2023-03-31

Jak kupić złoto? Najważniejsze zasady inwestowania w kruszce

Fizyczne złoto inwestycyjne można współcześnie bezpiecznie kupić zarówno w salonach sprzedaży, jak i przez internet. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego sprzedawcy i odpowiednich produktów. Jak kupować złoto, gdzie najlepiej to zrobić i o jakich najważniejszych zasadach pamiętać?

Jak kupić złoto? Najważniejsze zasady inwestowania w kruszce

Zakup złota inwestycyjnego – od czego zacząć?

Na początek warto uświadomić sobie różnicę między złotem inwestycyjnym a innymi formami królewskiego kruszcu. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004, w kategorii fizycznego złota inwestycyjnego mieszczą się:

  • Sztabki lub płytki o próbie co najmniej 995 tysięcznych,
  • złote monety o próbie minimum 900 tysięcznych (wybite po 1800 roku, które są lub były środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i których cena w momencie sprzedaży nie przekracza 80% rynkowej wartości złota zawartego w tej monecie). 

Fizycznym złotem inwestycyjnym są zatem sztabki i monety bulionowe, które nie zawierają istotnych domieszek innych kruszców. Są to produkty wysokiej próby, tzn. składają się w całości lub prawie w całości (odpowiednio w minimum 95 i 90%) z czystego złota. 

Z kolei złotem inwestycyjnym nie jest biżuteria i różnego typu przedmioty ozdobne. Przede wszystkim dlatego, że ich cena nie wynika wyłącznie z rynkowej ceny zawartego w nich kruszcu. Na cenę wpływa na przykład koszt pracy jubilera lub samo wykonanie (wartość artystyczna/estetyczna). Na podobnej zasadzie złotem inwestycyjnym nie są monety kolekcjonerskie, których cena wynika głównie z dostępności i zainteresowania wśród kolekcjonerów.

Wszystkie złote sztabki i monety bulionowe oferowane w naszym sklepie to produkty inwestycyjne. Sztabki cechuje najwyższa możliwa próba, a monety bulionowe są pełnoprawnym środkiem płatniczym w kraju, z którego pochodzą (choć ich nominał ma wymiar symboliczny – jest dużo niższy niż rynkowa wartość produktu).

Jak kupić złoto inwestycyjne bezpiecznie?

Jak powiedzieliśmy na wstępie, aby kupić złoto bez ryzyka, warto zwrócić uwagę na producenta sztabek czy monet, ale także na samego sprzedawcę.

Bezpiecznym wyborem są produkty akredytowane przez LBMA (London Bullion Market Association) – Londyński Rynek Giełdy Kruszców. To instytucja, która zrzesza rafinerie złota, banki, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją sztab i monet oraz inne podmioty związane z rynkiem złota. Dba o przestrzeganie standardów i akredytuje uczciwych producentów – do stowarzyszenia mogą dołączyć jedynie mennice i inne podmioty spełniające wyśrubowane kryteria. 

Sztabki LBMA i monety ze znanych światowych mennic są też rozpoznawalne na całym świecie – dzięki temu łatwo je zbyć w razie potrzeby. Przykłady producentów i mennic o wysokiej renomie, to:

  • Valcambi Suisse,
  • Argor-Heraeus,
  • Metalor,
  • PAMP,
  • Royal Canadian Mint,
  • The Perth Mint,
  • Royal Mint (Brytyjska Mennica Królewska).

Przed zakupem trzeba też sprawdzić sprzedawcę. Najbezpieczniej jest wybierać dealerów metali szlachetnych, którzy profesjonalnie zajmują się sprzedażą i skupem kruszców. Dysponują oni odpowiednimi pozwoleniami i obracają złotem zgodnie z wymogami prawa. Potrafią zweryfikować sprzedawane przez siebie produkty i mają wypracowane procedury gwarantujące bezpieczny zakup – zarówno w fizycznym salonie sprzedaży (np. zabezpieczone VIP-roomy do dyskretnych zakupów), jak i online (ubezpieczenie przesyłek).

Najlepiej unikać sprzedawców, których trudno zweryfikować, lub takich, którzy sprzedają produkty sporo poniżej rynkowej ceny kruszcu.

Kupno złota fizycznego a podatki

Monety i sztabki to produkty lokacyjne kupowane z myślą o przechowaniu kapitału. Z tego względu dotyczą ich szczególne zasady podatkowe, korzystne dla kupujących. Złoto (przypomnijmy – tylko inwestycyjne) jest zwolnione z podatku VAT, a sprzedając je z zyskiem po upływie minimum 6 miesięcy od zakupu, nie trzeba płacić podatku dochodowego. Warto dodać, że papiery wartościowe na złoto (np. fundusze ETF) są opodatkowane, ponieważ urzędy traktują je jako inwestycję nastawioną na zysk (a nie przechowanie kapitału).

Przeczytaj więcej: Sprzedaż złota a podatek.

Jak kupić złoto anonimowo? Co mówi prawo?

