2022-12-01

Złoto czy srebro? W co zainwestować?

Złoto i srebro to jedne z najchętniej wybieranych metali inwestycyjnych. Różni je cena, dostępność, zastosowanie w przemyśle, a także zmienność ich wyceny w odniesieniu do sytuacji rynkowej. Który z tych metali wybrać i czym się kierować, planując inwestycję?

Złoto – najważniejsze właściwości w kontekście inwestycyjnym

Złoto niemal od zawsze uznawane jest za towar o szczególnej wartości. Ma na to wpływ jego niezwykle estetyczny wygląd, trwałość i praktyczność (złoto, podobnie zresztą jak srebro, jest ciągliwe i kowalne, dlatego można nadawać różne kształty). Jest również w praktyce niezniszczalne – nie ulega korozji, nie śniedzieje i nie zmienia właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych (np. wilgoci, wysokich lub niskich temperatur).

Złoto jest wyceniane wysoko z kilku względów:

  • jest rozpoznawalne na całym świecie i wszędzie respektuje się jego wysoką wartość,
  • jego zasoby są ograniczone, jednocześnie koszty wydobycia rosną,
  • popyt na ten kruszec utrzymuje się na stale wysokim poziomie,
  • ma zastosowanie w przemyśle, elektronice i medycynie (choć w mniejszym zakresie niż srebro),
  • jest pożądanym produktem inwestycyjnym, spełniającym kryteria tzw. bezpiecznej przystani (zabezpiecza kapitał przed ryzykiem).

    Przeczytaj więcej: zastosowanie złota – co warto wiedzieć?

Srebro – najważniejsze właściwości w kontekście inwestycyjnym

Srebro również cenione jest za swoje właściwości estetyczne. Jest jednak mniej odporne niż złoto – łatwiej traci swoje właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych (np. matowieje). Podobnie jak w przypadku złota, kruszec ten można łatwo formować.

Wartość złota w kontekście inwestycyjnym wynika między innymi z:

  • zapotrzebowania w różnych dziedzinach gospodarki (przemysł, elektronika, medycyna),
  • znaczenia w perspektywicznych branżach, takich jak sektor zielonych energii i niskoemisyjna motoryzacja,
  • ustabilizowanej pozycji wśród inwestorów – jest to metal znany i wykorzystywany w celach inwestycyjnych od lat, cieszy się dużym zaufaniem inwestorów i dużą płynnością (łatwo je kupić i sprzedać).

Ze względu na fakt, że srebro jest silnie powiązane z przemysłem i szeroko rozumianym sektorem produkcyjnym, jego ceny bardziej zależą od koniunktury, niż ma to miejsce w przypadku złota. Jeśli perspektywy w przemyśle i szerzej rozumianej gospodarce są pomyślne, inwestorzy zakładają, że popyt na srebro będzie rósł, a wraz z nim – jak ma to miejsce zazwyczaj – ceny.

Zarówno złoto, jak i srebro są dobrymi przewodnikami – w przemyśle wykorzystuje się jednak głównie srebro, ponieważ jest dużo tańsze i łatwiej dostępne. Więcej na temat właściwości srebra przeczytaj w naszym artykule: Srebro – właściwości i zastosowanie.

Ceny złota a ceny srebra

Najważniejszą różnicą jest wartość obu metali. Za uncję złota zapłacimy obecnie około 1 750 dolarów, za uncję srebra natomiast około 690 dolarów. Ceny obu metali oczywiście zmieniają się w czasie, jednak takie proporcje (duża różnica na korzyść złota) utrzymują się stale.

Złoto i srebro dość wyraźnie różnicuje również dynamika (zmienność) cen. Srebro jest z zasady bardziej nieprzewidywalne – jego ceny mogą wahać się częściej, a wahania te mogą być dużo wyraźniejsze. Oznacza to, że inwestorzy lokujący swój kapitał w srebrze mogą więcej zarobić, ale też więcej stracić. Srebro traci na wartości zwykle wtedy, gdy obniżają się perspektywy w światowej gospodarce. Duże spadki obserwowaliśmy na przykład w czasie kryzysu 2008/2009, czy po wybuchu pandemii. Jednocześnie w kilka miesięcy po tych zdarzeniach, ceny znalazły się na wyższym poziomie niż wcześniej, co obrazuje wykres: 


Ceny srebra w latach 2002-2022 (USD/oz). Źródło: bullionvault.com

Jak w tym kontekście zachowuje się złoto? Nie można powiedzieć, że jego ceny są oderwane od sytuacji gospodarczej, jednak są zdecydowanie bardziej stabilne niż pozostałych metali szlachetnych. Patrząc na ceny tego kruszcu z ostatnich 20 lat, zauważymy, że idą one stopniowo do góry (z okresowymi, płytszymi niż w przypadku srebra wahaniami).

 

Ceny złota w latach 2022 (USD/oz). Źródło: bullionvault.com

 

W co zatem zainwestować? Złoto czy srebro?

Warto zacząć od określenia celu inwestycji. Inwestycja w złoto jest dobrym sposobem na zabezpieczenie wartości pieniądza w czasie. Zwykle pozwala zachować jego siłę nabywczą w okresach wysokiej inflacji, spowolnienia gospodarczego, a nawet poważniejszego kryzysu (takiego ja wybuch wojny i inne problemy geopolityczne). W takich sytuacjach bardziej ryzykowne formy (m.in. akcje) najczęściej tracą swoją wartość. Złoto to zatem dobry wybór dla inwestorów chcących zdywersyfikować swój portfel.

Ceny srebra charakteryzuje mniejsza stabilność, co przekłada się na większe ryzyko dla inwestora. Przy czym warto dodać, że nie jest ono bardzo duże – srebro, jak powiedzieliśmy, ma istotne znaczenie dla współczesnego przemysłu i innych dziedzin gospodarki, dlatego prawdopodobieństwo ogromnych spadków jest względnie małe.

Oba te metale można również relatywnie łatwo zbyć. Są wszędzie rozpoznawalne, przy czym złoto, jako że jest dużo wyżej wyceniane, charakteryzuje się większą płynnością. Złoto zajmuje znacznie mniej fizycznej przestrzeni niż złoto, dlatego łatwiej je przechowywać czy przenosić z miejsca na miejsce.

Złoto i srebro a podatki 

Warto też wspomnieć o szczególnym statusie złota w kontekście podatków. Jest zwolnione z podatku VAT, a sprzedając je z zyskiem po upływie co najmniej pół roku od zakupu, nie trzeba płacić dodatkowego podatku od wzbogacenia się. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Sprzedaż złota a podatek 

Srebro natomiast nie jest zwolnione z VAT, jego sprzedaż może być również trudniejsza niż w przypadku złota. Jak powiedzieliśmy, na złoto fizyczne trzeba również przeznaczyć więcej miejsca niż na złoto.



Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 408 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-26
Zamówienie przebiegło bardzo sprawnie i profesjonalnie. Polecam.
2024-10-21
Miło, sprawnie i profesjonalnie.
pixel