Jak przechowywać srebrne monety?
Ponieważ srebrny kruszec jest podatny na powstawanie osadów, warto umieszczać go w specjalnych opakowaniach ochronnych. Jak przechowywać srebro, żeby nie ciemniało i o jakich zasadach pamiętać?
Dlaczego srebro matowieje i ciemnieje?
Srebro jest metalem o bardzo niewielkiej reaktywności. Reaktywność oznacza, że metal wchodzi w reakcje chemiczne z różnego typu związkami, także tymi zawartymi w powietrzu. Srebro matowieje w kontakcie ze związkami siarki i nie jest też w stu procentach odporne na korozję nalotową. Jednocześnie należy pamiętać, że podatność srebra na korodowanie jest marginalna – kruszec ten jest kwalifikowany do metali szlachetnych, czyli wyjątkowo odpornych chemicznie, które nie mają tendencji do zmiany swoich właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV czy skrajne temperatury.
Czy zatem srebro pokrywa się patyną? Patyna (inaczej śniedź) pojawia się na srebrnych monetach. Jest efektem zanieczyszczeń i różnych związków chemicznych występujących w powietrzu oraz działania wilgoci. Proces patynowania jest długotrwały i zmiany tego rodzaju uwidaczniają się po pewnym czasie (warstwa osadu stopniowo przybiera na intensywności – formuje się od kilku do kilkudziesięciu lat).
Przeczytaj więcej: Srebro – jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie?
Przeczytaj więcej: Złoto czy srebro? W co warto inwestować?
Przechowywanie srebra – najważniejsze zasady
Dla przechowywania srebra bulionowego kluczowe jest odpowiednie opakowanie. Chroni z jednej strony przed uszkodzeniami mechanicznymi, a z drugiej – jeśli jest odpowiednio zaprojektowane – ogranicza dostęp powietrza i wilgoci. To ważne, ponieważ jak powiedzieliśmy, osady i nieestetyczne zmiany na monetach najczęściej powstają na skutek działania wilgoci i związków chemicznych zawartych w atmosferze.
Pojedyncze srebrne monety warto więc przechowywać w kapslu menniczym. Większość takich kapsli tworzona jest z transparentnego tworzywa, co pozwala oglądać posiadane monety bez ryzyka ich uszkodzenia, zabrudzenia, a w długiej perspektywie – matowienia i ciemnienia. Kapsle mennicze to niedrogie produkty (w 2023 roku kosztują mniej niż 2 zł). Nieco droższym, a jednocześnie bardziej eleganckim sposobem na przechowywanie jest etui z drewna lub innego materiału, wyścielone gąbką i otworem dopasowanym do średnicy monety. Zobacz więcej w naszej zakładce akcesoria.
Inwestorzy chętnie kupują gotowe zestawy srebrnych monet – często w wariantach 20, 25, 50, 100 czy 500 sztuk. Monety tworzące taki zestaw sprzedawane są w specjalnych tubach menniczych, których wymiary są dokładnie dopasowane do kształtu wszystkich produktów w zestawie. W przypadku tych bardzo dużych tuby są dodatkowo zapakowane w większe pudełka pozwalające na łatwy transport.
Zestaw złotych monet z tubą menniczą o pudełkiem do przechowywania
Najpopularniejsze współcześnie monety, to srebrny Krugerrand, Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonu, Britannia i Wiedeński Filharmonik.
Przeczytaj więcej: Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe – jakie warto wziąć pod uwagę?
Czy czernienie srebra ma wpływ na jego wartość?
Czernienie srebra nie musi istotnie obniżać jego wartości. W przypadku produktów inwestycyjnych. Z pewnością produkt z osadami i odbarwieniami zostanie wyceniony niżej niż taki, który wygląda jak nowy. Srebro można często skutecznie wyczyścić domowymi sposobami lub z wykorzystaniem dedykowanych preparatów chemicznych, a w przypadku zaawansowanych zabrudzeń – skorzystać z pomocy jubilera.