnym wariancie monety. Srebrny produkt zawiera dodatkowo promieniste linie rozchodzące się od środka monety. Taki sam wzór zastosowano do wariantu z platyny i palladu.

AUSTRALIJSKI KANGUR 1 oz

Wiedeński Filharmonik

To najważniejsza moneta Austrii, jej nazwa i zdobienie nawiązują do słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Na awersie umieszczono najważniejsze instrumenty, a rewers poświęcony został w całości organom rurowym umieszczonych w Złotej Sali budynku Filharmonii.

Wiedeński Filharmonik jest wybijany od 1989 roku. To pierwsza moneta bulionowa, której nominał określono w euro. Dostępna jest także jako moneta srebrna, z takim samym zdobieniem jak w wariancie ze złota. 

WIEDEŃSKI FILHARMONIK 1 oz

Kanadyjski Liść Klonowy

Przez wielu uznawana za najlepiej zabezpieczoną monetę bulionową na świecie. Emitowana jest od 1979 roku. Warto dodać, że jej wzornictwo nie uległo istotnym zmianom od początku produkcji. W ostatnich latach dodano natomiast kilka technologii zabezpieczających, takich jak mikrograwer (w formie miniaturowego liścia klonowego) oraz technologia Bullion DNA (cyfrowa, nieinwazyjna aktywacja produktu).

Najpopularniejszy jest tradycyjnie wariant złoty, jednak inwestorzy mogą nabyć w naszym sklepie także srebrny Liść Klonu.

KANADYJSKI LIŚĆ KLONOWY 1 oz

Pozostałe popularne monety bulionowe

Dużą popularnością cieszą się także monety z serii Lunar III nawiązujące do chińskiego kalendarza księżycowego. W 2022 roku na monecie przedstawiono tygrysa, który jest patronem nowego roku w państwie środka (na monecie z 2021 roku był to bawół). Produkty serii Lunar są emitowane w Australii przez wspomnianą wcześniej mennicę w Perth. Najbardziej rozpoznawalną monetą chińską jest z kolei Panda, której wyjątkowo nie emituje się w uncjach trojańskich, a masę kruszcu wyraża się w gramach (złota Panda waży dokładnie 15 gramów).

Rozpoznawalne na świecie są także monety brytyjskie – przykłady to Britannia oraz Bestie Królowej. Zdobienie tej drugie zawiera aż 12 heraldycznych postaci, nawiązujących do słynnych posągów strzegących bramy najważniejszej świątyni Królestwa – Opactwa Westminsterskiego.Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 308 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Dziękuję za dyskretną przesyłkę. Pozdrawiam
2024-05-06
Wszystko zgodnie z opisem bez jakichkolwiek problemów
pixel