2022-07-05

W co zainwestować 1000, 10 000, 100 000 zł?

Galopująca inflacja, spadek siły nabywczej pieniądza i coraz bardziej niepewna sytuacja na rynkach sprawiają, że inwestorzy szukają bezpiecznych przystani dla swoich oszczędności. Jak powszechnie wiadomo, metale szlachetne to klasyczny przykład takiej przystani – inwestycji o niewielkim ryzyku. Bogaty wybór produktów oraz zróżnicowanie ich gramatury sprawia, że inwestować w złoto, srebro, pallad czy platynę można dziś bez względu na grubość portfela.

Czy inwestycja w metale inwestycyjne to dobre rozwiązanie?

W okresach spadku koniunktury i postępującej inflacji lokata kapitału w metale szlachetne jest dobrym posunięciem. Metale te, w tym szczególnie złoto, nie tracą na wartości w trudnych warunkach rynkowych – w przeciwieństwie do tradycyjnej waluty. Inwestowanie w kruszce zwykle obliczone jest na lokatę długoterminową, ponieważ w krótszych okresach ich mogą ulegać wahaniom. Utrzymujący się od lat duży popyt na większość metali szlachetnych (rosnący dodatkowo w niepewnych czasach) to dla posiadacza złota czy palladu gwarancja szybkiej sprzedaży i spieniężenia kruszcu w razie potrzeby. Więcej o zaletach inwestowania w kruszce przeczytasz w naszym artykule: Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku?

W jakie metale szlachetne inwestować i czy kupować sztabki, czy monety?

W naszym salonie i w sklepie internetowym dostępne są wyroby ze złota, srebra, platyny oraz palladu w formie sztabek, oraz monet. Oferowane przez ASCOIN produkty to gwarancja wysokiej estetyki wykonania i najwyższej próby, bowiem nasze wyroby zawierają kruszec w czystej postaci, bez domieszek innych metali. Wyjątek stanowią niektóre monety, takie jak Krugerrand lub Amerykański Orzeł, które zawierają niewielkie domieszki innych kruszców dla zwiększenia ich wytrzymałości. To wciąż jednak produkty typowo inwestycyjne. Cena zarówno monet, jak i sztabek wynika bezpośrednio z masy kruszcu w nich zawartego. To, który kruszec wybrać oraz czy zdecydować się na sztabki, monety bądź inne formy, w jakich występują metale inwestycyjne – zależy od osobistych preferencji, a także indywidualnej oceny kupującego. Warto pamiętać, że tak jak wszystkie aktywa, tak i kruszce podlegają okresowym wahaniom cen, dlatego doświadczeni chętnie decydują się na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, czyli zakup różnych produktów. Dywersyfikacja i ulokowanie kapitału np. częściowo w platynie, srebrze i w złocie podnosi bezpieczeństwo całej inwestycji.

Pomysły na to, w co zainwestować 1000 zł, 10 000 zł oraz 100 000 zł, żeby nie stracić, a zyskać?

W opinii wielu specjalistów, zarówno w oszczędzaniu jak i w inwestowaniu, bardziej liczy się systematyczność niż skala włożonego kapitału. Z tego też powodu nie ma większego znaczenia ilość zer określająca kapitał startowy, który zainwestujemy w monety czy w sztabki. Cierpliwe gromadzenie metali inwestycyjnych oraz obserwowanie i reagowanie na zmieniające się rynkowe trendy, to z pewnością klucz do sukcesu. Przeczytaj więcej o sprzedaży złota w naszym artykule: Jak sprzedać złoto inwestycyjne? Jeśli masz do dyspozycji ok. 1000 złotych, a nie planujesz innych wydatków, to ta kwota wystarczy już, żeby zacząć inwestowanie w kruszce. Tysiąc złotych umożliwia na przykład kupno 2,5-gramowej sztabki czystego złota (próba 999,9), do której możesz jeszcze dołożyć dwie 1-uncjowe (1 oz) srebrne monety – Wiedeński Filharmonik i Australijski Kangur (ceny w połowie 2022 roku). Warto wygospodarować każdego miesiąca niewielkie kwoty (rzędu 150-300 zł), które pozwolą powiększać startową inwestycję o 1-gramowe sztabki lub pojedyncze monety bulionowe ze srebra.

Jak zainwestować 10 000 zł w metale inwestycyjne? 

Za tą kwotę można kupić w ASCOIN.pl np. sztabkę platyny o wadze 1 uncji trojańskiej (ok. 31,1 grama) za niespełna 6 000 zł i kilogramową sztabę srebra za ok. 4 000 złotych. Alternatywnie możesz zainwestować 10 000 zł w dwie 10-gramowe sztabki złota, kilkanaście 1-uncjowych monet ze srebra i jedną wyjątkową złotą monetę o nazwie Kanadyjski Liść Klonowy (waga 1/4 oz). To tylko przykładowe warianty inwestycji. Dzięki dużemu zróżnicowaniu wagowemu (szczególnie złotych wyrobów), możliwe jest skomponowanie innego zestawu produktów inwestycyjnych wykonanych ze złota, srebra, platyny i palladu.

W co zainwestować 100 000 zł?

2022 to kolejny rok, kiedy złoto mocno podrożało, bowiem tylko od stycznia do czerwca cena tego kruszcu wzrosła o ponad 10 procent do poziomu przekraczającego 8 000 zł za uncję. Nic nie wskazuje na to, że tendencja ta miałaby się zatrzymać. Osoby chcące przeznaczyć 100 000 zł w całości na zakup złota, w 2022 roku mogą nabyć sztabki o różnej gramaturze w łącznej wadze blisko 380 g. Gdy jesteś jednak zwolennikiem dywersyfikacji inwestycji, to za 100 tys. zł możesz kupić np. 250-gramową sztabę złota, pięć 1-kilogramowych sztab srebra, dwie 1-uncjowe sztabki platyny, oraz piękną monetę z czystego złota Britannia w wariancie 1/10 oz.Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 335 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Obsługa bardzo miła i fachowa.
2024-07-07
Zakupy zgodnie z moimi intencjami. Doskonały kontakt z pracownikami ASCOIN. Na pewno powrócę.
pixel