2023-06-05

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe – jakie warto wziąć pod uwagę?

Srebrne monety inwestycyjne to szeroka grupa produktów. Najchętniej wybierane są te emitowane przez renomowane mennice i rozpoznawalne na całym świecie. To między innymi Krugerrand, Australijski Kangur i Kanadyjski Liść Klonu. Jak inwestować w srebro bulionowe i jakie produkty wybierać?

Srebro jako produkt inwestycyjny

Srebro jest – obok złota, platyny i palladu – metalem szlachetnym najchętniej wybieranym przez inwestorów. Odgrywa istotną rolę we współczesnym przemyśle, szczególnie w elektronice i elektryce, a także w bardzo perspektywicznych branżach, takich jak fotowoltaika i inne tzw. zielone technologie. Bez srebra nie może się obyć również medycyna i kosmetologia, głównie dzięki właściwościom antybakteryjnym tego metalu.

Więcej na temat wykorzystania srebra przeczytaj w naszym artykule: Srebro – jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie?

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe – Krugerrand

Krugerrand jest pierwszą na świecie i najbardziej rozpoznawalną monetą bulionową. Jej złoty wariant jest wybijany w RPA od 1967 roku. Srebrny Krugerrand pojawił się na rynku w 50. rocznicę emisji swojego złotego odpowiednika, czyli w 2017 roku (a w regularnej sprzedaży w roku 2018). Nazwa monety pochodzi od nazwiska prezydenta RPA, Paula Krugera oraz waluty tego kraju, jaką jest rand.

Srebrna moneta Krugerrand 1 oz

Wzór monety srebrnej jest identyczny jak w przypadku jej złotego pierwowzoru. Na awersie znajdziemy podobiznę Paula Krugera, a na rewersie galopującą antylopę, rok wybicia oraz informację o masie i próbie kruszcu.

Australijski Kangur

Wśród najpopularniejszych srebrnych monet inwestycyjnych nie może zabraknąć Australijskiego Kangura. Moneta ta wybijana jest od 1993 roku w cieszącej się ogromnym uznaniem mennicy The Perth Mint. Na awersie znajdziemy wizerunek królowej Elżbiety II (w najnowszych seriach będzie to już król Karol III), wskazany nominał (1 dolar australijski) oraz kraj pochodzenia. Na rewersie znajduje się kangur w dynamicznej pozie na tle rozchodzących się promieni Jest tutaj także informacja o próbie monety, wadze i roku wybicia. Z kolei charakterystyczna litera „P” jest znakiem menniczym słynnej mennicy z Perth.

Srebrna moneta australijski kangur 1 oz

Popularną australijską monetą ze srebra jest także Koala, której wzór nawiązuje do drugiego słynnego zwierzęcia żyjącego na tym kontynencie.

Kanadyjski Liść Klonu

W zbiorze znanych srebrnych monet bulionowych znajdziemy również Liść Klonu. Jest wybijana od 1988 roku przez mennicę Canadian Mint. Wzór monety jest taki sam jak jej złotego odpowiednika. Wybito tutaj podobiznę królowej Elżbiety II (w najnowszych wariantach króla Karola III) na promienistym tle, a także nominał (5 dolarów kanadyjskich) oraz rok emisji. Z kolei na przeciwnej stronie znajdziemy liść klonu, informację o próbie i masie kruszcu oraz nazwę kraju, z którego pochodzi moneta. Zastosowano tu także mikrograwerunek, będący nowoczesnym i niezwykle skutecznym zabezpieczeniem przed fałszerstwem.

Srebrna moneta Kanadyjski Liść Klonowy 1 oz

Wiedeński Filharmonik

Wiedeński Filharmonik to jedna z najpopularniejszych srebrnych monet bulionowych wybijanych w Europie. Jej nazwa i wzór nawiązują do słynnej, znanej na całym świecie orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Awers przedstawia zabytkowe organy rurowe będące wizytówką złotej sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Z kolei na rewersie wyszczególniono instrumenty muzyczne: fagot, harfę, waltornię, wiolonczelę oraz dwie pary skrzypiec. Wśród informacji w języku niemieckim znajdziemy nominał (1,5 euro), informację o próbie i wadze srebra (1 unze feinsilber) oraz nazwę republiki Austriackiej.

Srebrna moneta Wiedeński filharmonik 1 oz

Czy opłaca się inwestować w srebrne monety? Gdzie i jak je kupować?

Srebrne monety inwestycyjne są znane i cenione na całym świecie, dlatego łatwo je upłynnić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Srebro jest też tańsze niż pozostałe metale, dlatego będzie dobrym wyborem dla początkujących inwestorów.

Monety są też dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem – ze względu na skomplikowany wzór, który trudno odtworzyć poza warunkami mennicy. Przed fałszerstwem chroni je także szeroka rozpoznawalność – znając parametry takie jak waga i wymiary monety, można relatywnie łatwo rozpoznać falsyfikat.

Srebro bulionowe może być dobrym sposobem na przechowanie kapitału w czasie, szczególnie w długim terminie. Ceny srebra cechują się dużą stabilnością, między innymi ze względu na wspomniane już zapotrzebowanie w przemyśle i wielu perspektywicznych branżach. W tym celu świetnie sprawdzą się zestawy srebrnych monet

Aby kupować srebrne monety bezpiecznie, warto korzystać z usług sprawdzonych dealerów metali szlachetnych, którzy dysponują odpowiednimi pozwoleniami. Bezpieczne zakupy są możliwe także przez internet. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty najpopularniejszych srebrnych monet bulionowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 335 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Obsługa bardzo miła i fachowa.
2024-06-25
Wszystko ok, polecam tą firmę.
pixel