2023-04-20

W jakie złote monety najlepiej inwestować? TOP 5 produktów inwestycyjnych

Dlaczego warto inwestować w złote monety?

Sprawdzonym sposobem bezpiecznego ulokowania kapitału na lata jest zakup złota fizycznego, które występuje w postaci sztabek oraz monet. Inwestycja w złote monety jest pewnym sposobem zachowania wartości pieniądza w czasie. Monety bulionowe to produkty inwestycyjne wybijane w renomowanych mennicach na terenie różnych państw, które wyróżnia unikalne zdobienie, charakterystyczne dla danej serii wyrobów. Ich wyjątkowe cechy zapewniają im rozpoznawalność, ale nie są wybierane tylko ze względu na wyjątkowy wygląd. Złoto w takiej formie daje inwestorom możliwość ochrony pieniędzy przed niepewnymi sytuacjami finansowymi, takimi jak kryzys gospodarczy lub rosnąca inflacja.

W jakie złote monety najlepiej inwestować? Królewska 5

Wśród dostępnych w sprzedaży wyrobów dostępne są zarówno monety tworzone według nowych projektów, np. seria Lunar III, jak i te o ponadczasowej prezencji i dużej rozpoznawalności. To właśnie one uznawane są za najpopularniejsze monety, a ich zakup jest gwarancją udanej i bezpiecznej inwestycji – poznaj królewską piątkę!

Krugerrand

Złoty Krugerrand to moneta o największej rozpoznawalności wśród inwestorów z całego świata. Cechuje ją długa tradycja wybijania, która trwa od 1967 roku. Od tego czasu Krugerrand jest bity nieustannie, a jego sukces na rynku inwestycyjnym zapoczątkował erę produkcji monet inwestycyjnych w innych, popularnych obecnie mennicach.

Złoty Krugerrand był pierwszą monetą o wartości 1 uncji czystego złota, która pojawiła się na rynku, choć w jego składzie obecna jest również domieszka miedzi. Dzięki niej waga monety wynosi 33,93 g. Na awersie widnieje podobizna prezydenta RPA – Paula Krugera, natomiast rewers przedstawia antylopę w galopie.

 

mennica: Mennica Południowoafrykańska,
kraj pochodzenia: RPA,
metal: złoto i domieszka miedzi,
waga (oz): 1 oz,
waga (g): 33,930,
średnica (mm): 32,69,
grubość (mm): 2,84,
próba: 916.6
nominał: 1 oz
data pierwszego wybicia: 3 lipca 1967,
projekt: Otto Schultz, Cert Steyberg.

Sprawdź cenę: https://ascoin.pl/product-pol-29-KRUGERRAND-1-oz.html

Britannia

W TOP 5 monet, w które warto inwestować, nie mogło zabraknąć skarbu Brytyjczyków, czyli złotej monety Britannia o wadze 31,1 g (1 uncji czystego złota). To produkt Królewskiej Mennicy Brytyjskiej The Royal Mint bity od 1987 roku, którego awers prezentuje postać Britanni uznawanej za personifikację Wielkiej Brytanii. Tuż obok postaci umieszczono informacje o roku wydania monety i zawartości czystego kruszcu.

Postać Britanni nieznacznie zmienia się w zależności od roku wybicia. Na rewersie natomiast od 2022 roku widnieje monetarny portret króla Karola III – wyroby ze wcześniejszych lat przedstawiały podobiznę Królowej Elżbiety II. Jedną z zalet zakupu monety Britannia 1 oz są wyjątkowe symbole wyryte w strukturze wierzchniej monety, które sprawiają, że trudno ją sfałszować.

mennica: The Royal Mint,
kraj pochodzenia: Wielka Brytania,
metal: złoto,
waga (oz): 1 oz,
waga (g): 31,1,
średnica (mm): 32,69,
grubość (mm): 2,8,
próba: 9999
nominał: 100 GBP
data pierwszego wybicia: 1987,
projekt: Ian Rank-Broadley.

Sprawdź cenę: https://ascoin.pl/product-pol-34-BRITANNIA-1-oz.html

Australijski Kangur

Australijski Kangur to moneta wybijana przez mennicę Perth Mint, która na terenie Australii jednocześnie jest uznawana za środek płatniczy o nominale 100 AUD. Moneta stanowi swego rodzaju dziedzictwo rdzennych mieszkańców wysp Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, co zapewniło jej światową rozpoznawalność.

