2023-02-27

Ile jest złota na świecie?

Wysoka wartość złota wynika między innymi z faktu, że jest ono niemal niezniszczalne (nie zużywa się z czasem), a jego zasoby na świecie są ograniczone. Szacuje się, że znane dziś zasoby królewskiego kruszcu wyczerpią się za około dwie-trzy dekady i w obiegu pozostanie tylko złoto wydobyte. Ile złota jest obecnie na świecie, kiedy jego złoża się skończą i jak to wszystko może wpływać na ceny?

Ilość złota na świecie – co wiemy w 2023 roku?

Złoto istnieje na Ziemi od jej samego początku. Powstało już na etapie formowania się naszego Układu Słonecznego. Wtedy to, pod wpływem ogromnego ciśnienia i innych przeobrażeń fizycznych powstało złoto, a także inne metale. Najwięcej złota znajdziemy w jądrze ziemi, a także w jej płaszczu (warstwie środkowej). Z kolei w warstwie najbardziej zewnętrznej – skorupie ziemskiej kruszcu jest relatywnie niewiele, jednak to jedynie do tego obszaru mamy współcześnie dostęp. Ile zatem realnie złota można jeszcze wydobyć?

Ile jest ton złota na świecie?

Jako że złoto powstało w ekstremalnych warunkach, które na Ziemi obecnie nie występują, kruszec nie jest dziś w żaden sposób „wytwarzany” przez planetę. Do naszej dyspozycji są jedynie złoża powstałe w zamierzchłej przeszłości, a po ich wyczerpaniu nie pojawią się nowe. Istnieje szansa, że nowe złoża zostaną jeszcze w przyszłości odkryte, choć można założyć, że nie będą to odkrycia spektakularne. Ze względu na wyjątkową wartość kruszcu, odkrywcy i profesjonalne przedsiębiorstwa wydobywające złoto dokładnie spenetrowały już dużą część globu.

Jak powiedzieliśmy, ogromne zasoby złota znajdują się w jądrze ziemi i jej płaszczu (warstwie środkowej), które ze względu na brak technologii pozwalających się tam dostać, są dla nas niedostępne. Zasobność złóż w skorupie ziemskiej, które eksplorujemy obecnie, też nie jest dokładnie poznana. Szacuje się jednak, że do tej pory wydobyto około 208 874 tony złota (dane na luty 2023, źródło: Światowa Rada Złota – World Gold Council, WGC). Liczba ta obejmuje współcześnie rozumiane złoto inwestycyjne (sztaby i monety bulionowe), ale też biżuterię (w tej formie złota jest najwięcej – niemal połowa) i różne inne formy tego kruszcu, np. ozdoby, czy też złoto wykorzystywane w przemyśle. Ciekawostkę stanowi fakt, że zgodnie z wyliczeniami WGC, ⅔ złota ze wspomnianych niemal 209 000 ton wydobyto po 1950 roku. Obecnie średnio wydobywa się około 3 000 ton kruszcu rocznie.

Ile jeszcze złota pozostało do wydobycia? Według szacunków US Geological Survey to około 50 000 ton, choć w praktyce trudno podać dokładną liczbę. Warto dodać, że wydobycie jest z każdym roku trudniejsze i bardziej kosztowne. 

Gdzie wydobywa się najwięcej złota?

Złoto wydobywa się współcześnie przede wszystkim w kopalniach. Wiele z nich funkcjonuje w Afryce i Azji (Chiny są światowym liderem wydobycia, sporo wydobywa także Rosja) i Australii. Kopalnie złota znajdziemy na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy i Arktyki. W przypadku dwóch ostatnich złota nie wydobywa się ze względu na koszty, które przewyższają ewentualne zyski. Z tego samego powodu nie wydobywa się też złota zlokalizowanego pod dnem oceanów.

Kiedy wyczerpią się zasoby złota?

Naukowcy podają różne daty, jednak większość prognoz zakłada, że znane nam zasoby złota wyczerpią się za około 20-30 lat. Nie jest to bardzo prawdopodobne, ale w praktyce możliwe, że w międzyczasie zostaną odkryte nowe.

Ze względu na właściwości złota – jest niezwykle trwałe i odporne na trudne warunki – nie istnieje ryzyko, że będący w obrocie kruszec zużyje się w jakikolwiek sposób. Wciąż można go przetapiać i nadawać określone kształty, w tym monet bulionowych i sztabek.

Fakt, że złoto jest zasobem ograniczonym, przemawia za utrzymywaniem jego wysokich cen w bliższej i dalszej przyszłości. Jako towar wyjątkowej wartości, a wkrótce prawdopodobnie deficytowy (choć jak wspomnieliśmy, wciąż będziemy korzystać z wcześniej wydobytego złota), metal ten cieszy się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 308 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Wszystko sprawnie i bezpiecznie
2024-05-06
Wszystko zgodnie z opisem bez jakichkolwiek problemów
pixel