2023-07-06

Sprzedaż złota – podatek. Czy złoto zawiera VAT? 2023

Złoto inwestycyjne jest traktowane przez polskie prawo podatkowe w sposób szczególny. Jest zwolnione z podatku VAT, a w określonych sytuacjach osoby fizyczne nie muszą płacić podatku dochodowego, gdy sprzedają go z zyskiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy złoty produkt mieści się w kategorii produktów inwestycyjnych. Oto krótki przewodnik po najważniejszych przepisach podatkowych dotyczących złota.

Złoto inwestycyjne – definicja

Na początek należy precyzyjnie określić, czym jest złoto inwestycyjne. Zgodnie z definicją Ustawy o podatku od towarów i usług (art. 121), w definicji złota inwestycyjnego (w kontekście fizycznego kruszcu) mieszczą się: złote monety o próbie minimum 900,złote sztabki o próbie minimum 950. Jak widać, jako złoto inwestycyjne kwalifikuje się jedynie produkty wysokiej próby (zawierające odpowiednio 90 lub 95% czystego kruszcu). To bardzo istotne, ponieważ w tej kategorii nie uwzględniamy stopów utworzonych z kilku metali szlachetnych, lub z dodatkiem metali półszlachetnych. Metalem półszlachetnym jest na przykład miedź, dodawana do niektórych monet inwestycyjnych. Dopuszczalne są jednak niewielkie dodatki innych metali, stosowane na przykład w celu poprawy wytrzymałości produktu ze złota. Znanym przykładem jest pierwsza na świecie moneta bulionowa – Krugerrand 1 oz, która składa się z ze złota w 91,67%, a nieco ponad 8% stopu stanowi miedź. Próba monety to 916, dlatego mieści się w przytoczonej wcześniej definicji złota inwestycyjnego.

Sprzedaż złota a podatek – co z numizmatami i biżuterią?

W Ustawie znajdziemy także doprecyzowanie odnośnie monet: te inwestycyjne powinny być wybite po 1 800 roku, „są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia, i są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartej w monecie”. Tym samym wyraźnie rozróżnia się złoto inwestycyjne od numizmatów, które mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską. Innymi słowy, ich cena nie wynika wprost z masy kruszcu, a z innych czynników (np. ograniczonej dostępności, wartości historycznej, czy sentymentalnej, związanej na przykład z określonym wzorem). Na tej samej zasadzie złotem inwestycyjnym nie jest też biżuteria, która ma do pewnego stopnia wartość uznaniową – jej cena zależy od jakości wykonania, względów estetycznych, a także kosztów pracy jubilerskiej. Biżuteria wreszcie zwykle tworzona jest z różnych metali szlachetnych, kamieni oraz innych elementów, wspólnie kształtujących finalną cenę.

Złoto inwestycyjne a VAT – przepisy

Informację o zwolnieniu złota inwestycyjnego z VAT znajdziemy we wspomnianej wcześniej Ustawie o podatku od towarów i usług w artykule 122, w którym znajdziemy informację, że zwolnione z VAT są typowe czynności związane z obrotem złotem inwestycyjnym, w tym: dostawa, nabywanie wewnątrzwspólnotowe, import złota. W związku z tym zarówno kupujący, jak i sprzedający w typowej sytuacji nie jest zobowiązany do odprowadzania podatku VAT od dokonywanej transakcji. Konieczność zapłaty podatku VAT pojawia się przy zakupie biżuterii i innych złotych produktów, a także w sytuacji, gdy złoto uczestniczy w procesach przemysłowych, np. rafinacji, czy jest kupowane w celu przetopienia. Zwolnienie złota inwestycyjnego z VAT dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Warto dodać, że złoto jest jedynym metalem szlachetnym zwolnionym z VAT – wszystkie pozostałe (srebro, pallad, platyna) są obciążone tym podatkiem.

 

Sprzedaż złota a podatek dochodowy

Fizyczne złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku dochodowego, jednak zwolnienie to jest dostępne jedynie dla osób fizycznych (nie obowiązuje przedsiębiorstw). Zwolnienie złota z podatku PIT jest możliwe wtedy, gdy inwestor sprzedaje złoto minimum pół roku po jego zakupie. Jeśli od zakupu nie minęło 6 miesięcy, konieczna będzie zapłata daniny. Podsumowując, inwestor sprzedający złoto z zyskiem po minimum 6 miesiącach od daty zakupu nie musi odprowadzać podatku na zasadach ogólnych, ani też tzw. podatku Belki (od wypracowanego zysku). Jest to możliwe, ponieważ zakup fizycznego kruszcu jest traktowany przez urzędy skarbowe jako przechowanie majątku (tzn. zakłada się, że intencją kupującego nie było osiągnięcie zysku). Ta zasada nie dotyczy przedsiębiorstw, ponieważ obrót złotem przez podmioty gospodarcze jest zwykle nastawiony na zysk. 

Kupno i sprzedaż złota a podatek PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych obowiązuje kupującego (osobę fizyczną), który jest stroną umowy sprzedaży. Obowiązek podatkowy dotyczy jedynie kupującego i powstaje wtedy, gdy wartość przedmiotu (w naszym przypadku złota) przekracza 1 000 zł. Ważne! PCC należy opłacić tylko w sytuacji, gdy przedmiot jest kupowany od osoby prywatnej – zakup złota u profesjonalnego dealera metali szlachetnych, takiego jak ASCOIN, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego dla nabywcy. Innymi słowy, podatek PCC nie ma zastosowania, jeśli osoba fizyczna kupuje sztabki lub monety od podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą związaną z obrotem metalami szlachetnymi.

Podatek od sprzedaży złota – co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku wątpliwości odnośnie konieczności zapłacenia podatku od zakupu lub sprzedaży złota można zgłosić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów.

Przeczytaj także: https://ascoin.pl/Moneta-czy-sztabka-co-wybrac-na-pierwsza-inwestycje-w-zloto-news-pol-1621330002.htmlZaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 308 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
wszystko zgodnie z umową
2024-05-05
5
pixel