Awers i rewers monety – jak je rozpoznać?
Awers oraz rewers to nieodłączny element każdej monety. Zgodnie z tradycją menniczą obie jej strony zawierają konkretne informacje na temat pochodzenia, nominału, czy zdobienia. Awers i rewers monet bulionowych można czasem pomylić, ponieważ współcześnie nie przywiązuje się aż tak dużej wagi do tradycji w tym zakresie. Jak rozróżnić awers od rewersu i o czym warto pamiętać?
Awers monety – charakterystyka
Awers w największym skrócie to główna strona monety lub innego przedmiotu, np. medalu. W założeniu powinna zawierać wszystkie najważniejsze informacje o danym wyrobie, podczas gdy na rewersie umieszcza się informacje dodatkowe. Awers nazywany jest też czasem prawą stroną lub przodem monety. Na awersie znajdziemy zwykle takie informacje jak: tzw. symbol emitenta – może być to godło państwowe, podobizna przedstawiciela władzy (np. króla lub prezydenta), nierzadko również jego imię, rok wybicia monety, nazwa kraju pochodzenia. Awers jest niejako stroną oficjalną, dlatego zwykle znajdują się na nim wymienione elementy. Możemy tu spotkać także inne informacje, takie jak sentencje łacińskie i inne zwroty lub elementy graficzne charakterystyczne dla danego producenta. Symbol emitenta jest najistotniejszym elementem awersu i jest też powtarzalny na różnych monetach pochodzących z tego samego kraju lub z tej samej mennicy (tzn. od tego samego emitenta). Przykładem jest wizerunek królowej Elżbiety II widniejący na monetach bulionowych Wielkiej Brytanii, takich jak Bestie Królowej, czy Britannia. Wizerunek tej monarchini znajdziemy również na awersie monet pochodzących z innych państw, czego przykładem jest Australijski Kangur.
Awers monety Britannia
Rewers monety
Rewers monety charakteryzuje większa dowolność w umieszczaniu informacji. W przypadku monet bulionowych to zwykle na tej stronie znajdziemy zdobienie nawiązujące do nazwy monety. Rewers jest więc unikalny, ponieważ zawarty na nim motyw nie powtarza się na innych produktach danego emitenta. Na rewersie monet bulionowych znajduje się też często informacja o próbie złota, a także o nominale wyrażonym w określonej walucie. Informacje są niekiedy wybijane także na głównej stronie monety, dlatego czasami może być trudno na pierwszy rzut oka odróżnić awers od rewersu.
Rewers monety Britannia
Jak rozróżnić awers i rewers? Przykłady
Biorąc do ręki pierwszą, i wciąż jedną z najpopularniejszych, monetę bulionową – Krugerranda, zauważymy, że po jednej stronie znajduje się galopująca antylopa a po drugiej wizerunek Paula Krugera, byłego prezydenta RPA. To właśnie podobizna polityka kraju emitenta wskazuje na awers. Jednocześnie warto zauważyć, że inne istotne elementy – takie jak nominał, kraj pochodzenia, rok wybicia i próba złota znalazły się na rewersie. Rozróżnienie awersu i rewersu może sprawiać problemy w przypadku monety bulionowej Austriacki Dukat. Jej wzornictwo jest odtworzeniem tego sprzed ponad 100 lat. Dylemat może budzić fakt, że na jednej stronie monety znajduje się wizerunek władcy cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I, a na drugiej dwugłowy orzeł, będący herbem dynastii Habsburgów. Jako że podobizna jest powtarzana również na innych monetach z tego okresu, właśnie tę stronę możemy uznać za awers.