Produkcja monety rozpoczęła się już w 1986 roku, a początkowo na jej rewersie można było zobaczyć samorodek złota. W kolejnych latach zastąpił go wizerunek kangura, który do dziś uchodzi za jednej z australijskich symboli. Na awersie z kolei widnieje podobizna Królowej Elżbiety II wraz z informacjami opisującymi nominał monety. Australijski Kangur 1 oz odpowiada jednej uncji czystego złota (31,1 g).

mennica: Perth Mint,
kraj pochodzenia: Australia,
metal: złoto,
waga (oz): 1 oz,
waga (g): 31,1,
średnica (mm): 32,6,
grubość (mm): 2,8,
próba: 9999,
nominał: 100 AUD,
data pierwszego wybicia: 1986 (jako Samorodek), 1989 (jako Kangur),
projekt: Jody Clark, Ing Ing Jong.

Sprawdź cenę w ASCOIN: https://ascoin.pl/product-pol-35-AUSTRALIJSKI-KANGUR-1-oz.html

Wiedeński Filharmonik

Kolejna w zestawieniu złotych monet, w które najlepiej zainwestować, znalazła się 1-uncjowa moneta Wiedeński Filharmonik. To jedna z popularniejszych monet bulionowych w Europie, choć może być również znana inwestorom z pozostałych zakątków świata. Cechą charakterystyczną wyrobu jest niepowtarzalne zdobienie, które nawiązuje do słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.


Na rewersie można zobaczyć komplet instrumentów orkiestry m.in. wiolonczelę, skrzypce, harfę oraz fagot. Awers przedstawia organy rurowe, które stanowią wyposażenie jednej z sal austriackiej filharmonii. Tak jak pozostałe złote monety w naszym zestawieniu (z wyjątkiem Krugerranda) – Wiedeński Filharmonik jest wykonany ze złota próby 9999 i waży 31,1g.

mennica: Austrian Mint,
kraj pochodzenia: Austria,
metal: złoto,waga (oz): 1 oz,
waga (g): 31,1,
średnica (mm): 37,
grubość (mm): 2,
próba: 9999
nominał: 100 EUR
data pierwszego wybicia: 1989,
projekt: Thomas Persendorfer.

Sprawdź cenę w ASCOIN: https://ascoin.pl/product-pol-17-WIEDENSKI-FILHARMONIK-1-oz.html

Kanadyjski Liść Klonowy

Ostatnia z zestawienia TOP 5 złotych monet wybijana jest w Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. Kanadyjski Liść Klonowy to moneta o wadze 1 uncji czystego złota (31,1 g), która jest bardzo precyzyjnie zabezpieczona przed fałszerstwem. W tym celu zastosowano mikrograwerunek, który znajduje się na awersie w pobliżu głównego zdobienia – klonowego liścia.

Ciekawostką jest, że wygląd monety od strony awersu nie uległ żadnym zmianom od czasów rozpoczęcia produkcji, czego nie można powiedzieć o rewersie. Ten został ostatnio zaktualizowany w 2015 roku i przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II.

mennica: Royal Canadian Mint,
kraj pochodzenia: Kanada,
metal: złoto,
waga (oz): 1 oz,
waga (g): 31,1,
średnica (mm): 30,
grubość (mm): 2,87,
próba: 9999
nominał: 50 CAD
data pierwszego wybicia: 1979,
projekt: Walter Otto.

Sprawdź cenę w ASCOIN: https://ascoin.pl/product-pol-24-KANADYJSKI-LISC-KLONOWY-1-oz.html

Jak kupować złote monety bulionowe?

Gwarancję bezpiecznego zakupu złotych monet zyskasz, wybierając zaufanych sprzedawców, którzy dostarczą Ci wiarygodnych informacji na temat produktów inwestycyjnych. Wybieraj dealerów metali szlachetnych, którzy prowadzą własną działalność i profesjonalnie zajmują się skupem bądź sprzedażą złota fizycznego. Zwróć uwagę, czy sprzedawca udostępnia informacje na temat pochodzenia produktów inwestycyjnych oraz dysponuje odpowiednimi pozwoleniami na handel metalami szlachetnymi.Jeśli z jakichś przyczyn trudno Ci zweryfikować sprzedawcę lub polityka zakupu wyrobów nie jest do końca przejrzysta, zrezygnuj z zakupu – w szczególności, gdy cena produktu znacznie odbiega od wartości rynkowej wyrobu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 319 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Profesjonaliści, bardzo solidni!!!!9
2024-06-18
Wszystko super. Bez problemów. Polecam.
pixel