2022-07-28

Zastosowanie złota – co warto wiedzieć?

Złoto to z jednej strony produkt inwestycyjny, a z drugiej surowiec niezbędny do funkcjonowania wielu branż i gałęzi gospodarki. Metal ten wykorzystuje się szeroko w – między innymi – elektronice, medycynie, stomatologii i kosmetologii. Nie bez znaczenia jest też jego zastosowanie w jubilerstwie i szeroko rozumianej branży dekoracyjnej. Do czego – oprócz inwestowania – niezbędne jest złoto we współczesnym świecie?

Złoto – właściwości i zastosowanie

Złoto od wieków uznawane jest za wyjątkowo cenny surowiec. Ma na to wpływ nie tylko zachwycający wygląd tego kruszcu, ale również jego wytrzymałość i właściwości fizyczne. W praktyce nie można go zniszczyć – nie ulega rozkładowi, dlatego nawet zakopany w ziemi lub umieszczony w skrajnie niekorzystnych warunkach nie zmieni swojego wyglądu ani właściwości. W przeciwieństwie do wielu innych metali nie blaknie, nie śniedzieje i nie zbiera osadów. Mówiąc potocznie, nie zużywa się z czasem. Dlatego też można usłyszeć wiele historii o złocie wydobytym z wraku zatopionego statku nawet po kilkuset latach – takie sztabki będą produktem inwestycyjnym nieustępującym jakością od tego, który sprzedajemy dziś w naszym sklepie. Złoto jest odporne nawet na działanie kwasów – jedyną substancją, która może rozpuścić ten kruszec, jest woda królewska, czyli mieszanina kwasu solnego i azotowego, lub też specjalny roztwór cyjanku. Złoto jest metalem ciągliwym i kowalnym, czyli podatnym na odkształcenia w określonych warunkach. Dlatego bryłki złota można stapiać ze sobą i uzyskiwać dowolne kształty – sztabek, kunsztownie zdobionych monet bulionowych, ale także biżuterii i innych elementów ozdobnych.

Złoto – zastosowanie w przemyśle

Złoto znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle. Jest wyjątkowo dobrym przewodnikiem i nie niszczy się ani nie traci swoich właściwości w trudnych warunkach (np. pod wpływem wysokiej i niskiej temperatury). Zmienia swój kształt dopiero w 1 064°C (staje się wtedy płynne, ale nie obniża to jego jakości). Ze względu na trwałość, dobre przewodnictwo i zdolność do zachowywania swoich właściwościach w trudnych warunkach złoto znalazło zastosowanie w elektronice – wykorzystuje się je w tworzeniu komponentów do samolotów, satelitów, a nawet rakiet i promów kosmicznych. Złoto znajdziemy też w nowoczesnych urządzeniach wykorzystywanych w nauce i medycynie, a także w domowym sprzęcie, między innymi w komputerach i smartfonach. Żółty kruszec nie absorbuje ciepła i chroni przed zbytnim nagrzewaniem się, dlatego jest materiałem pożądanym w elektronice. Złoto wykorzystuje także budownictwo – na przykład do ochrony przed słońcem (szybę lub na przykład dach można pokryć bardzo cienką warstwą kruszcu, która chroni przed przegrzewaniem).

Medycyna, stomatologia i branża beauty

Złoto ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego może wspomagać gojenie się ran. Dzięki dużej kowalności kruszec można spłaszczyć do bardzo cienkiej warstwy i wykorzystać na przykład jako element opatrunku. Złoto znalazło zastosowanie również w stomatologii – można wypełnić nim ubytek zęba. Złoto jest materiałem, które może współistnieć z innymi tkankami w organizmie, nie powodując dyskomfortu i stanów zapalnych. Pocieranie zmian na skórze złotem jest znane nawet z medycyny ludowej, np. użądlenia lub tzw. jęczmień na oku zalecano przyłożyć element biżuterii wykonany z tego metalu. Znane ze swoich zdrowotnych właściwości jest także złoto koloidalne, stosowane w preparatach na łuszczycę, czy RZS, ponieważ wspomaga łagodzenie dolegliwości skórnych. Działa odżywczo i odmładzająco, dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków. 

Branża jubilerska i wnętrzarska oraz inne obszary

Złoto jest też niezbędne w jubilerstwie – biżuteria z tego kruszcu jest od stuleci najbardziej pożądaną. Najbardziej wartościowy jest produkt bez domieszek, ale dużą popularnością cieszy się białe złoto, czyli stop tego metalu ze srebrem, palladem, niklem, lub cynkiem. Nadaje to charakterystyczną jaśniejszą barwę, ale też utwardza produkt, zwiększając jego wytrzymałość. Ze złota wykonuje się również produkty dekoracyjne, a niekiedy także przedmioty użytkowe stanowiące wyposażenie domu lub mieszkania. To także materiał tworzący prestiżowe statuetki i medale wręczane laureatom w różnego rodzaju konkursach, czy turniejach. 

Przeczytaj także inne artykuły z tej serii: jakie właściwości ma srebro, platyna - własciwości i zastosowaniewłaściwości i zastosowanie palladu



Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 413 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-30
Wszystko sprawnie, towar bez zarzutu. Polecam
2024-10-20
Szybko i sprawnie. Dostarczony towar odpowiada zamówieniu.
pixel