2024-02-26

Jak zacząć inwestować w młodym wieku?

Podstawą inwestowania jest kapitał, którego młodzi inwestorzy często nie zgromadzili jeszcze w dużych ilościach (choć oczywiście nie jest to regułą). Na rynku istnieją jednak aktywa, w które można bezpiecznie inwestować zarówno niewielkie, jak i duże kwoty. Przykładem jest złoto i inne metale inwestycyjne. Co warto wiedzieć o takiej inwestycji i o jakich zasadach pamiętać na początku swojej drogi z inwestowaniem?

Zdobądź potrzebną wiedzę

Zanim zaczniesz inwestować, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat aktywów, w jakich chcesz ulokować oszczędności. Prześledź ich historyczne notowania i sprawdź, jak reagowały na zdarzenia w globalnej gospodarce. Możesz wykorzystać w tym celu łatwo dostępne zasoby – książki, kursy online, blogi finansowe, podcasty i webinary.

Tego rodzaju research jest potrzebny szczególnie w przypadku inwestycji o zwiększonym ryzyku, takich jak inwestycja na giełdzie, gdzie wycena akcji zależy od popytu i podaży, ale także od ogólnej koniunktury. Wahania cen takich aktywów mogą być bardzo duże i zmieniać się bardzo szybko. Można tu relatywnie dużo zyskać, ale też relatywnie dużo stracić.

Osobom początkującym, z mniejszym kapitałem, polecane są bezpieczniejsze inwestycje, w których ryzyko straty jest znikome (choć trzeba mieć świadomość, że mniejsze ryzyko to także mniejsze potencjalne zyski). Taką inwestycją jest na przykład złoto fizyczne, nazywane bezpieczną przystanią inwestorów, ponieważ zwykle jest skorelowane ujemnie z rynkiem akcji (jego cena najczęściej rośnie, gdy ceny akcji spadają).

Określ cel inwestycji i horyzont czasowy

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pierwszym krokiem może być wyznaczenie celów – określ, jaki kapitał możesz zainwestować teraz (i w kolejnych okresach. na przykład w każdym kwartale). Oszacuj też, jakiego zwrotu z inwestycji oczekujesz i sprawdź, po jakim czasie możesz się go spodziewać.

Aby zacząć inwestować, wcale nie musisz dysponować dużymi kwotami. W przypadku początkujących inwestorów ważna jest systematyczność zmierzająca do wyrobienia korzystnych nawyków inwestycyjnych. Takim nawykiem może być regularne (na przykład comiesięczne) planowanie budżetu. Od razu po otrzymaniu wynagrodzenia wyznacz kwotę, którą zainwestujesz. W ten sposób ograniczasz ryzyko, że pieniądze „rozejdą Ci się” w ciągu miesiąca.

Przeczytaj także: Dlaczego warto inwestować w złoto?

Określ ryzyko, dywersyfikuj i pamiętaj o bezpieczeństwie

Określ swoją tolerancję na ewentualną stratę i na tej podstawie dobierz odpowiadające Ci aktywa. Dobrym pomysłem będzie dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, tzn. rozdzielenie kapitału na mniejsze części i inwestowanie go w różne instrumenty finansowe. Takie, które w konkretnych warunkach (np. podczas kryzysu gospodarczego) zachowują się odmiennie. Jak działa dywersyfikacja, przeczytasz w naszym artykule: Na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Jeśli inwestujesz małe kwoty, dywersyfikacja może nie być możliwa. Wtedy warto skupić się na inwestycjach, które są względnie bezpieczne i przewidywalne.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Jako początkujący inwestor, wybieraj aktywa, które mają wysoką płynność – takie, które łatwo kupić i sprzedać w razie potrzeby. Dla przykładu złoto fizyczne jest aktywem rozpoznawalnym w każdym zakątku globu i wszędzie respektuje się jego wysoką wartość. Jest też niezależne od systemu finansowego (m.in. kursów walut), dlatego będzie dobrym zabezpieczeniem na kryzysowe sytuacje różnego typu.

Zwróć także uwagę na zasady wyjścia z inwestycji – posiadając złoto fizyczne, możesz samodzielnie zdecydować, kiedy je sprzedać. W przypadku inwestycji „papierowych”, gdzie korzystasz z pośrednictwa instytucji finansowej, możesz mieć problem z wycofaniem środków, np. w sytuacji, gdy instytucja ta zbankrutuje. Pamiętaj też, że pośrednictwo inwestycyjne zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami dla inwestora.

Pamiętaj, aby inwestować w sposób, który nie będzie ryzykiem dla Twojej płynności finansowej. Zawsze miej do dyspozycji przynajmniej część środków, a jeśli zdecydujesz się zainwestować wszystkie zasoby – pamiętaj o dywersyfikacji i bezpiecznych przystaniach.

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy przy inwestowaniu w złoto

Inwestowanie w złoto dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Aby zainwestować w złoto, nie trzeba dysponować dużą wiedzą. Jak powiedzieliśmy, notowania tego kruszcu są dość stabilne i względnie przewidywalne. Mamy tu na myśli złoto fizyczne, którego zakup lub sprzedaż odbywa się bezpośrednio.

Fizyczne jest też bardzo zróżnicowanym aktywem. Możesz kupić złote sztabkimonety bulionowe w wielu wariantach – od 1 grama złota (cena w marcu 2024 to około 300 zł) aż do kilograma (cena około 270 000 zł) i więcej. Między tymi wartościami jest wiele gramatur pośrednich, na przykład 5, 10, 15, 20, 25, 31,1 (1 oz), 50, 100, czy 250 gramów. Dobrą strategią dla młodych inwestorów może być regularne kupowanie sztabek o mniejszych gramaturach. Zaletą takiej formy inwestowania jest możliwość upłynnienia części kapitału (np. kilku sztabek lub monet) w razie potrzeby. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że im mniejszą sztabkę kupujesz, tym wyższa jest cena za każdy gram kruszcu.

Przeczytaj także: W co zainwestować 1 000, 10 000, 100 000 zł?

Cierpliwość i konsekwencja mogą być Twoimi największymi sojusznikami w budowaniu majątku przez inwestowanie. Także w przypadku małych kwot. Jednocześnie pamiętaj, że każda forma inwestowania wiąże się z ryzykiem – przy czym zwykle ryzyko to jest różne dla różnych klas aktywów. Złoto będzie dobrym wyborem, jeśli Twoim celem jest ochrona kapitału przed inflacją w długim terminie lub zabezpieczenie się przed niespodziewanymi zdarzeniami.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 412 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-26
Zamówienie przebiegło bardzo sprawnie i profesjonalnie. Polecam.
2024-10-22
Wszystko okej
pixel