Wielu inwestorów chciałoby kupować złoto anonimowo. Motywacje są różne – ograniczone zaufanie do instytucji państwowych lub chęć posiadania części kapitału poza systemem bankowym (np. w obawie przed niekorzystnymi zmianami podatkowymi, czy konfiskatą ze strony państwa, która – choć mało prawdopodobna – teoretycznie jest możliwa). 

Przechowywanie gotówki w domu jest niepraktyczne, ponieważ tradycyjna waluta z czasem traci swoją siłę nabywczą (realną wartość). Dzieje się to szczególnie szybko w czasach wysokiej inflacji, z jakimi mamy do czynienia teraz. Realna wartość zgromadzonych pieniędzy może też spaść bardzo gwałtownie w wyniku niekorzystnych zmian systemowych, na przykład reformy walutowej (czego przykładem jest polska reforma z 1950 roku). Tymczasem ceny złota – mimo okresowych wahań – systematycznie rosną w długim terminie, dlatego zakup kruszcu jest dobrym sposobem na zabezpieczenie przed kryzysem.

Jak kupić złoto anonimowo? Zgodnie z polskim prawem nie jest to możliwe – sprzedawcy mają obowiązek rejestrować swoje transakcje. Jednocześnie nie weryfikują oni w żaden sposób prawdziwości podawanych przez klientów danych. Są zobowiązani to zrobić jedynie w przypadku transakcji powyżej 15 000 euro. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Czy można kupić złoto anonimowo?

Dlaczego warto inwestować w złoto i kiedy to zrobić?

Jak wspomnieliśmy, złoto jest uważane za dobry środek do przechowania wartości kapitału w czasie i ochronę oszczędności przed inflacją. Jest także dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Metale szlachetne – a złoto w szczególności – są określane jako bezpieczna przystań inwestorów. Gdy na horyzoncie pojawia się kryzys bankowy, wywołujące duży niepokój zdarzenie geopolityczne (np. wybuch wojny w regionie), lub po prostu spowolnienie gospodarcze – ceny złota idą (często bardzo gwałtownie) w górę. Dzieje się tak dlatego, ponieważ inwestorzy wycofują kapitał z bardziej ryzykownych form inwestowania. Papiery wartościowe, akcje giełdowe i inne instrumenty finansowe, które w momentach niepewności potrafią w bardzo krótkim czasie stracić na wartości.

W tego rodzaju momentach ceny złota nie tylko pozostają stabilne, ale nierzadko też rosną. W krótkich odcinkach czasowych – np. w perspektywie miesięcy czy roku – mogą ulegać wahaniom. Długoterminowo jednak idą w górę. W ciągu ostatnich 20 lat cena uncji złota wzrosła o około 430% (z około 370 dolarów za uncję w połowie 2003 roku do około 1 980 dolarów w marcu 2023).

Warto pamiętać, że złoto jest też metalem o ograniczonej dostępności – szacuje się, że jego zasoby wyczerpią się za około 30 lat. Coraz trudniej jest też wydobywać kruszec i jest to coraz droższe. Wszystko to sprawia, że można zakładać stabilność jego cen. Złoto jest surowcem szeroko rozpoznawalnym – w każdym zakątku globu uznaje się jego wysoką wartość. Nie można go też dodrukować, tzn. zwiększyć go w obiegu do tego stopnia, że obniży się jego realna wartość (siła nabywcza). Posiadając fizyczne złoto, inwestor jest dodatkowo niezależny od systemu bankowego.

Jak kupić złoto fizyczne – jakie produkty wybrać?

Zarówno sztabki jak i monety są dostępne dla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Sztabki to bardzo zróżnicowana grupa produktów – w wadze od 1 grama aż do 1 kilograma. Najmniejsza sztabka kosztuje w pierwszym kwartale 2023 roku około 300 zł, największa – około 280 000 zł. Między nimi jest wiele wariantów pośrednich, dlatego każdy inwestor znajdzie produkt dopasowany do budżetu, jaki chce przeznaczyć na inwestycję w metale szlachetne.

Monety najczęściej dostępne są w wadze 1 uncji trojańskiej, co odpowiada 31,1 g. Można kupić również monety o niższej masie (np. ½ lub ¼ oz). W przeciwieństwie do sztabek monety bulionowe są kunsztownie zdobione. Zgodnie z tradycją menniczą, osobny wzór dotyczy awersu i rewersu. Monety mają też określony nominał, wskazane miejsce i rok wybicia. Powszechnie cenione i rozpoznawalne monety, to na przykład:

  • Krugerrand,
  • Kanadyjski Liść Klonu,
  • Australijski Kangur,
  • Britannia,
  • Libertad,
  • Chińska Panda,
  • Amerykański Bizon. 

Monety bulionowe z uznanych mennic są dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem, a dzięki ogromnej popularności, można je łatwo zbyć w niemal każdym zakątku globu. Warto dodać, że kupując złoto u profesjonalnego dealera metali szlachetnych i wybierając produkty cenionych producentów (w tym zrzeszonych w LBMA), ryzyko zakupu fałszywego produktu jest niemal zerowe.

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 586 opinii
pixel