2025-05-13

Jak rozpoznać srebro?

Srebro – choć ma charakterystyczną barwę i właściwości fizyczne – może przypominać inne materiały, np. platynę lub stal nierdzewną. Współcześnie tworzone są także stopy pierwiastków, których zadaniem jest imitowanie srebra. Jak zatem sprawdzić srebro domowymi sposobami i na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?

Jak rozpoznać srebro?

Jak sprawdzić, czy to srebro? Najważniejsze cechy

Srebro jest srebrzystoszarym, relatywnie miękkim pierwiastkiem. Z tego względu czyste srebro (bez domieszek innych metali) jest podatne na zarysowania. Ponadto, jeśli jest przechowywane w wilgotnym i zanieczyszczonym otoczeniu, może pojawić się na nim nalot (śniedź), który jednak można łatwo usunąć, także domowymi sposobami. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Jak czyścić srebrne monety?.

Srebro jest relatywnie ciężkie i – oczyszczone z ewentualnych nalotów – ma bardzo wysoki połysk. Jest jednak cenione nie tylko w jubilerstwie i branży dekoracyjnej, ale też w przemyśle, elektronice i medycynie – ponieważ jest bardzo dobrym przewodnikiem i ma właściwości antybakteryjne.

Przeczytaj więcejSrebro – jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie?

Jak sprawdzić, czy srebro jest prawdziwe? Porównaj je z podobnymi materiałami

Wśród często stosowanych materiałów, które – ze względu na wizualne podobieństwo – bywają używane jako zamienniki srebra, wymienimy takie jak:

  • Alpaka (mosiądz wysokoniklowy) – bardzo dokładnie imituje srebro, jednocześnie w przeciwieństwie do niego, nie śniedzieje pod wpływem czynników atmosferycznych. Powstaje z połączenia miedzi, niklu i cynku, niekiedy też zawiera niewielką domieszkę manganu. Materiał ten został wynaleziony w Chinach, a ze względu na swoje właściwości rozpowszechnił się na całym świecie. Z tego względu bywa też nazywany chińskim lub nowym srebrem.
  • Mosiądz – nie imituje srebra tak dokładnie jak alpaka, ale robi to relatywnie dobrze. Mosiądz to stop miedzi i cynku, podczas gdy alpaka zawiera także nikiel (w stosunkowo dużej ilości).
  • Folia metalizowana – którą niekiedy okleja się przedmioty, takie jak sztuczna biżuteria. Tego rodzaju naklejki metalizowane powstają przez naniesienie cienkiej warstwy aluminium (lub innego materiału) na powierzchnię podłoża z polimeru. W ten sposób uzyskuje się połysk.

Niekiedy – jako tańszy zamiennik srebra – stosuje się stal nierdzewną. Materiał ten tworzą przede wszystkim żelazo, nikiel i chrom (mogą tu się znaleźć także dodatki innych metali).

Jak rozpoznać srebro domowymi sposobami?

Bardzo prostą i powszechnie stosowaną metodą jest próba magnesu. Magnes nie przyciąga metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Dlatego też, jeśli testowany przedmiot przyczepia się do powierzchni magnesu, nie jest wykonany ze srebra.

W przypadku, gdy srebro (np. moneta lub pierścionek) nie ma określonej próby, magnes pomoże zweryfikować, czy przedmiot tworzy metal szlachetny, czy jest to inny metal lub surowiec.

Przeczytaj także:

Inne sposoby weryfikacji autentyczności srebra

Wśród innych sposobów możemy wymienić metodę przewodnictwa cieplnego. Aby zastosować ją w domowych warunkach, umieść na monecie kostkę lodu. Ponieważ srebro dobrze przewodzi ciepło, lód znajdujący się na jego powierzchni powinien topić się wyraźnie szybciej niż na innym materiale, np. tworzywie sztucznym. Trzeba jednak pamiętać, że jest to metoda orientacyjna – aby dokładnie zbadać przewodnictwo cieplne srebra, trzeba wykorzystać profesjonalną aparaturę.

Odpowiednie narzędzie (konkretnie miernik konduktywności) będzie konieczne, jeśli chcesz zbadać autentyczność kruszcu przez pomiar przewodnictwa prądu – srebro jest najlepszym przewodnikiem spośród wszystkich metali szlachetnych. Zaawansowaną metodą weryfikacji srebra będzie też próba dźwiękowa – pomiar prędkości rozchodzenia się fali dźwiękowej w strukturze metalu.

Metodę dźwiękową możesz zastosować również w domu, choć nie będzie ona tak precyzyjna jak badanie profesjonalnymi narzędziami. Połóż obok siebie dwie monety – ze srebra najwyższej próby oraz tę, której autentyczność chcesz zweryfikować. Uderz łyżeczką lub innym podobnym przedmiotem najpierw w jeden, potem w drugi przedmiot – z jednakową siłą. Autentyczne srebro powinno wydać dość długi, przeciągły i rezonujący dźwięk.

Jak jeszcze łatwo sprawdzić, czy to na pewno srebro?

Monety lub inne przedmioty, które zostały pokryte materiałem imitującym srebro, np. wspomnianą wcześniej folią metalizowaną, nie mają jednolitej struktury. Folię lub inną zewnętrzną warstwę można w wielu przypadkach łatwo zdemaskować. Jeśli więc potrzesz monetą po jasnej powierzchni (papierze, tworzywie sztucznym) i zostawi ona szary ślad, przedmiot nie jest wykonany z prawdziwego srebra.

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 652 opinii
pixel