2023-11-30

Uśrednianie ceny złota – na czym polega i kiedy stosować tę metodę?

Strategia uśredniania ceny złota polega na regularnym kupowaniu określonej ilości kruszcu, niezależnie od jego ceny. W ten sposób okresowe wahania cen w górę i w dół zostają uśrednione w dłuższej perspektywie czasu. Komu szczególnie zaleca się taką formę inwestowania i co trzeba o niej wiedzieć?

Strategia uśrednionej ceny – zasady

Jak wspomnieliśmy, strategia ta zakłada kupowanie takiej samej ilości złota w regularnych odstępach czasu. Zakupy są kontynuowane według określonego harmonogramu – niezależnie od tego, jak wyceniane jest złoto w danym momencie. Najważniejszą zasadą jest właśnie trzymanie się ustalonego planu, bez względu na okoliczności zewnętrzne. Strategia ta nazywana jest również techniką DCA (Dollar-Cost-Averaging) i ma zastosowanie przede wszystkim w inwestycjach długoterminowych.

Komu zalecana jest technika DCA?

W praktyce korzystać z niej może każda osoba, która chce uśrednić koszty zakupu w długim terminie. Strategia uśrednionej ceny szczególnie polecana jest początkującym inwestorom, którzy nie znają dobrze zasad i niuansów panujących na danym rynku. Osoba niedoświadczona może na przykład wyprzedawać zasoby podczas przejściowego spadku cen (mimo że zwykle po takich spadkach pojawiają się wzrosty).

Uśrednianie ceny może pomóc także inwestorom, którzy podejmują decyzje impulsywnie i pod wpływem emocji. Planując harmonogram inwestycji, mogą zaoszczędzić czas, a często także ograniczyć stres i zapobiec pochopnym decyzjom. Ceny złota – choć zmieniają się kilka razy dziennie – w długim terminie zwykle stabilnie idą do góry. Dlatego drobiazgowe śledzenie kursu, nieustanne analizowanie sytuacji i reagowanie na zmiany jest najczęściej nieefektywne.

Tę formę inwestowania mogą rozważyć także osoby, które dysponują relatywnie niewielkim kapitałem i chcą wyrobić sobie nawyk oszczędzania/inwestowania. W dłuższej perspektywie strategia uśredniania pozwala także uniknąć niedoświadczonym osobom zakupów na tzw. górce, kiedy ceny są wyjątkowo wysokie.

Zalety i wady strategii uśredniania ceny

Najważniejsze zalety

  • Komfort dla inwestora – to prosta strategia, która nie wymaga ciągłego śledzenia rynku i prób przewidywania jego zachowań. Pozwala to ograniczyć stres, nie wymaga poświęcania czasu i energii, jednocześnie daje inwestorowi poczucie kontroli.
  • Dyscyplina inwestycyjna – technika DCA umożliwia systematyczne oszczędzanie i inwestowanie, co mogą docenić inwestorzy, którzy podejmują decyzje finansowe emocjonalnie.
  • Korzystanie z uśredniania kosztów – w dłuższej perspektywie, kupując regularnie, inwestor może skorzystać z niższych średnich kosztów zakupu, ponieważ kupuje także wtedy, gdy ceny są niskie (choć trzeba mieć świadomość, że zasada działa również w drugą stronę).
  • Dostępność dla każdego – ta strategia jest dostępna nawet dla inwestorów z mniejszym kapitałem, ponieważ nie wymaga dużych jednorazowych inwestycji.

Najważniejsze wady

  • Potencjalnie mniejsze zyski – w przypadku ciągłego wzrostu cen złota, strategia uśredniania może nie zapewnić tak dużych zysków, jak jednorazowe zainwestowanie tej samej kwoty na początku.
  • Ograniczona elastyczność – strategia DCA wymaga regularnych inwestycji niezależnie od aktualnej sytuacji rynkowej, co może powodować straty w przypadku dużej zmiany warunków rynkowych.
  • Brak możliwości spekulacji – technika uśredniania nie pozwala na pełne wykorzystanie krótkoterminowych spadków cen, ponieważ inwestycje są rozłożone w czasie.

Jednocześnie warto pamiętać, że inwestor może przeznaczyć jedynie część swojego kapitału do inwestowania na zasadzie uśrednionej ceny, a pozostałymi środkami dysponować dowolnie.

Podobnie jak każda strategia inwestycja, także ta nie gwarantuje zysków i wiąże się z ryzykiem. Jest ono jednak relatywnie małe, szczególnie dla osób, które myślą o długoterminowej (obliczonej na lata) inwestycji i które inwestują w złoto w ramach dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Przeczytaj więcej: Na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Strategia uśrednionej ceny a wycena złota

Popularność metody uśrednionej ceny jest relatywnie chętnie wybierana w przypadku inwestycji w złoto. Kruszec ten jest względnie stabilny – jego ceny stopniowo rosną. Taki wzrost obserwujemy w długim terminie, w krótkim horyzoncie czasowym jednak ceny podlegają – czasem całkiem istotnym – wahaniom.

Dla przykładu, między listopadem 2022 a listopadem 2023 roku ceny wahały się od około 1 769 dolarów za uncję do około 2 050 dolarów.

 Wykres cen złota między listopadem 2022 a 2023

Gdy popatrzymy na wykres z dwudziestu lat, zobaczymy, że tego rodzaju fluktuacje (na wykresie widoczne jako tzw. zęby piły) równoważą się – to znaczy w długim terminie tendencja wzrostowa zostaje zachowana.

Wykres cen złota w długim terminie 

To oczywiście nie bezwyjątkowa reguła, jednak historyczna dynamika cen złota i prognozy dla tego kruszcu na przyszłość (za około 20-30 lat znane nam zasoby wyczerpią się) pozwalają zakładać, że dotychczasowa tendencja (stopniowy wzrost) będzie kontynuowana.

Jak obliczyć średnią cenę zakupu?

Inwestowanie z zastosowaniem średniej ceny nie ma jednego schematu i jest zawsze kwestią indywidualną. Wiele zależy od posiadanego budżetu i celu inwestycyjnego. Popularne jest na przykład kupowanie jednej uncji złota co określony czas. Okres ten zależy oczywiście od posiadanych środków. Może być to 6,12 lub 24 miesiące. Z kolei inwestorzy z dużym kapitałem mogą regularne kupować sztabki o wadze 500 g lub kilograma.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 403 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-21
Miło, sprawnie i profesjonalnie.
2024-10-17
Korzystałam z usług Ascoin kilka razy. I jestem bardzo zadowolona .Kontakt i podejście do klijenta wszysko jak najbadziej profesjonalne.Bardzo profesjonalna obsługa .Wszystkie wątpliwośći wyjaśnione w najdrobniejszym szczególe ,szybko i sprawnie.Może tylko małe zastrzeżenia co do kuriera UPS .Na moje oględziny przesyłki zareagował bardzo nerwowo,ale rozumiem ,ze potraktował mnie jak każdego klijenta.
pixel