Czym jest LBMA i jakie znaczenie ma ta organizacja?
LBMA (London Bullion Market Association) to organizacja regulująca globalny rynek złota. Ma istotny wpływ na ceny i dostępność kruszców, kontroluje też producentów metali inwestycyjnych. Czym dokładnie jest Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców i dlaczego pełni tak ważną rolę?
LBMA – zasady działania
LBMA w kształcie, jaki znamy dziś, powstała w 1987 roku i jest niezależną, międzynarodową instytucją reprezentującą interesy producentów i innych podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych (przede wszystkim złota i srebra).
Współcześnie w LBMA zrzeszonych jest 159 członków z 24 krajów na całym świecie. To instytucje finansowe, banki, mennice, rafinerie, przedsiębiorstwa wydobywcze, transportowe i inne podmioty zaangażowane w obrót kruszcami.
Korzenie tej organizacji sięgają jeszcze XVII wieku, kiedy to w Anglii – wcześniej niż w innych regionach – miała miejsce tzw. pierwsza gorączka złota. Pojawiła się wtedy potrzeba uregulowania rosnącego rynku – dostaw, magazynowania i ogólnych zasad sprzedaży kruszcu. Nieco później, w 1750 roku ustanowiono Good Delivery List – listę skupiająca producentów złota, którzy wprowadzają kruszec na rynek według określonych, standaryzowanych reguł. W 1987 roku Bank of England, w porozumieniu z dużymi międzynarodowymi bankami, utworzył niezależną instytucję, która miała kontynuować i rozwijać wszystkie te dobre praktyki – nazwano ją London Bullion Market Association (LBMA).
Główne cele LMBA
Zadaniem organizacji jest ustanowienie i egzekwowanie standardów jakości dla złota i srebra, znanych jako Good Delivery. Organizacja określa na przykład fizyczne cechy sztabek złota i srebra – to, jaką formę powinny przyjąć, by móc nimi handlować bez przeszkód. LBMA zajmuje się również akredytacją rafinerii, które spełniają te standardy (w zakresie m.in. czystości, wagi, pochodzenia kruszcu, czy oznaczania wyrobów wprowadzanych do sprzedaży).
Pozostałe zadania LBMA to przede wszystkim:
- Utrzymanie integralności i transparentności rynku metali szlachetnych – zagwarantowanie uczciwego i efektywnego funkcjonowania rynku.
- Promocja odpowiedzialnego pozyskiwania metali – stowarzyszenie wspiera praktyki, które szanują prawa człowieka, minimalizują wpływ na środowisko i zapobiegają finansowaniu konfliktów.
- Współpraca z regulatorami i uczestnikami rynku – LBMA współpracuje z różnymi organami regulacyjnymi (m.in. bankami centralnymi), rządami i uczestnikami rynku, aby rozwijać i wdrażać dobre praktyki oraz standardy branżowe.
Celami LBMA są więc zarówno aspekty techniczne i operacyjne, jak i szerzej pojęta odpowiedzialność społeczna i środowiskowa związana z handlem metalami szlachetnymi. Ważnym zadaniem LBMA jest także codzienne ustalanie globalnych cen kruszcu.
Jak LBMA ustala ceny złota?
Cena złota jest każdego dnia ustalana w Londynie – o godzinie 11:30 i 16:00 czasu polskiego. Dzieje się to za sprawą systemu fixingu, nad którym nadzór sprawuje LBMA.
Do 2015 roku cena ustalana była przez pięciu członków – przedstawicieli dużych firm inwestycyjnych (Deutsche Bank, HSBC, Barclays Capital, Scotiabank, SocGen) – w formie telekonferencji, która składała się z kilku kluczowych elementów:
- Przewodniczący (zazwyczaj reprezentant jednego z banków) ogłasza początkową cenę fixingu.
- Banki następnie informują, czy mają zlecenia kupna lub sprzedaży od swoich klientów w tej cenie.
- Następny krok to zrównoważenie popytu i podaży – w zależności od liczby kupujących i sprzedających, cena jest dostosowywana w górę lub w dół, aż popyt i podaż zostaną zrównoważone (osiągnięta zostanie cena, przy której można realizować wszystkie zlecenia).
Chociaż proces fixingu odbywał się za zamkniętymi drzwiami, był uważany za transparentny, ponieważ odzwierciedlał rzeczywisty popyt i podaż na rynku w danym momencie. Ustalone w ten sposób ceny stanowiły odniesienie (benchmark) do pozostałych transakcji.
Obecnie fixing złota odbywa się w sposób jeszcze bardziej transparentny, z wykorzystaniem nowych technologii. Wideokonferencje zastąpił elektroniczny system aukcyjny, w którym bierze udział większa liczba uczestników, a wyniki aukcji (w tym oferty sprzedaży i kupna) są publicznie dostępne.
LBMA co roku prognozuje także ceny złota – na podstawie ankiet, które wysyła do ekspertów związanych z rynkiem kruszców, a jej wyniki przedstawia na swoich stronach internetowych.
Standardy LBMA – co trzeba wiedzieć?
Akredytacja LBMA udzielana jest na podstawie wspomnianego wcześniej standardu Good Delivery – osobny obowiązuje dla złota i srebra. Produkowane sztabki muszą odpowiadać standardom w zakresie wariantów wagowych i oznaczeń (niezbędne są na przykład numery seryjne potwierdzające autentyczność, informacja próbie, wadze i roku wytworzenia). LBMA skupia przede wszystkim dużych graczy – producenci złota zrzeszeni w organizacji powinni produkować minimum 10 ton kruszcu rocznie.
Wymagania są rygorystyczne i tylko najlepsze podmioty mogą znaleźć się na liście. Kandydat do certyfikatu LBMA musi przejść szereg inspekcji. Ocenia się jakość wytwarzanych produktów, ale także stabilność finansową organizacji i standardy wydobycia (każda z organizacji zrzeszonych w LBMA ma obowiązek wytwarzać złoto w sposób społecznie odpowiedzialny). Dotyczy to bezpieczeństwa wydobycia, poszanowania praw pracowniczych i środowiska naturalnego.
Dodatkowo, członkiem LBMA może zostać tylko podmiot, który uzyskał rekomendacje od innych, już zrzeszonych w LBMA.
Wybrani producenci – rafinerie i mennice z certyfikatem LBMA:
- Valcambi Suisse
- Metalor
- PAMP
- Argor Heraeus
- Rand Rafinery
- Royal Canadian Mint
- The Perth Mint
- The Royal Mint
Pełna lista podmiotów posiadających akredytację LBMA jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej organizacji.
Dlaczego warto kupować złoto z akredytacją LBMA?
Mimo że na globalnym rynku istnieje jeszcze kilka instytucji przyznających akredytacje producentom kruszcu, to właśnie LBMA cieszy się największym prestiżem i zaufaniem.
Produkty z certyfikatem LBMA są powszechnie rozpoznawalne. Na całym świecie respektuje się ich wartość oraz uznaje najwyższą jakość wykonania. Dlatego produkty te cieszą się dużym zaufaniem inwestorów oraz płynnością – łatwo je kupić i sprzedać w praktycznie każdym miejscu na świecie.