2024-03-26

Złote monety do 5 000 zł – jakie wybrać?

Na rynku dostępne jest dziś wiele monet bulionowych, które charakteryzują się dużą rozpoznawalnością. Które z nich warto wybrać, posiadając kapitał do 5 000 zł?

Od czego zależy cena monety?

Monety bulionowe to produkty inwestycyjne, których cena zależy przede wszystkim od masy i czystości kruszcu w nich zawartego. Pozostałe kwestie, takie jak zdobienie czy miejsce pochodzenia nie mają dużego znaczenia. Jednocześnie ze względu na prestiż mennicy lub długą tradycję wybijania, niektóre monety mogą być nieco droższe, mimo że – z perspektywy zawartości złota – nie różnią się od innych wyrobów.

Nieco wyższa cena może wynikać z zastosowania limitowanego (ograniczonego do małej liczby egzemplarzy) wzoru lub globalnej rozpoznawalności (która przekłada się na wyższą płynność czy mniejsze ryzyko kupienia nieautentycznego produktu).

Monety do 5 000 zł – dostępne gramatury

Pod koniec marca 2024 roku uncja złota kosztuje około 9 000 złotych i około tyle należy zapłacić za monetę o standardowej wadze 1 oz. Monety o wadze połowy uncji (1/2 oz) kosztują, jak nietrudno zgadnąć, około połowę mniej, tym samym można je kupić poniżej 5 000 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że złoto jest w silnej – i prawdopodobnie długotrwałej – tendencji wzrostowej, dlatego pod koniec roku połowa uncji prawdopodobnie przekroczy tę sumę.

Inwestor dysponujący kwotą 5 000 zł może wiosną 2024 roku kupić:

  • monetę 1/2 oz (około 4 600 zł)
  • monetę 1/4 oz (około 2 500 zł)
  • monetę 1/10 oz (około 1 000 zł)
  • monetę 1/25 oz (około 450-500 zł)

Warto pamiętać, że im większą monetę kupujemy, tym mniej płacimy za każdy gram złota. Z drugiej strony mniejsze produkty dają większe możliwości dywersyfikacji (gdy chcemy na przykład spieniężyć jedynie część majątku ulokowanego w złocie).

Najpopularniejsze monety inwestycyjne do 5 000 zł

W cenie 5 000 zł możemy w marcu 2024 roku kupić wszystkie najpopularniejsze monety bulionowe (mamy tu na myśli oczywiście monety o wadze połowy uncji trojańskiej lub mniejszej).

Krugerrand 1/2 oz – to pierwsza moneta bulionowa (emitowana w celu przechowania kapitału) na świecie, wybijana w RPA od 1967 roku. Współcześnie jest najchętniej wybieraną monetą inwestycyjną w skali całego globu. Jej cechą charakterystyczną jest złotobrązowa barwa, którą zawdzięcza niewielkiemu dodatkowi miedzi. Krugerrand, w odróżnieniu od większości monet bulionowych, nie posiada określonego nominału.

Liść Klonu 1/2 oz – najpopularniejsza moneta Kanady, wybijana od 1979 roku. Na awersie znajdziemy podobiznę Karola III, a na rewersie – liść klonowy, najważniejszy symbol Kanady. Moneta posiada zabezpieczenie w formie mikrograwerunku oraz niewielkich prążków rozchodzących się promieniście w tle awersu i rewersu. Tak wyszukane zdobienie jest niemal niemożliwe do odtworzenia poza warunkami mennicy.

Australijski Kangur 1/2 oz – wybijany w legendarnej The Perth Mint od 1987 roku. Na awersie uwieczniono wizerunek władcy Wielkiej Brytanii, a na rewersie kangura, który jest najważniejszym zwierzęcym symbolem kontynentu. Wzór kangura zmienia się nieznacznie w każdym roku bicia monety.

Filharmonik Wiedeński 1/2 oz – pierwsza na świecie moneta bulionowa, której nominał został wyrażony w euro. Wzór nawiązuje do słynnej na całym świecie orkiestry Filharmoników Wiedeńskich, której tradycja sięga lat 40. XIX wieku. Na monecie uwieczniono gmach Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego oraz najważniejsze instrumenty muzyczne.

Amerykański Orzeł 1/2 oz – wybijany w USA od 1986 roku. Wzornictwo monety nawiązuje do historii formowania się Stanów Zjednoczonych Ameryki – znajdziemy tutaj personifikację wolności z gałązką oliwną, a także profil bielika amerykańskiego.

Warto zwrócić uwagę również na Britannię, pierwszą europejską monetę bulionową, wybijaną w Wielkiej Brytanii od 1987 roku. Więcej na ten temat przeczytaj w naszym artykule: Britannia – jedna z najważniejszych europejskich monet.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 319 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Wszystko ok
2024-06-13
Wszystko ok
pixel