2022-11-28

Perth Mint – co warto wiedzieć o najsłynniejszej mennicy Australii?

Mennica w Perth została założona w 1899 roku i jest najstarszą mennicą Australii. Współcześnie znajduje się w światowej czołówce prestiżowych emitentów sztabek i monet bulionowych. Jest też bardzo popularną atrakcją turystyczną. Co stoi za sukcesem tej mennicy, jaka jest jej historia i w jakie jej produkty warto zainwestować?

Perth Mint – co warto wiedzieć o najsłynniejszej mennicy Australii?

Mennica Perth – historia

Założycielem mennicy w Perth była Mennica Królewska Wielkiej Brytanii (w tym czasie kontynent australijski był jeszcze skolonizowany przez ten kraj). Dlatego na monetach takich jak Australijski Kangur, czy Australijski Emu na rewersie do dziś wybijany jest wizerunek królowej Elżbiety II. Perth Mint była kontrolowana przez mennicę brytyjską do 1970 roku, obecnie nadzór nad nią sprawuje rząd Australii Zachodniej. Perth Mint początkowo miała służyć do obróbki złota odnajdywanego w Australii (przypomnijmy, że przełom XIX i XX wieku to wciąż czas światowej gorączki złota).

Produkcja monet bulionowych ruszyła po ogromnym sukcesie pierwszych produktów inwestycyjnych tego typu – Krugerranda z RPA i Kanadyjskiego Liścia Klonowego. Pierwszą monetą bulionową wyemitowaną przez Perth Mint był Złoty Samorodek (Gold Nugget), wybity w 1986 roku. W XIX i XX wieku odkryto w Australii kilka rekordowo dużych samorodków złota, co upamiętniono na pierwszej monecie bulionowej Australii.

Monety bulionowe nawiązujące do tradycji Australii 

Najpopularniejszą współcześnie monetą wybijaną przez Perth Mint jest Australijski Kangur. Moneta z wizerunkiem kangura jest wybijana od 1989 roku (w latach 1986-1989 rewers zdobił wspomniany wcześniej samorodek). Na awersie od samego początku emisji monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II. Na przestrzeni lat kilkukrotnie go jednak aktualizowano, tak aby profil monarchini odzwierciedlał jej aktualny wiek. Chętnie wybierany przez inwestorów jest również Australijski Emu, moneta z wizerunkiem najsłynniejszego ptaka Australii, który podobnie jak kangur, nie potrafi się cofać. Oba te zwierzęta znajdują się w herbie kraju, symbolizując odwagę narodu.

Perth Mint i seria Lunar – monety chińskiego kalendarza księżycowego 

Monety serii Lunar są wybijane od 1995 roku. Seria nawiązuje do antycznego chińskiego kalendarza lunarnego, w którym każdy kolejny rok ma określonego patrona z bestiarium Państwa Środka. W 2021 roku obchodziliśmy Rok Bawołu, w 2022 jest to Rok Tygrysa, z kolei w 2023 powitamy Rok Królika

Monety serii Lunar są wybijane każdego roku – najpopularniejsze są produkty złote, ale Perth Mint wybija też monety srebrne i platynowe – zawsze jest to najwyższa próba kruszcu (stop bez domieszek innych metali).

Sztabki w ofercie Perth Mint

Perth Mint jest jednym z największych światowych producentów sztabek. Wytwarzane są w wielu wariantach w zakresie masy (zaczynając już od 1 grama), dlatego można w nie zainwestować niezależnie od posiadanego kapitału. Najsłynniejsza mennica australijska jest oczywiście akredytowana przez LBMA, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców, oraz inne najważniejsze giełdy świata, takie jak nowojorski COMEX.

Warto dodać, że Perth Mint produkuje i sprzedaje również biżuterię. Mimo dużej wartości estetycznej nie jest to jednak produkt inwestycyjny – więcej o złocie jako produkcie inwestycyjnym przeczytasz w naszym artykule: Czy warto inwestować w złoto?

Zwiedzanie mennicy z Perth

Miasto Perth leży na południowym zachodzie kontynentu, bezpośrednio nad oceanem. Mennica znajduje się w samym centrum miasta, w okolicy wielu innych zabytków, dlatego odwiedzając Perth, warto zaplanować jej zwiedzanie. Czy można wejść za darmo do Perth Mint? Bez opłaty możliwe jest wejście do sklepu oraz specjalnego pomieszczenia do handlu kruszcami. Jednak mennica w Perth to przede wszystkim nowoczesne muzeum złota, w którym można zobaczyć eksponaty historyczne, wydobyte na terenie Australii samorodki, wybijane dawniej monety, ale także przekonać się, jak w praktyce wygląda przetapianie kruszcu i nadawanie mu formy sztabki.

Bilet wstępu na Gold Tour, czyli wycieczkę z przewodnikiem trwającą około godzinę, kosztuje w 2022 roku 22 dolary australijskie (bilet dla osoby dorosłej – dla dzieci, rodzin i większych grup wprowadzono różnego rodzaju zniżki). Zwiedzający mogą także skorzystać z poszerzonej wersji zwiedzania – Gold and Bells tour, w cenie 36 AUD.



Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-17
jestem bardzo zadowolony-tak trzymac.
2024-12-15
Ok
pixel