2022-08-31

Zastosowanie palladu – gdzie wykorzystuje się ten metal szlachetny?

Pallad jest metalem inwestycyjnym, który pełni bardzo istotną rolę w wielu dziedzinach przemysłu i codziennego życia. Występuje niezwykle rzadko, a zapotrzebowanie na ten kruszec z każdym rokiem rośnie. Jakie właściwości ma pallad, gdzie znajduje zastosowanie i dlaczego jest tak cenny dla współczesnej gospodarki?

Pallad – właściwości

Pallad jest metalem niezwykle odpornym na działanie czynników wewnętrznych. Między innymi dlatego wykorzystuje się go do budowy komponentów w trudnych branżach, takich jak choćby branża i kosmiczna. Pallad to również surowiec bardzo lekki – lżejszy od platyny o nawet połowę – jednocześnie jest mocny i wytrzymały. Pallad jest metalem ciągliwym, a więc takim, który w odpowiednich warunkach (w wysokiej temperaturze) można rozciągać, oraz kowalnym – jest podatny na odkształcenia bez naruszenia jego spójności. Tym samym pallad stosunkowo łatwy w obróbce i można nadać mu wiele zastosowań. Pallad jest srebrzystym biało-szarym, połyskującym metalem, który na pierwszy rzut oka przypomina platynę. Ma zatem wysoką wartość estetyczną i podobnie jak pozostałe metale szlachetne znalazł zastosowanie w jubilerstwie. Pallad nie rdzewieje, ponieważ w naturalnym środowisku nie reaguje ani z wodą, ani z tlenem. 

Zastosowanie palladu – motoryzacja

Pallad wykorzystuje się szeroko w przemyśle motoryzacyjnym, do produkcji katalizatorów. Reaktory katalityczne są istotnym elementem układu wydechowego samochodów, ponieważ pozwalają ograniczać emisję szkodliwych gazów w trakcie prowadzenia pojazdu. Pallad pozwala zamieniać trujące substancje w mniej szkodliwe związki i ograniczyć wydzielanie węglowodorów. Jako że prawo w zakresie emisyjności zaostrza się z każdym rokiem, pallad jest obecnie bardzo pożądanym metalem. Również ze względu na fakt, że trudno znaleźć odpowiednik o równie dobrych właściwościach katalitycznych. Takie właściwości ma co prawda platyna, jednak pallad jest pod tym względem znacznie skuteczniejszy. Szacuje się, że branża samochodowa wykorzystuje dziś nawet 3/4 palladu dostępnego na rynku.

Pallad – zastosowanie w elektronice i pozostałych branżach

Metal ten znalazł także zastosowanie w branży elektronicznej, jako element układów scalonych czy elektrod. Tworzy również komponenty wykorzystywane w komputerach, i telefonach. W branży fotowoltaicznej natomiast jest istotnym elementem w produkcji paneli słonecznych.Pallad ma podobne właściwości do platyny i może być – w niektórych przypadkach – stosowany jako jej zamiennik. Dzieje się tak jednak stosunkowo rzadko ze względu na znacznie wyższą cenę palladu. Oba te surowce można wykorzystać na przykład do budowy gniazdek elektrycznych. Pallad znalazł zastosowanie także w medycynie i stomatologii, między innymi do budowy zaawansowanych narzędzi medycznych oraz implantów zębowych.

Wykorzystanie palladu w jubilerstwie

Pallad ze względu na swój elegancki wygląd oraz wytrzymałość chętnie wykorzystuje się w produkcji biżuterii. Dodatek tego metalu pozwala uzyskać białe złoto – o jaśniejszej barwie niż złoto naturalne. Ze względu na wysokie ceny palladu, białe złoto uzyskuje się także z wykorzystaniem innych kruszców (takich jak miedź czy nikiel), choć to właśnie stopy z palladem ceni się szczególnie za walory estetyczne. Pallad jako składnik białego złota znajdziemy również w zegarkach, a także w ekskluzywnych przedmiotów dekoracyjnych.

Pallad jako metal inwestycyjny

Pallad jest jednym z najrzadziej występujących metali, jednocześnie zainteresowanie nim (głównie z uwagi na przemysł motoryzacyjny) jest ogromne. Wszystko to sprawia, że od dłuższego już czasu obserwujemy wzrost cen tego surowca. W 2022 roku pallad jest droższy od złota o około 40-45%. Pallad jest obecnie najdroższym metalem inwestycyjnym, przewyższającym również cenę platyny. Wszystko to pozwala zakładać, że inwestycja w pallad jest dobrym sposobem na ochronę oszczędności przed inflacją czy po prostu na zachowanie wartości pieniądza w czasie.

Przeczytaj także inne artykuły z tej serii: właściwości i zastosowanie złotajakie właściwości ma srebroplatyna - własciwości i zastosowanie.



Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 374 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-26
Wszystko OK.
2024-08-26
Oceniam na 4 z plusem z powodu opóźnienia dostawy
pixel