2022-12-29

Czy można kupić złoto anonimowo?

Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, w związku z tym o jego zakupie nie jest informowany urząd skarbowy. Nie oznacza to jednak, że transakcje przebiegają w sposób anonimowy. Jak wynika kwestia anonimowości przy zakupie kruszcu i z jakich przepisów to wynika?

Dlaczego inwestorzy chcą kupować złoto anonimowo?

Fizyczne złoto inwestycyjne funkcjonuje w pewnym sensie poza tradycyjnym systemem bankowym – właściciel może przechowywać je w dowolnym miejscu (np. we własnym sejfie lub wykupionej skrytce), a organom państwa trudniej monitorować stan posiadania niż w przypadku środków na koncie bankowym. Potrzeba anonimowego zakupu złota wynika często z ograniczonego zaufania do państwa i chęci zminimalizowania ryzyka utraty dostępu do środków w wyniku niespodziewanych zdarzeń (takich jak kryzysy gospodarcze skutkujące na przykład limitami wypłaty gotówki). To sytuacje skrajne i mało prawdopodobne, jednak potencjalnie możliwe, na przykład w sytuacji konfliktów zbrojnych i poważnych problemów w gospodarce.

Anonimowość pozwala uniknąć również ewentualnych nowych podatków od posiadanego majątku i innych niekorzystnych z perspektywy posiadacza kruszcu zmian prawnych. Kilka razy w historii zdarzyła się konfiskata złota w związku z trudną sytuacją gospodarczą – między innymi w USA w latach 30. XX wieku, czy w Polsce w latach 50. Przeczytaj więcej: naszym artykule: Prywatne zasoby złota nielegalne? Konfiskata złota

Wszystko to sprawia, że wiele osób chce posiadać część środków poza kontrolą państwa.

 

 

Jak anonimowo kupować złoto? Czy można je kupić legalnie anonimowo?

Zgodnie z polskim prawem, całkowicie anonimowy, jednocześnie legalny, zakup złota nie jest możliwy. Kupujący nie musi zgłaszać nigdzie swojej transakcji, jednak podmioty sprzedające metale szlachetne są zobowiązane do rejestrowania sprzedaży i zebrania danych umożliwiających identyfikację kupującego. Jednocześnie warto zauważyć, że sprzedawcy nie mają obowiązku weryfikacji danych podawanych przez kupujących. Obowiązek takiej weryfikacji dotyczy jedynie transakcji powyżej 15 000 euro (co wynika z Ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz innych przepisów – polskich i europejskich – w tym obszarze).

Sprawdź także: https://ascoin.pl/Jak-zabezpieczyc-oszczednosci-gdy-rosnie-inflacja-W-co-zainwestowac-news-pol-1672317551.htmlPolecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-26
ok
2023-11-05
Szybka i sprawna obsługa
pixel