Jak sprzedać złoto inwestycyjne?
Złoto jest znanym sposobem lokowania kapitału, uznawanym za bezpieczną przystań, czyli inwestycję obarczoną znikomym ryzykiem. Inwestycję w ten metal szlachetny najkorzystniej jest traktować długoterminowo – jako ochronę przed spadkiem wartości pieniądza, na przykład w wyniku inflacji. Prędzej czy później zapada jednak decyzja o upłynnieniu posiadanego złota. Kiedy najlepiej to zrobić i o czym warto pamiętać?
Sprzedaż złota inwestycyjnego – najważniejsze informacje
Jak powiedzieliśmy na wstępie, inwestycję w złoto najlepiej zaplanować na wiele lat. W krótkich okresach ceny kruszcu mogą okresowo spadać lub wzrastać, jednak jak pokazują dane historyczne, w długim horyzoncie czasowym złoto utrzymuje swoją wartość. Pamiętajmy także, że złoto nie jest instrumentem, który pozwoli osiągnąć spektakularne zyski w krótkim czasie. Jego zadaniem jest bardziej ochrona zgromadzonego kapitału przed inflacją i kryzysami na rynkach – również tymi wywoływanymi przez niespodziewane, zmieniające realia gospodarcze sytuacje, takie jak wojny, czy epidemie. Warto zauważyć, że zarówno pandemia koronawirusa, jak i wojna w Ukrainie nie spowodowały spadków cen złota. Przeciwnie – kiedy waluty i ryzykowne instrumenty finansowe traciły na wartości, cena złota wzrosła. Wcześniej natomiast, gdy sytuacja na rynkach była stabilna i bardziej przewidywalna, złoto taniało – ponieważ inwestorzy chętniej korzystali z bardziej agresywnych, ryzykownych instrumentów. Co ta zależność może powiedzieć nam o najlepszym momencie na sprzedaż złota?
Jak sprzedać złoto i kiedy najlepiej to zrobić?
Do sprzedaży posiadanego kruszcu może nas skłonić sytuacja osobista i nagła potrzeba gotówki – wtedy zwykle nie bierzemy pod uwagę zewnętrznych okoliczności sprzedaży (cen rynkowych, prognoz). Jeśli jednak możemy wybrać czas, w którym upłynnimy kruszec, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, im korzystniej kupiliśmy złoto, tym większa szansa na korzystną sprzedaż (różnica między tym ile zapłaciliśmy, a tym, ile otrzymamy sprzedając produkt, będzie wyższa). Zakup warto więc zaplanować w momencie, gdy ceny ustabilizowały się na stosunkowo niskim poziomie – najczęściej ma to miejsce w czasach dobrej koniunktury, kiedy inwestorzy zwracają się w stronę instrumentów o dużym ryzyku, dające jednak szansę wyższe zyski. Jak nietrudno wywnioskować, sprzedaż złota będzie najczęściej opłacalna w sytuacji spowolnienia gospodarczego i/lub gwałtownego pogorszenia perspektyw w tym obszarze. Wtedy popyt na złoto (ale też inne metale szlachetne, które są tzw. bezpieczną przystanią inwestorów) rośnie.
Przeczytaj także: Sprzedaż złota – podatek. Czy złoto zawiera VAT? 2023
Jak wahały się ceny złota w przeszłości?
Jak powiedzieliśmy, inwestycję w złoto najlepiej traktować długoterminowo – jej horyzont czasowy założyć na minimum kilka, kilkanaście lat. Początkujący inwestorzy mogą obawiać się okresowych spadków i sprzedawać złoto przy pierwszych zniżkach. Zwykle warto jednak poczekać, ponieważ – patrząc historycznie – cena tego kruszcu na przemian wzrasta i spada (krótkookresowo), ale patrząc na dane z perspektywy – utrzymuje wyraźną tendencję wzrostową. Wystarczy spojrzeć na wykres prezentujący ostatnie 20 lat:
Ceny złota w latach 2002-2022 (wyrażone w dolarach za uncję trojańską).
Źródło: goldprice.org.
Jak sprzedać złoto w sztabkach lub monety? Warto wybrać profesjonalnego dealera
Posiadając złoto inwestycyjne, czyli sztabki i monety bulionowe wysokiej próby, można je relatywnie łatwo odsprzedać. Najlepiej zrobić to w miejscu, które profesjonalnie zajmuje się obrotem metalami szlachetnymi – w ASCOIN nie tylko sprzedajemy złoto lokacyjne, ale także je skupujemy. Większość naszych produktów w sklepie internetowym ma określoną również cenę, którą proponujemy za konkretną monetę czy sztabkę. Sprzedać złoto po bardzo dobrej cenie możesz w naszym salonie w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. Nasi eksperci rynku metali szlachetnych doradzą Ci także w sprawie Twoich pozostałych lub planowanych inwestycji w kruszce. Alternatywą może być sprzedaż osobie prywatnej (ta może jednak z obowiązkiem zapłaty podatku dla nabywcy) lub za pośrednictwem platform aukcyjnych. W tego typu miejscach trudniej jednak o sprawną, przejrzystą transakcję, łatwo również o oszustwo, a uzyskane ceny mogą odbiegać od tych rynkowych.
Złoto inwestycyjne – jak sprzedać? O czym jeszcze warto pamiętać?
Zasadniczo im mniejszą sztabkę (lub też monetę) kupujemy, tym cena w przeliczeniu na gram złota jest wyższa. Dla przykładu, gdy sztabka o wadze 1 g kosztuje 300 zł, sztabka kilogramowa około 270 000 zł (za 1 gram płacimy wtedy 270 zł). Jednocześnie warto mieć na uwadze, że posiadając kilka mniejszych sztabek, w kryzysowej sytuacji można sprzedać – na przykład – tylko jedną z nich, a pozostały kapitał zachować. Jedną dużą sztabę trzeba natomiast upłynnić w całości. Zgodnie z obowiązującym prawem, złoto lokacyjne jest zwolnione z podatku VAT, a podczas sprzedaży nie musimy również płacić podatku od wypracowanego zysku. Ta zasada dotyczy osób fizycznych, które sprzedają złoto nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od zakupu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Sprzedaż złota – podatek. Czy złoto zawiera VAT? 2022.