2022-09-28

Dlaczego warto kupować teraz złoto?

We wrześniu 2022 cena złotego kruszcu spadła poniżej 1 700 dolarów za uncję, co jest najniższym wynikiem od przełomu marca i kwietnia 2020 roku. To również zaskakująca korekta po wielu miesiącach wysokich – a od stycznia 2022 wręcz gwałtownych – wzrostów. Biorąc pod uwagę światowe realia gospodarcze, cena jest niższa, niż można by się tego spodziewać. Czy warto wykorzystać ten moment i kupić złoto właśnie teraz?

Kiedy jest odpowiedni moment na zakup złota?

Analizując ceny kruszcu z przeszłości, można wysnuć wniosek, że najlepszy czas na zakup złota jest przed pojawieniem się kryzysu lub spowolnienia gospodarczego. Gdy kryzys się zacznie, ceny złota idą zwykle do góry. Także dlatego, że rośnie zainteresowanie inwestorów, którzy chcą ulokować środki (często wycofywane z rynku akcji) w bezpiecznych przystaniach, czyli formach inwestowania mniej zależnych od koniunktury, w których ryzyko straty jest niewielkie. Złoto jest podręcznikowym przykładem takiej przystani. Ceny żółtego kruszcu poszły wyraźnie do góry wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. W okresie 21.02 - 7.03 2022 cena złota wzrosła o prawie 8,5% (z 1 900 USD do 2 059 USD za uncję). Podobny wzrost cen (choć poprzedzony krótkotrwałym spadkiem) obserwowaliśmy po wybuchu pandemii. 28 lutego 2020 za uncję złota należało zapłacić nieco ponad 1 700 USD podczas gdy 4 miesiące później (27 lipca) było to już ponad 2 000 USD (wzrost o 17,6%). Tego rodzaju wahania cen złota nie są niczym niezwykłym. W krótkim okresie na przemian rosną one i maleją, co na wykresie widać jako tzw. zęby piły. 

Ceny złota od stycznia 2020 do września 2022 (USD/oz). Źródło: bullionvault.com

 

Patrząc na notowania kruszcu z większego dystansu, zauważymy, że charakteryzuje je względnie stabilny wzrost, mimo okresowych wahań. Wykres z ostatnich 5 lat:


Ceny złota 2018-2022 (USD/oz). Źródło: bullionvault.com

 

I wykres z ostatnich 20 lat:

Ceny złota 2018-2022 (USD/oz). Źródło: bullionvault.com

 

 

Inwestycję w złoto warto traktować długoterminowo

Jak widać na wykresie, w ujęciu historycznym ceny złota rosną, choć wzrost ten nacechowany jest – nierzadko znaczącymi – odchyleniami w krótkich okresach. Z takim odchyleniem w dół mamy z dużym prawdopodobieństwem do czynienia teraz. Warto więc wykorzystać moment, kiedy cena kruszcu – najpewniej na krótko – jest niższa niż przewidywana. Za wzrostami przemawia niepewna światowa sytuacja gospodarcza. Wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie osiągać kolejne rekordy i zdaniem wielu ekonomistów czeka nas – w Polsce, ale i w całej Europie – wyraźne spowolnienie. Innymi słowy, pogorszy się klimat inwestycyjny, czego objawem będzie większa niepewność, wyższe ceny i słabsza koniunktura. Mniej inwestycji to mniejsze zainteresowanie ofensywnymi instrumentami finansowymi, a większe bezpiecznymi przystaniami. Złoto to inwestycja, którą najlepiej traktować długoterminowo. W krótkich okresach cena może się wahać (co obserwujemy teraz), w długiej perspektywie jednak ryzyko straty jest znikome.

Dlaczego złoto tanieje?

Jednym z czynników, który wpływa na obecne spadki (wrzesień 2022), jest umacnianie się dolara. Jest pewną prawidłowością, że rosnące notowania tej waluty wpływają na obniżenie cen złota. Inwestorzy obawiają się dodatkowo zdecydowanych podwyżek stóp procentowych w USA, co oznaczałoby dalsze jej wzmocnienie. Jednocześnie ekonomiści wskazują na sygnały opanowania inflacji w Stanach (czego nie można powiedzieć o Europie) – wtedy dalsze podwyżki stóp przez FED nie będą konieczne. Kurs dolara przestanie szybko rosnąć, co z kolei otworzy przestrzeń do wzrostów cen złota. Niektórzy medialni inwestorzy, tacy jak Robert Kiyosaki twierdzą nawet, że duże instytucje sztucznie obniżają cenę złota, by kupić więcej kruszcu przed spodziewanym kryzysem i dużymi wzrostami cen. Biznesmen zachęca jednocześnie, by z okazji tej skorzystali również inwestorzy prywatni – zanim notowania kruszców znów pójdą do góry.

Co sprawia, że możemy przewidywać stałą cenę złota?

