2023-01-31

Polska rezerwa złota – ile wynosi?

Banki centralne niemal wszystkich krajów gromadzą złoto jako sposób na zachowanie bezpieczeństwa finansowego – m.in. siły waluty, czy szeroko rozumianej konkurencyjności gospodarki. Wysokie rezerwy tego kruszcu wzbudzają zaufanie inwestorów do państwa, co pozwala rozwijać inwestycje. Jaką rezerwę złota posiada Polska i jak wygląda to w kontekście innych krajów?

Czym jest rezerwa złota i dlaczego jest stosowana?

Złoto może być jedną z metod radzenia sobie z mniejszymi lub większymi kryzysami gospodarczymi, lub po prostu – co powiedzieliśmy na wstępie – zabezpieczenia na wypadek ich wystąpienia.

Podobnie jak w przypadku prywatnych inwestorów, złoto cenione jest przez banki centralne za jego stabilność. Wartość kruszcu jest powszechnie respektowana na całym świecie i nie jest zależna od czynników zewnętrznych tak bardzo, jak tradycyjna waluta. Jak wiadomo, jej wycena może w bardzo krótkim czasie drastycznie spaść, np. w wyniku wojny w regionie, kryzysu gospodarczego lub utraty konkurencyjności gospodarki.

Cena złota jest natomiast względnie stabilna, a w momentach kryzysowych często też rośnie. Jego wartość jest odzwierciedlona w fizycznie rozumianym kruszcu (którego zasoby są ograniczone). Złota nie można zdewaluować tak jak waluty, np. przez niekontrolowany tzw. dodruk pieniądza. Siła nabywcza kruszcu skutecznie opiera się również inflacji. 

Wszystko to sprawia, że – zarówno w inwestowaniu prywatnym, jak i w działaniach państw – złoto jest synonimem bezpieczeństwa. Zabezpiecza kapitał i daje pole manewru w kryzysowych sytuacjach.

 

 

Jakie rezerwy złota ma Polska?

Narodowy Bank Polski posiada w swoich skarbcach ponad 228 ton złota – 7,352 mln uncji (dane na koniec grudnia 2022). Cena uncji na przełomie stycznia i lutego 2023 roku wynosi około 8 500 zł, co oznacza, że wartość zgromadzonego kruszcu to blisko 62,5 mld złotych.

Jak polska rezerwa złota wygląda na tle innych krajów?

Polska znajduje się obecnie na 22 miejscu pod względem wielkości oficjalnej rezerwy złota (lub na 23 miejscu, uwzględniając w rankingu Międzynarodowy Fundusz Walutowy – MWF).

Ranking otwierają Stany Zjednoczone, które zgromadziły ponad 8 130 ton. Na drugim miejscu są Niemcy (3 360 ton), a na trzecim Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) – 2 814 ton. Na dalszych pozycjach znajdziemy Włochy, Francję, Rosję, Chiny, Szwajcarię i Japonię.

 

Rezerwy złota poszczególnych krajów, trzeci kwartał 2022, źródło: gold.org

Warto dodać, że Polska ma obecnie największą rezerwę złota spośród wszystkich krajów Europy środkowo-wschodniej. 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 406 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-22
Wszystko okej
2024-10-17
Szybka obsługa i dostawa
pixel