2024-08-10

Jak czyścić srebrne monety?

Srebro to metal, który w kontakcie z powietrzem i wilgocią może tracić swój pierwotny blask. Tworzący się na monetach osad można zwykle łatwo usunąć – także domowymi sposobami. Co warto wiedzieć o czyszczeniu srebra, kiedy to zrobić i na jakie błędy uważać?

Jak czyścić srebrne monety?

Dlaczego srebro czernieje?

Stare srebrne monety czernieją najczęściej wskutek reakcji srebra ze związkami siarki obecnymi w powietrzu. Proces ten jest stosunkowo powolny, ale przyspiesza go wysoka wilgotność, dlatego monety bezwzględnie należy przechowywać w suchym miejscu.

Warto pamiętać, że ciemnienie nie jest związane z niską jakością metalu. Osad powstaje z czasem również na srebrze najwyższej próby, jeśli kruszec jest przechowywany w sprzyjających temu warunkach. Jednocześnie srebro jest metalem szlachetnym, co oznacza, że jego podatność na korozję i inne negatywne czynniki jest marginalna.

Dobrą wiadomością jest także fakt, że stare srebrne monety, które są ciemne, zwykle nie zostały uszkodzone. Najczęściej mamy do czynienia z osadem, który pojawił się na ich powierzchni, nie wnikając w głąb monety (choć może się tak zdarzyć, jeśli złoto było przechowywane długo w niesprzyjającym otoczeniu).

Jak zapobiegać czernieniu srebrnych monet?

Jak już wspomnieliśmy, kluczowe jest ich prawidłowe przechowywanie – pojedyncze egzemplarze najlepiej trzymać w kapslach menniczych, a większe zestawy srebrnych monet w specjalnych pudełkach ochronnych (kupując taki zestaw, monety otrzymujesz już w dopasowanym pudełku, np. tubie menniczej). Szczelne zamknięcie monet chroni przed dostępem zanieczyszczeń zawartych w powietrzu i wilgoci – dwóch czynników odpowiedzialnych za czernienie kruszcu.

Przeczytaj więcej: Jak przechowywać srebrne monety?

Czyszczenie srebrnych monet – od czego zacząć?

Najprostszym sposobem jest mechaniczne (jednak delikatne) czyszczenie monet – ściereczką, szczoteczką do zębów lub gąbką. Możesz kupić specjalny preparat do czyszczenia srebra lub wykorzystać czystą wodę destylowaną i mydło bez dodatków chemicznych (np. delikatne mydło dla niemowląt). Przyda Ci się także niewielka miska i bawełniane rękawiczki, dzięki którym nie zostawisz odcisków palców na świeżo wyczyszczonej monecie. Wcześniej umyj ręce, aby usunąć wszelkie tłuszcze i zanieczyszczenia. Następnie:

  1. Do miski wypełnionej wodą destylowaną dodaj kilka kropli delikatnego mydła i dobrze wymieszaj.
  2. Umieść srebrne monety w roztworze i pozostaw na kilka minut, co pozwoli zmiękczyć osad (nie pocieraj ich podczas namaczania).
  3. Wyczyść monety, używając gąbki lub ściereczki, a w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń – miękkiej szczoteczki do zębów. Nie używaj ręczników papierowych, które mogą porysować powierzchnię monet.
  4. Po oczyszczeniu, przepłucz monety w czystej wodzie destylowanej, aby usunąć wszelkie pozostałości mydła. To ważne, ponieważ „zwykła” woda z kranu może zawierać minerały i zanieczyszczenia.

Pozostaje już tylko wysuszyć monety. Użyj w tym celu miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry). Możesz także pozostawić je do wyschnięcia na czystym ręczniku papierowym, jednak nie przecieraj nim srebra.

Czyszczenie srebra domowymi sposobami

Jeśli zastosowanie wody z mydłem nie przyniosło zadowalających rezultatów, możesz wypróbować jeden z domowych sposobów czyszczenia. Popularne metody to między innymi:

  • Czyszczenie pastą do zębów – wybierz pastę wysokiej jakości, taką, która nie ma wielu dodatków chemicznych, szczególnie tych związanych z wybielaniem. Pamiętaj także o użyciu szczoteczki z miękkim włosiem, ponieważ twarde może porysować monetę.
  • Roztwór octu – zmieszaj ocet z solą i wodą, stosując po łyżce każdego z tych składników (zastosuj proporcję 1:1:1). Umieść monety w roztworze na kilka minut,po czym opłucz je i delikatnie osusz.
  • Roztwór sody oczyszczonej – do miski z ciepłą wodą dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej i wymieszaj (pamiętaj jednak, aby nie używać bardzo gorącej wody, ponieważ może być to szkodliwe dla powierzchni srebra). Następnie opłucz (najlepiej wodą destylowaną) i delikatnie osusz.
  • Roztwór wody i soli – wyłóż miskę (inną niż metalowa) folią aluminiową, a następnie wlej litr ciepłej wody, w której jest rozpuszczone 5 łyżeczek soli.

Jednocześnie jeśli czyścisz cenne przedmioty ze srebra i nie masz pewności, jakie metody czyszczenia zastosować, skorzystaj z usług profesjonalisty lub też wybierz dedykowany środek do czyszczenia tego kruszcu. To najbezpieczniejszy sposób na wyczyszczenie wyrobów ze srebra.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Szkodliwe dla srebra związki siarki znajdują się w niektórych kosmetykach, a także w ludzkim pocie, dlatego dokładne umycie rąk delikatnym mydłem i używanie rękawiczek jest bardzo ważne przy czyszczeniu srebrnych monet.

Po zakończeniu czyszczenia upewnij się, że do pudełka wkładasz monety całkowicie suche. Nie używaj środków do czyszczenia metali o szerokim zastosowaniu (innych niż te dedykowane srebru), past do polerowania czy innych agresywnych preparatów chemicznych.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe – na jakie zwrócić uwagę?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-15
5
2024-12-14
ok
pixel