Zasoby złota na świecie są ograniczone – jak szacują eksperci, już za 20-30 lat znane nam złoża wyczerpią się, a w obrocie pozostanie już tylko złoto wcześniej wydobyte. Przy okazji warto pamiętać, że żółty kruszec jest w praktyce niezniszczalny – nie ulega rozkładowi, nie śniedzieje i nie zmienia swoich właściwości w wodzie, w glebie i w szeroko rozumianych niekorzystnych warunkach naturalnych. Kruszec ten może niszczyć jedynie woda królewska, czyli sztucznie uzyskana mieszanina kwasu solnego i azotowego. Wartość złota rośnie zwykle równolegle z cenami innych produktów i usług, dlatego – szczególnie w długiej perspektywie – pozwala ochronić kapitał przed działaniem inflacji. Ta jest naturalną cechą gospodarki, przy czym jeszcze przez długi okres (możliwe, że nawet kilka lat) będzie w Europie bardzo dotkliwa. Eksperci szacują, że w Polsce inflacja w najbliższych miesiącach będzie najwyższa wśród krajów UE. Obecnie, przy wzroście cen na poziomie 16% realna wartość zgromadzonych oszczędności wyraźnie maleje. Jeśli posiadasz 10 000 oszczędności, przy takim wskaźniku wzrostu cen „tracisz” 1 600 zł (ponieważ o tyle spadła siła nabywcza Twoich pieniędzy). Aby tego uniknąć, warto rozważyć ulokowanie kapitału w kruszcach.

Przeczytaj także: Czy można kupić złoto anonimowo?

Dlaczego cena złota rośnie w momentach kryzysu?

Inflacja wiąże się ze sporym ryzykiem dla inwestorów, dlatego w momentach niepewności zwracają się w stronę bezpiecznych aktywów – takich, które pozwalają zachować wartość pieniądza w czasie. Cena złota jest najczęściej ujemnie skorelowana z rynkiem akcji, co oznacza, że gdy bardziej agresywne (dające potencjalnie większe zyski, ale też ryzykowne i zależne od koniunktury) instrumenty finansowe tracą na wartości, cena złota rośnie. Złoto zachowuje wreszcie siłę nabywczą w sytuacji gdy waluta z różnych powodów traci tę siłę (przykładem jest kurs hrywny i rubla po wybuchu wojny). Wszystko to sprawia, że żółty kruszec jest od lat uznawany za pewną lokatę kapitału – również wtedy, gdy obowiązujące wcześniej zasady ekonomiczne tracą rację bytu (np. spadek siły nabywczej waluty jest tak duży, że nie sposób wymienić jej na inne dobra).

Co jeszcze przemawia za zakupem złota?

Zakup i sprzedaż złota inwestycyjnego przez osoby fizyczne wiąże się również z korzystnymi przepisami podatkowymi (więcej przeczytasz w naszym artykule Sprzedaż złota a podatek). Dlaczego jeszcze warto rozważyć inwestycję w ten metal szlachetny? Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Sprzedając złoto z zyskiem – po co najmniej pół roku od sprzedaży – nie musisz płacić podatku dochodowego (ponieważ taki zakup traktowany jest jako przechowanie kapitału). Złoto jest „uniwersalną walutą” – łatwo je sprzedać w dowolnym miejscu na świecie. Jest szeroko rozpoznawane i wszędzie równie wysoko cenione. Zachowuje siłę nabywczą nawet wtedy, gdy waluta ją traci – jego wartość jest w niewielkim stopniu zależna od systemu monetarnego – w przypadku poważnego załamania na rynku/inflacji i innych zdarzeń wciąż można je upłynnić bez utraty wartości. Złota nie można też „dodrukować”, a przez to obniżyć jego wartości. Wartość ta jest powiązana z fizycznym kruszcem, który jak powiedzieliśmy, występuje na świecie w ograniczonych ilościach.

O czym warto pamiętać, kupując złoto inwestycyjne? 

Nie każde złoto fizyczne jest złotem inwestycyjnym. Zgodnie z polskimi regulacjami w kategorii złota inwestycyjnego mieszczą się:sztabki o próbie minimum 995 tysięcznych, monety o próbie minimum 900 tysięcznych. Innymi słowy, są to produkty, które w całości lub prawie w całości składają się z czystego złota. Ich cena wynika więc wprost z masy metalu szlachetnego. Produktami inwestycyjnymi nie są na przykład monety kolekcjonerskie oraz biżuteria, których wartość wynika z innych czynników (np. estetyki wykonania, dostępności). Kupując złoto inwestycyjne, najlepiej wybierać profesjonalnych dealerów metali szlachetnych i unikać niepełnych źródeł, tzn. takich, w których trudno zweryfikować sprzedawcę. Więcej o naszym salonie złota inwestycyjnego przeczytasz w zakładce O nasZalecamy wybierać producentów, którzy posiadają akredytację LBMA, czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców. Z kolei kupując monety bulionowe, wybieraj te produkowane przez uznane światowe mennice – oprócz kunsztownego wzornictwa, cechuje je również dobre zabezpieczenie przed fałszerstwem. Pamiętaj, że w złoto może zainwestować dziś każdy. Najtańsze wyroby kupisz w 2022 roku już za około 300 zł. W naszym salonie znajdziesz złote sztabki i złote monety w wielu wariantach w zakresie wagi, dlatego łatwo dopasujesz zakup do posiadanego budżetu.Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 335 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Obsługa bardzo miła i fachowa.
2024-07-08
Wszystko w porządku! Nie mam żadnych pytań ani skarg związanych z moim zakupem. Dziękuję za dobrą obsługę :)
pixel