2024-02-05

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto od wieków uznawane jest za bezpieczną przystań – pewną inwestycję nawet w najtrudniejszych czasach. Tak jest również współcześnie. Inwestorzy kupują złoto, aby zabezpieczyć się przed spadkiem siły nabywczej waluty, inflacją, kryzysem gospodarczym czy niespodziewanymi zdarzeniami politycznymi. Dlaczego fizyczne złoto pozwala zabezpieczyć się przed tymi zdarzeniami?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Stabilność cen i ochrona przed inflacją

Ceny złota, choć w krótkich okresach mogą się wahać, w długim terminie stabilnie rosną. Nie są to wzrosty pozwalające na spektakularne zyski, jednocześnie zwykle są na tyle wysokie, by zabezpieczyć siłę nabywczą zainwestowanego w złoto kapitału. Widać to szczególnie w okresach wysokiej inflacji – gdy rosną ceny dóbr i usług, wraz z nimi rosną ceny złota. Dzieje się tak, ponieważ w trudnych czasach inwestorzy szukają inwestycji pozwalających zachować realną wartość kapitału. Rosnący w ten sposób popyt przekłada się na wyższe ceny.

Przeczytaj także: Od czego zależy cena złota?

Ochrona przed niepewną sytuacją gospodarczą i społeczną

Zainteresowanie złotem wśród inwestorów wzrasta w momentach kryzysowych lub okresach dużej niepewności. W takich sytuacjach ceny kruszcu idą zwykle mocno w górę. Inwestorzy wycofują wtedy kapitał z bardziej ryzykownych form inwestowania (m.in. z rynku akcji), a zwracają się w kierunku bezpiecznych przystani. W ostatnich latach skokowy wzrost cen złota miał miejsce po wybuchu pandemii w 2020 roku, po agresji Rosji na Ukrainę i po upadku Credit Suisse, który wywołał obawę o globalny kryzys bankowy i utratę środków zdeponowanych w tych instytucjach.

Przeczytaj także: Upadek Credit Suisse i rosnący niepokój w sektorze bankowym. Jak wpływ ana ceny złota?

Niezależność od systemu bankowego

Inwestorzy kupują królewski kruszec także wtedy, gdy obawiają się o zyski z inwestycji zależnych od systemu finansowego (lub po prostu o zdeponowany tam kapitał). Złoto fizyczne można zabrać ze sobą w każde miejsce i spieniężyć w dowolnej walucie (lub też wymienić na inne dobra bez ryzyka straty). Jest szeroko rozpoznawalne i wszędzie respektuje się jego wysoką wartość, dlatego charakteryzuje się dużą płynnością.

Ponieważ w obrocie złotem fizycznym nie pośredniczy żadna instytucja, inwestor ma dostęp do swojego kapitału w każdej sytuacji. W przypadku tradycyjnej waluty środki można utracić w wyniku bankructwa banku, zmiany przepisów prawa, reformy walutowej lub interwencji państwa, czy poważnych kryzysów, takich jak na przykład wybuch wojny. Dlatego właśnie złoto jest tak chętnie wybierane, by zniwelować ryzyko i zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Ponieważ ceny złota zachowują się zwykle inaczej niż ceny innych aktywów, warto mieć kruszec w dobrze zdywersyfikowanym portfelu. Gdy aktywa, takie jak akcje, tracą na wartości w okresach gorszej koniunktury, złoto nie tylko utrzymuje swoją wartość, ale często rośnie. Warto więc zabezpieczyć się przed ryzykiem i posiadać bardziej zachowawcze aktywa, takie jak właśnie złoto, w swoim portfelu inwestycyjnym.

Przeczytaj więcej: Na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Czy warto kupić teraz złoto?

Złoto będzie dobrym wyborem w 2024 roku, ponieważ jego ceny znacznie wzrosły w ostatnich latach, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów, będą dalej rosnąć. Przez cały 2023 rok wycena złota wzrosła z około 1 800 dolarów za uncję do około 2 050 dolarów, czyli o około 14%. W perspektywie pięcioletniej cena kruszcu wzrosła o 55% (z 1 300 do 2 050 dolarów), a przez 20 lat o ponad 400% (z około 450 dolarów do obecnych 2050).

Wzrost cen w 2024 roku będą najprawdopodobniej stymulowały takie czynniki, jak:

  • luzowanie polityki pieniężnej w USA, a przez to obniżenie wartości dolara (który jest ujemnie skorelowany z wyceną złota),
  • napięcia geopolityczne na świecie (Europa, Bliski Wschód, Chiny-USA),
  • wciąż utrzymująca się globalna inflacja,
  • wciąż nienaprawione w pełni globalne łańcuchy dostaw,
  • duże zakupy złota przez banki centralne i inwestorów prywatnych (wyższy popyt przekłada się na wyższe ceny).

Przeczytaj więcej na ten temat: Prognozy cen złota 2024

Warto pamiętać, że zasoby złota na świecie się kurczą, jednocześnie rosną koszty wydobycia. Według różnych szacunków, znane nam obecnie zasoby kruszcu wyczerpią się już za około 20-30 lat. Trzeba też wiedzieć, że na cenę złota nie można zatem wpłynąć przez zwiększenie podaży (jak można to zrobić z walutą, na przykład przez niekontrolowany dodruk). Wszystko to sprawia, że złoto będzie prawdopodobnie coraz droższe, a inwestorzy nie muszą obawiać się o spadek jego realnej wartości.

Jak zainwestować w złoto?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby wybierać złoto inwestycyjne – sztabki i monety bulionowe wysokiej próby. Przez fizyczne złoto inwestycyjne rozumiemy wyroby wykonane w całości lub prawie całości ze złota. Sztabki powinny zawierać minimum 99,5% złota w stopie (próba minimum 995 tysięcznych), a monety minimum 90% (próba minimum 900 tysięcznych). Najpopularniejsze i najczęściej spotykane sztabki są wybijane w próbie 999,9, co oznacza, że są wykonane w całości z czystego złota.

Trzeba też wiedzieć, że charakteru inwestycyjnego nie mają monety historyczne, biżuteria i inne przedmioty ozdobne wykonane ze złota (ponieważ ich wartość nie wynika przede wszystkim z rynkowej masy kruszcu w nich zawartego).

Fizyczne złoto inwestycyjne ma też specjalny status w polskim prawie – jest zwolnione z podatku VAT, a jego odsprzedaż z zyskiem po upływie minimum 6 miesięcy nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku Belki. Zasady te nie dotyczą jednak tzw. złota papierowego.

Przeczytaj także: Sprzedaż złota a podatek – czy złoto zawiera VAT?

Także dla mniejszych inwestorów

Sztabki i monety dostępne są w wielu gramaturach – od 1 grama (w 2024 roku taka sztabka kosztuje około 300 zł) do kilograma (około 275 000 zł). Również monety sprzedawane są w kilku wariantach w zakresie masy, dlatego niezależnie od posiadanego kapitału, możesz wygodnie zainwestować w złoto i dostosować skalę inwestycji do swoich potrzeb.

Jak inwestować małe kwoty? Jedną z najbardziej efektywnych strategii jest kupowanie sztabek lub monet o mniejszych gramaturach (trzeba jednak mieć świadomość, że im mniejszy produkt kupujemy, tym cena jednostkowa za gram złota jest większa). Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Jak zacząć inwestować w złoto?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
jestem bardzo zadowolony-tak trzymac.
2024-12-14
ok
pixel