2023-03-02

Złoto na prezent – dlaczego warto podarować królewski kruszec?

Złoto to nie tylko metal o szczególnej wartości, elegancji i estetyce. Złote produkty inwestycyjne to również niezwykle praktyczny prezent. Stanowi zabezpieczenie na przyszłość i ochronę kapitału przed utratą wartości. Będzie zatem dobrą alternatywą dla gotówki. Jakie złoto kupić na prezent, na jakie koszty się nastawić i dlaczego warto rozważyć taką inwestycję?

Złoto na prezent – wszystko, co warto wiedzieć 

Żółty kruszec jest uznawany za surowiec o szczególnej wartości już od początków cywilizacji. To metal w praktyce niezniszczalny – nie zmienia swoich właściwości pod wpływem wysokiej i niskiej temperatury, wilgoci, czy po prostu upływu czasu. Nie śniedzieje i zachowuje swój estetyczny wygląd niezależnie od warunków zewnętrznych. Dodatkowo zasoby złota na Ziemi są ograniczone – już dziś eksperci szacują, że około 2040 roku w obiegu posianie jedynie złoto wcześniej wydobyte.

Na przemyślany prezent szczególnie nadaje się złoto inwestycyjne – sztabki oraz monety bulionowe. O cenie tych produktów decyduje wartość kruszcu w nich zawartego. Nie mają tu znaczenie inne czynniki, takie jak estetyka wykonania, czy dostępność (jak ma to miejsce w przypadku na przykład biżuterii czy monet kolekcjonerskich). Złoto w postaci sztabek i monet bulionowych służy przede wszystkim przechowaniu kapitału – ochrony jego wartości w czasie. Z tego też powodu sprzedając je z zyskiem minimum 6 miesięcy po zakupie, inwestor nie musi płacić podatku dochodowego. Złoto inwestycyjne jest też zwolnione z podatku VAT.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Złoto a podatek VAT.

Złoto na prezent – synonim bezpieczeństwa i pewności

Moneta lub sztabka złota to dobry pomysł na wartościowy prezent, który doskonale się prezentuje i podkreśli wyjątkowość każdej okazji. Złote produkty wyglądają elegancko same w sobie, ale można je dodatkowo zapakować w wysokiej jakości etui z miejscem na wpisanie dedykacji lub życzeń.

Sztabka na prezent to także synonim bezpieczeństwa. Złoto uznawane jest za bezpieczną przystań inwestorów, tzn. inwestycję, z którą nie wiąże istotne ryzyko straty. W okresach recesji, kryzysów gospodarczych, czy po prostu słabszej koniunktury rośnie inflacja, a wiele instrumentów finansowych (takich jak np. akcje) generuje straty. Ceny złota zwykle rosną w takich momentach, co pozwala ochronić kapitał. Złoto jest także dobrym zabezpieczeniem przed inflacją – podczas gdy ceny wielu produktów i usług rosną, siła nabywcza tradycyjnych pieniędzy spada. Ceny kruszcu rosną zwykle podobnie jak ceny towarów, dlatego można spieniężyć je bez straty wiele lat po zakupie.

Złoto więc nie tylko lepiej chroni realną wartość kapitału niż gotówka, ale jest też prezentem dużo bardziej eleganckim i przemyślanym niż tradycyjna koperta. 

Złoto na prezent – sztabki: od 1 grama do 1 kilograma

Jeśli chcesz sprezentować komuś złoto, wcale nie musisz posiadać dużej gotówki. Złote wyroby to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Sztabka złota o wadze 1 grama kosztuje w pierwszym kwartale 2023 roku około 300 zł. Największy dostępny wyrób inwestycyjny to sztaba o masie 1 kilograma – koszt około 265 000 zł. Wśród popularnych wariantów sztabek złota na prezent znajdziemy:

 • sztabka złota o wadze 2,5 g,
 • sztabka złota 5 g,
 • sztabka złota 10 g,
 • sztabka złota 31,1 g (1 oz),
 • sztabka złota 50 g
 • oraz sztabki większe (np. 100 g, 250 g i 500 g).

Cena zależy oczywiście od ilości kruszcu – rośnie proporcjonalnie do masy produktu. Oprócz tradycyjnych sztabek (zawierających podstawowe informacje takie jak waga, czystość złota i nazwa producenta) w naszym sklepie znajdziesz także sztabki odlewane w formie ozdobnej.

Złoto na prezent – monety bulionowe

Popularnym prezentem są także złote monety bulionowe. W przeciwieństwie do sztabek, na ich powierzchni znajdziemy szczegółowe zdobienie. Wzór awersu i rewersu często nawiązuje do określonego motywu z tradycji lub historii kraju, w którym monetę wyprodukowano. Pierwszą złotą monetą bulionową był Krugerrand – wybijany w RPA od 1967 roku, wciąż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych wyrobów inwestycyjnych. Inne popularne przykłady, to:

 • Australijski Kangur,
 • Wiedeński Filharmonik,
 • Kanadyjski Liść Klonowy,
 • Amerykański Bizon i Amerykański Orzeł,
 • Britannia, Bestie Królowej.

Ciekawym pomysłem na prezent mogą być monety kolekcji Lunar III, których zdobienie nawiązuje do starożytnego kalendarza chińskiego. W 2023 roku obchodzimy Rok Królika i taką też monetę (wybijaną przez słynną australijską mennice Perth Mint) można kupić w naszym sklepie.

Monety bulionowe są najczęściej produkowane w wadze 31,1 g, czyli jednej uncji trojańskiej (1 oz). Za taką monetę trzeba zapłacić na początku 2023 roku około 8 500 zł. Podobnie jak w przypadku złota, znajdziemy też produkty o niższej masie, odpowiednio tańsze, np. 1/2 oz, 1/4 oz, 1/10 oz, czy 1/25 oz. Tę ostatnią można dziś kupić już za około 450 zł.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 319 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Towar zgodny z opisem. Szybka przesyłka, doskonały kontakt. Polecam gorąco.
2024-06-18
Wszystko super. Bez problemów. Polecam.
pixel