2024-06-12

Czy można kupić złoto anonimowo?

Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, w związku z tym o jego zakupie nie jest informowany urząd skarbowy. Nie oznacza to jednak, że transakcje przebiegają w sposób anonimowy. Jak wynika kwestia anonimowości przy zakupie kruszcu i z jakich przepisów to wynika?

Czy można kupić złoto anonimowo?

Dlaczego inwestorzy chcą kupować złoto anonimowo?

Fizyczne złoto inwestycyjne funkcjonuje w pewnym sensie poza tradycyjnym systemem bankowym – właściciel może przechowywać je w dowolnym miejscu (np. we własnym sejfie lub wykupionej skrytce), a organom państwa trudniej monitorować stan posiadania niż w przypadku środków na koncie bankowym. Potrzeba anonimowego zakupu złota wynika często z ograniczonego zaufania do państwa i chęci zminimalizowania ryzyka utraty dostępu do środków w wyniku niespodziewanych zdarzeń (takich jak kryzysy gospodarcze skutkujące na przykład limitami wypłaty gotówki). To sytuacje skrajne i mało prawdopodobne, jednak potencjalnie możliwe, na przykład w sytuacji konfliktów zbrojnych i poważnych problemów w gospodarce.

Anonimowość pozwala uniknąć również ewentualnych nowych podatków od posiadanego majątku i innych niekorzystnych z perspektywy posiadacza kruszcu zmian prawnych. Kilka razy w historii zdarzyła się konfiskata złota w związku z trudną sytuacją gospodarczą – między innymi w USA w latach 30. XX wieku, czy w Polsce w latach 50. Przeczytaj więcej: Prywatne zasoby złota nielegalne? Konfiskata złota

Wszystko to sprawia, że wiele osób chce posiadać część środków poza kontrolą państwa.

Jak anonimowo kupować złoto? Czy można je kupić legalnie anonimowo?

Zgodnie z polskim prawem, całkowicie anonimowy, jednocześnie legalny, zakup złota nie jest możliwy. Kupujący nie musi zgłaszać nigdzie swojej transakcji, jednak podmioty sprzedające metale szlachetne są zobowiązane do rejestrowania sprzedaży i zebrania danych umożliwiających identyfikację kupującego. Jednocześnie warto zauważyć, że sprzedawcy nie mają obowiązku weryfikacji danych podawanych przez kupujących. Obowiązek takiej weryfikacji dotyczy jedynie transakcji powyżej 15 000 euro (co wynika z Ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz innych przepisów – polskich i europejskich – w tym obszarze).

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja? W co zainwestować?

Dlatego też anonimowy zakup złota jest teoretycznie możliwy jedynie w przypadku, gdy kupujący przy zakupie poda dane uniemożliwiające jego poprawną identyfikację. Jednocześnie warunkiem jest:

  • Ograniczenie wartości zakupu – do kwoty 15 000 euro, wtedy nie ma obowiązku weryfikacji danych przez sprzedawcę.
  • Płatność gotówką w salonie sprzedaży – wtedy w systemie bankowym nie pozostaje ślad po tej transakcji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Współcześnie, w dobie cyfryzacji, teoretycznie łatwiej odszukać obywateli, którzy zakupili kruszce (duże transakcje są często monitorowane). Jednocześnie nikt nie kontroluje, czy osoba nie odsprzedała złota dalej, w praktyce więc nie można określić, ile kruszcu ma lub może mieć określony obywatel.



Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-16
Ok
2024-12-14
Super
pixel