2022-09-29

Krugerrand – jak rozpoznać jedną z najpopularniejszych złotych monet?

Inwestycja w złote monety bulionowe należy do bezpiecznych form lokowania kapitału. Jednym z uznawanych na całym świecie wyrobów inwestycyjnych jest Krugerrand, czyli złota moneta o popularnym wizerunku galopującej antylopy na rewersie. Jak sprawdzić autentyczność Krugerranda i odróżnić falsyfikat od prawdziwego wyrobu?

Krugerrand – jak rozpoznać jedną z najpopularniejszych złotych monet?

Złoty Krugerrand – co to jest?

Krugerrand to złota moneta ceniona przez inwestorów i kolekcjonerów z całego świata. Dzięki dużej rozpoznawalności jest uznawana za wzorowy produkt inwestycyjny, którego zakup skutecznie pozwala zabezpieczyć kapitał w czasie i uchronić go przed inflacją, zmieniającą się sytuacją na rynku walut oraz kryzysami politycznymi. Etymologia nazwy monety inwestycyjnej wskazuje na złożoność z dwóch członów – „Kruger” oraz „rand”, które nie pozostają bez znaczenia w historii produkcji wyrobu. Słowo „Kruger” odpowiada nazwisku byłego prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej – Paula Krugera, którego prezydentura miała miejsce w czasach odkryć wielkich złóż złota pod koniec XIX wieku na terenie RPA. Termin „rand” to natomiast nazwa oficjalnej waluty Republiki Południowej Afryki. Krugerrand to moneta, która jako pierwsza na świecie została wybita o zawartości 1 uncji czystego złota. Obecnie w sprzedaży dostępne są także monety o różnej zawartości czystego kruszcu m.in. ½ oz, ¼ oz oraz ⅒ oz. Cechą charakterystyczną każdej złotej monety Krugerrand jest domieszka miedzi, która zwiększa trwałość monety (czyste złoto jest metalem stosunkowo kruchym), a także wpływa na jej masę. W efekcie moneta Krugerrand o zawartości 1 uncji czystego złota próby 916 składa się w 91,67% ze złota i 8,33% z miedzi, a jej waga całkowita wynosi 33,93 gramy (w tym 33,1 g stanowi czyste złoto).

Krugerrand – skąd pochodzi moneta?

Moneta Krugerrand po raz pierwszy została wybita 3 lipca 1967 roku na terenie Republiki Południowej Afryki. Od tego czasu produkcja stale jest kontynuowana przez południowoafrykańską mennicę Rand Rafinery, a złote monety trafiają do inwestorów z całego świata. Sukces Krugerranda przyczynił się do rozpoczęcia produkcji monet inwestycyjnych na terenie innych krajów. Obecnie monety bulionowe wybijane są także m.in. w USA, Kanadzie czy Australii. Wygląd Krugerranda nie zmienił się od początku jego produkcji. Jedyne zmiany, których można uświadczyć na powierzchni monety, dotyczą roku emisji wyrobu, a także zawartości czystego kruszcu – monety inwestycyjne o zawartości mniejszej niż 1 uncja złota zaczęto produkować dopiero po 1980 roku. Dzięki obecności domieszki miedzi Krugerrand w porównaniu do innych złotych monet bulionowych wyróżnia się ciemniejszym odcieniem złota o charakterystycznym, delikatnie czerwonym zabarwieniu.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać awers i rewers monety?

Jak sprawdzić autentyczność Krugerranda?

W celu zweryfikowania autentyczności Krugerranda warto przyjrzeć się zdobnictwu na awersie i rewersie. Główna strona monety (awers) przedstawia podobiznę Paula Krugera, natomiast w otoku umieszczono napis „SUID AFRIKA” w tradycyjnym języku afrikaans oraz napis „SOUTH AFRICA” w języku angielskim. Rewers Krugerranda zdobi wizerunek antylopy uchwyconej w galopie, który był uznawany za narodowy symbol Południowej Afryki w czasach apartheidu. Wizerunkowi zwierzęcia towarzyszy napis „Krugerrand”, rok emisji, nominał monety oraz zawartość czystego kruszcu. Po wizualnej ocenie wszystkich szczegółów znajdujących się po obu stronach Krugerranda warto sprawdzić wymiary monety oraz jej wagę przy użyciu profesjonalnej linijki menniczej. Przy sprawdzaniu autentyczności Krugerranda sprawdzi się linijka Fischa bazująca na właściwościach suwmiarki i wyposażona w przeciwwagę 1 uncji. Wystarczy umieścić monetę w szczelinach testowych oraz wgłębieniu w celu potwierdzenia oryginalnych wymiarów i wagi. Godnym uwagi sposobem sprawdzenia autentyczności Krugerranda jest poddanie go próbie z magnesem. Metale szlachetne, takie jak złoto nie wykazują właściwości magnetycznych, podobnie jak miedź, która należy do metali z grupy diamagnetyków (pozbawionych właściwości magnetycznych). Jeśli magnes przyłożony do Krugerranda przyciągnie go, można podejrzewać, że posiadana moneta jest falsyfikatem (w jej składzie są zawarte domieszki innych metali nieszlachetnych, które reagują z magnesem).

Przeczytaj także: Jak sprawdzić autentyczność złota.

Krugerrand – gdzie kupić?

Krugerrand podobnie jak inne monety inwestycyjne najlepiej kupić u autoryzowanego dealera metali szlachetnych. W naszym salonie ASCOIN znajdziesz wyroby inwestycyjne, które mają akredytację LBMA (Londyńskiego Rynku Kruszców), a każdą z monet przed zakupem można obejrzeć osobiście w naszym salonie w Warszawie przy ulicy św. Barbary. Przy zakupie Krugerranda warto unikać portali aukcyjnych, serwisów ogłoszeniowych oraz anonimowych sprzedawców ze względu na duże ryzyko zakupu falsyfikatów.

Złoty Krugerrand – czy warto zainwestować?

Krugerrand to moneta inwestycyjna stworzona z myślą o lokowaniu kapitału, dlatego zakup autentycznego wyrobu pozwala zachować wartość pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu. Gdy w związku z inflacją, kryzysem gospodarczym lub politycznym pieniądze tracą swoją siłę nabywczą, wartość Krugerranda będzie rosła wraz z towarzyszącym tym wydarzeniom wzrostem cen produktów i usług. Dzięki rozpoznawalności na całym świecie Krugerrand można łatwo upłynnić niezależnie od czynników geograficznych oraz innych okoliczności.



Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 586 opinii
pixel