2023-07-20

Jak czyścić złoto inwestycyjne?

Złoto jest w praktyce surowcem niezniszczalnym, które nie traci swoich właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych. Nie śniedzieje, nie ulega korozji i nie blaknie. Upływ czasu nie wpływa więc na obniżenie rynkowej wartości kruszcu. Na sztabkach lub monetach – podobne jak na każdych innych przedmiotach – może osadzać się brud, który bardzo łatwo usunąć. Jak można to zrobić i jak przechowywać wyroby inwestycyjne, by zachować je w czystości?

Jak wyczyścić złoto i czym można to zrobić?

Sposobów na wyczyszczenie złota jest kilka i są one relatywnie proste – można przeprowadzić je w domu, wykorzystując przedmioty lub substancje codziennego użytku. Trzeba jednocześnie pamiętać, że złoto najwyższej próby (tzn. czyste, bez domieszek innych kruszców) jest surowcem relatywnie miękkim, nieodpornym na zarysowania. Podejmując się jego czyszczenia, nie należy używać szorstkich przedmiotów (np. twardych szczotek, czy innych narzędzi o właściwościach ściernych).

Jednym z najprostszych sposobów na wyczyszczenie złota jest wykorzystanie ciepłej wody i płynu do naczyń lub mydła. Jeśli na monecie lub sztabce pojawił się zaschnięty osad, wystarczy kilka minut, by go skutecznie usunąć. Do wycierania trzeba wykorzystać miękką (np. bawełnianą lub flanelową) ściereczkę i czyszczenie wykonać bardzo delikatnie. Do usuwania uporczywych zabrudzeń można użyć szczoteczki do zębów, jednak koniecznie o miękkim włosiu (dobrym wyborem będą na przykład szczoteczki przeznaczone dla dzieci i niemowląt).

Domowe sposoby na wyczyszczenie złota

Wśród domowych sposobów na czyszczenie złota możemy wymienić też moczenie wyrobów w roztworze z sodą oczyszczoną. Do naczynia z wodą wystarczy dodać pół łyżeczki sody i moczyć produkty przez kilka minut. Do usuwania trudnych zabrudzeń można przygotować gęstą pastę (woda i soda oczyszczona w proporcjach 1:1) – np. po łyżce obu składników. W zależności od stanu zabrudzenia, produkt należy pozostawić w takim roztworze na czas od kilku minut do nawet godziny.

złoto po czyszczeniu

Niewielka warstwa patyny może pojawić się na złotych wyrobach z domieszką miedzi (na czystym złocie patyna jednak nie występuje). Miedź znajdziemy w monetach Krugerrand i Amerykański Orzeł – są to jednak bardzo nieznaczne domieszki (około 5-8% całego stopu), dlatego wyroby te nie są podatne na powstawanie takiego osadu. Jeśli jednak się pojawi, można łatwo go usunąć, używając soku z cytryny. Wystarczy nasączyć nim ściereczkę i delikatnie poderwać powierzchnię monety.

Czym nie wolno czyścić złota?

Na złotych produktach do usunięcia zwykle pojawia się jedynie osad, brud, lub tłuste ślady, dlatego można sobie z nimi poradzić tym domowymi sposobami. Nie zaleca się stosować detergentów i silnych środków chemicznych do czyszczenia różnych powierzchni. Najlepiej unikać także pasty do zębów, która może być powodem dodatkowego nalotu i przebarwień. Bezpieczne dla złota jest natomiast stosowanie roztworu amoniaku.

Aby zapobiegać zabrudzeniom, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie złota. Monety można umieścić w specjalnych kapslach menniczych (zwykle są one transparentne, dlatego możemy oglądać wyroby bez wyciągania ich z opakowania ochronnego). Mniejsze sztabki są najczęściej sprzedawane w fabrycznym opakowaniu ochronnym (CertiPacku). Dla tych większych można zastosować specjalne etui lub inne opakowania chroniące je przed kurzem i czynnikami zewnętrznymi.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 403 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-17
Na czas, miły kontakt
2024-10-17
Wszystko ok. Polecam ten sklep.
pixel