2022-12-30

Platyna czy diament – w co zainwestować?

Platyna – właściwości i zastosowanie

Platyna to srebrzystobiały, połyskliwy metal, który podobnie jak inne metale szlachetne jest ciągliwy i kowalny – w odpowiedniej temperaturze może przejść w formę płynną bez zmiany właściwości. To z kolei pozwala nadawać mu określone kształty: sztabek, monet i innych dowolnych.

Platyna wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych, dlatego stosuje się ją w przemyśle chemicznym i w medycynie. Ma silne właściwości katalityczne, dlatego jest – obok palladu – pożądana w przemyśle motoryzacyjnym, który przechodzi transformację w kierunku niskoemisyjności. Platyna pełni również ważną rolę w elektronice oraz w jubilerstwie – do produkcji białego złota i różnego rodzaju luksusowych ozdób.

Więcej na temat zastosowania platyny przeczytaj w naszym artykule: Właściwości i zastosowanie platyny.

Diament – właściwości i zastosowanie

Diament powstaje głęboko pod ziemią w wyniku transformacji węgla pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia. Minerał ten jest trudno dostępny i występuje bardzo rzadko, co wpływa na jego wysoką cenę. 

Diament jest bardzo wytrzymały – nie można go zarysować (można to zrobić jedynie drugim diamentem). Między innymi dlatego wykorzystuje się go do produkcji narzędzi tnących o ogromnej precyzji. Mowa o narzędziach do cięcia szkła i różnego typu materiałów przemysłowych, przyrządach skrawających, a także o narzędziach medycznych (skalpelach, wiertłach dentystycznych, instrumentach pomiarowych). Diament jest też niezbędny w produkcji specjalnych proszków i past ściernych radzących sobie z bardzo twardymi materiałami.

Diament po oszlifowaniu wygląda bardzo elegancko i odbija refleksy świetlne, dlatego znalazł zastosowanie w jubilerstwie. Warto rozróżnić diament od brylantu. Ten pierwszy to naturalny, nieoszlifowany minerał, drugi – kamień po przygotowaniu jubilerskim (znajdziemy go na przykład w pierścionkach). W kontekście inwestycyjnym częściej spotykamy się z pojęciem diamentu. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że większość popytu na ten minerał generuje przemysł.

Co jest droższe – platyna czy diament?

Diamenty występują w przyrodzie w formie kamieni. Każdy z nich jest inny, dlatego nie ma ustalonej jednej, stałej ceny tych minerałów. Jak wspomnieliśmy, diament nie jest materiałem ciągliwym i kowalnym, tym samym trudno nadać mu powtarzalną pod względem masy formę. Wycena jest uzależniona od czystości kamienia, koloru, kształtu i oczywiście wagi. Masa diamentów wyrażona jest w karatach (oznaczenie ct lub kt). Jeden karat to 0,2 g. Jak zaznaczyliśmy, nie można wskazać uniwersalnej ceny diamentu jako minerału, możemy jednak podeprzeć się przykładami. Cena jednokaratowego kamienia o wysokiej czystości, przygotowanego jubilersko kosztuje około 30 000 zł, natomiast certyfikowane diamenty inwestycyjne w tej wadze kosztują nawet 40-50 000 zł i więcej. Im czystszy minerał, tym jego cena jest wyższa – na rynku spotkamy też diamenty, których cena przekracza 100 000 zł. Mniejsze kamienie, z zanieczyszczeniami i sprzedawane bez certyfikatu można kupić znacznie taniej – od kilku tysięcy złotych.

Z kolei za uncję platyny na przełomie 2022 i 2023 roku trzeba zapłacić około 6 500 zł. Jedna uncja kruszcu to 31,1 g. Oznacza to, że diamenty są droższe od platyny (porównując cenę za 1 g obu tych materiałów, przy założeniu najwyższej czystości diamentu)

Platyna czy diament? W co zainwestować?

Diamenty są w Polsce kupowane relatywnie rzadko. Wiedza na temat ich obrotu oraz weryfikacji ich autentyczności nie jest tak rozpowszechniona, jak w przypadku platyny i pozostałych metali szlachetnych. Z tego powodu ewentualna sprzedaż diamentów może być trudniejsza. Perspektywy wzrostu cen dla platyny i diamentów są bardzo korzystne. Znane złoża diamentów kurczą się bardzo szybko, co pozwala zakładać utrzymanie cen na wysokich poziomach. Z kolei transformacja przemysłu samochodowego oraz rozwój zielonych energii sprawia, że nowoczesne gospodarki będą potrzebować platyny w coraz większych ilościach. Kupując diamenty, trzeba zwrócić uwagę na źródło, aby uniknąć zakupu tzw. krwawych diamentów – wydobytych nielegalnie, często w powiązaniu z działalnością przestępczą i ze szkodą dla lokalnych społeczności. O autentyczności świadczy certyfikat instytutu gemmologicznego – jak wspomnieliśmy, diamenty certyfikowane są znacznie droższe. Masa i próba platyny jest zwykle potwierdzona prestiżem rafinerii/mennicy, która emituje wyroby na rynek. Warto wybierać producentów zrzeszonych w LBMA (takich jak na przykład. Valcambi Swiss).

Platyna czy diament na inwestycję? Podsumowanie

Obie opcje są uznawane za dobry sposób na ochronę kapitału przed działaniem inflacji oraz zachowaniem wartości pieniądza w czasie, również w sytuacji pogorszenia koniunktury. Zakup platyny jest jednak łatwiejszy, ze względu na uniwersalne zasady sprzedaży (ujednolicona forma odlewu, gramatury), a także większą rozpoznawalność produktów i producentów wśród inwestorów. Rozpoznawalność i jasne zasady przekładają się też na większą płynność – platynę inwestycyjną łatwiej sprzedać i można to zwykle zrobić w wielu miejscach.Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 308 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Profesjonaliści.
2024-05-15
Wszystko sprawnie i bezpiecznie
pixel