2022-11-28

Patyna na monetach – jak wpływa na ich wartość?

Niektóre monety kolekcjonerskie i inwestycyjne w wyniku długotrwałego kontaktu z powietrzem oraz działania czynników atmosferycznych pokrywają się patyną. Charakterystyczny nalot można z łatwością rozpoznać i zapobiegać jego obecności na powierzchni, choć nie zawsze patyna na monecie wiąże się z utratą jej wartości. Co to jest patyna, jak powstaje i czy obniża walory monet?

Co to jest patyna?

Patyna zwana także grynszpanem szlachetnym lub określana jako śniedź to nalot o odcieniu zielonkawym, brązowym lub miedzianym pokrywający powierzchnię monety. Kolor warstwy delikatnego osadu różni się w zależności od metalu lub stopu metali, które posłużyły do wybicia produktu. Patynowanie monet to proces naturalny – w wyniku działania tlenu oraz innych pierwiastków obecnych w powietrzu dochodzi do reakcji utleniania. Stopień ilości nalotu oraz jego barwa w dużej mierze zależą również od wieku monety i warunków jej przechowywania. Zaletą procesu patynowania jest naturalne zabezpieczenie monety przed postępowaniem korozji. Wielu kolekcjonerom do gustu przypada również estetyka monet pokrytych patyną do tego stopnia, że popularność zyskał zabieg sztucznego patynowania. W tym celu wykorzystuje się roztwór siarczanu amonu, w którym zanurza się monetę.

Patyna na srebrze

Patyna nie występuje na wszystkich rodzajach metali, ale ciemnobrunatny nalot mogą w szczególności zauważyć kolekcjonerzy srebrnych monet. Początkowo na wyrobach wybijanych z czystego srebra pojawia się delikatna warstwa osadu o białym odcieniu, który pod wpływem działania czynników atmosferycznych oraz wilgotności szybko zmienia barwę na brunatną. Patyna o podobnym kolorze, ale bardziej złocistym odcieniu to cecha charakterystyczna monet wybijanych z brązu.

Patyna na miedzi

Czyste złoto jest odporne na proces patynowania, ale śniedź może pojawić się na monetach wykonanych ze stopu tego metalu. Przykładem złotych monet z domieszką miedzi, na których powierzchni można zaobserwować patynę, jest popularny Krugerrand (91,67% złota, 8,33% miedzi) oraz Amerykański Orzeł (91,67% złota, 5,33% miedzi i 3% srebra).

Patyna na monecie a jej wartość

Patyna na powierzchni monet potwierdza ich autentyczność, dlatego w opinii kolekcjonerów stanowi pożądany element, który świadczy o historii oraz składzie wyrobu. Obecność nalotu w pewnym stopniu chroni wartość monet, zabezpieczając je przed korozją, o czym wspomnieliśmy we wcześniejszej części. Dzięki niej przyszli nabywcy mogą mieć pewność, że moneta nie była czyszczona mechanicznie oraz przy użyciu środków chemicznych (na jej powierzchni nie ma zarysowań lub przetarć), co zwiększa jej wartość. Z drugiej strony wielu kolekcjonerów i inwestorów preferuje monety bez patyny ze względu na walory estetyczne, a za nienaganną prezencję są w stanie zapłacić więcej pieniędzy.

Usuwanie patyny – czyścić monetę czy nie?

Niektórzy decydują się usunąć ślad czasu widoczny na powierzchni monet. Jeśli również myślisz nad procesem usuwania patyny, pamiętaj, aby zrobić to z głową. Każde uszkodzenie powierzchni produktu powoduje utratę jego wartości. Wybierz metodę czyszczenia o małej ścieralności – przykładowo umyj monetę wodą destylowaną wraz z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu i pozostaw do samoistnego wyschnięcia.

Jak chronić monety przed powstaniem patyny?

Możesz zabezpieczyć monety przed pojawieniem się patyny dzięki właściwemu przechowywaniu – ograniczenie działania tlenu i innych czynników atmosferycznych zapobiegnie wystąpieniu nalotu. W tym celu sprawdzą się różne rodzaje futerałów, palet, kapsli czy etui. Wybrane z akcesoriów znajdziesz wśród akcesoriów dostępnych w naszym salonie Ascoin.



Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 412 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-28
Bardzo dobry kontakt ze sklepem, ogólna komunikacja i szybkość obsługi :) szczerze polecam!
2024-10-17
Wszystko ok. Polecam ten sklep.
pixel