2022-07-29

Srebro – jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie

Srebro jest doskonałym przewodnikiem, ma właściwości antybakteryjne i jest bardzo wytrzymałe. Dlatego stosuje się je szeroko w przemyśle, medycynie i kosmetologii. Jest też nieodzowną częścią współczesnej telekomunikacji, fotowoltaiki i innych tzw. zielonych technologii. Dlaczego srebrny metal jest tak potrzebny w wielu dziedzinach i jakie jego właściwości to warunkują?

Srebro – jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie

Srebro – właściwości i zastosowanie

Srebro ma największą przewodność termiczną i elektryczną ze wszystkich metali. Jest również dobrym katalizatorem. Wszystko to sprawia, że jest niezastąpione we współczesnym przemyśle. Złoto jest materiałem kowalnym i ciągliwym, co oznacza, że w odpowiednio wysokiej temperaturze uzyskuje plastyczność, co pozwala nadawać mu określone kształty (w ten sposób powstają na przykład srebrne sztabki i srebrne monety bulionowe sprzedawane również w zestawach). Srebro jest twardsze od złota, dlatego czasem stanowi dodatek do złotych produktów, co pozwala wzmocnić ich strukturę. Złoto zachowuje swoją barwę w zetknięciu z wodą i czystym powietrzem. Jednak jeśli powietrze jest zanieczyszczone (np. związkami siarki), srebro będzie matowiało i traciło blask.

Zastosowanie srebra w przemyśle

Srebro, jako bardzo dobry przewodnik prądu, jest nieodłącznym elementem urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Znajdziemy je w każdym smartfonie, telewizorze, czy laptopie. Ze srebra tworzy się różnego rodzaju przełączniki, pozwalające uruchamiać określone mechanizmy w urządzeniach elektrycznych, a także w samochodach, samolotach, czy nawet promach kosmicznych. Ze srebra wykonuje się również stopy lutownicze, pozwalające trwale połączyć ze sobą poszczególne elementy/materiały. Jak wspomnieliśmy, srebro jest też ważnym elementem telekomunikacji – buduje przewody i urządzenia wykorzystywane w tej gałęzi gospodarki. Bardzo szybko rozwijająca się branża fotowoltaiczna również szeroko wykorzystuje srebro (między innymi do budowy paneli). Podobnie jak w innych dziedzinach, kluczowe jest tutaj dobre przewodnictwo elektryczne i cieplne srebra.

Zastosowanie srebra w medycynie i kosmetyce

Srebro ma właściwości antybakteryjne. Co więcej, jest również toksyczne dla wirusów i grzybów. Jednocześnie nie wykazują działania toksycznego dla człowieka. Dlatego srebro można znaleźć na przykład w materacach, pościeli i odzieży. Także w produktach kosmetycznych, takich jak mydła, antyperspiranty i preparaty na problemy skórne o podłożu bakteryjnym. W gabinetach kosmetycznych dostępne są specjalne zabiegi z wykorzystaniem srebra, na przykład mezoterapia igłowa, gdzie przez mikronakłucia wprowadza się cząsteczki srebra w głąb skóry. Srebro jest relatywnie drogie, dlatego w walce z bakteriami w medycynie stosuje się głównie antybiotyki i inne leki – choć o srebrze wciąż nie zapomniano. Srebro ma silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze (ponieważ blokuje zdolność tych mikroorganizmów do oddychania). W medycynie stosuje się narzędzia chirurgiczne powleczone srebrem, a także opatrunki z wykorzystaniem tego metalu. Jony srebra wspomagają dodatkowo gojenie się ran, dlatego wykorzystuje się je w leczeniu oparzeń.

Przedmioty codziennego użytku

Srebro można spotkać na co dzień w domach i mieszkaniach. To między innymi zastawa stołowa, sztućce, naczynia, a także niektóre instrumenty muzyczne, takie jak flety. Srebro znajdziemy również w lustrach – powłoka czystego, szlifowanego srebra pozwala na dokładne odbijanie światła, co sprawia, że możemy się przejrzeć w tak przygotowanym materiale. Zdolność srebra do odbijania światła sprawiła także, że stosuje się je do ochrony przed gorącem. Niewidoczna, bardzo cienka warstwa srebra może zostać nałożona na szybę, co pozwala odbijać promienie słoneczne, np. w wysokich biurowcach. Srebro jest wreszcie elementem dekoracyjnym w pomieszczeniach (wytwarza się z niego różnego rodzaju rzeźby i ozdoby), a także składnikiem biżuterii.

Przeczytaj także inne artykuły z tej serii: właściwości i zastosowanie złota, jakie właściwości ma pallad, platyna - własciwości i zastosowanie.



Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-16
Polecam
2024-12-14
ok
pixel