2023-03-31

Gdzie trzymać złoto? Przechowywanie monet

Fizyczne złoto inwestycyjne to dobry sposób na dywersyfikację portfela, ochronę kapitału przed inflacją, czy zabezpieczenie przed kryzysem gospodarczym. Jako że kruszec ten jest niezwykle cenny, inwestor powinien zadbać o jego bezpieczne przechowywanie. Gdzie trzymać monety i sztabki? O jakich zasadach warto pamiętać?

Przechowywanie monet w domu

Wielu inwestorów przechowuje sztabki i monety bulionowe w domu. W takim wariancie najlepiej kupić odpowiednio zabezpieczony sejf, który dodatkowo warto zlokalizować w nieoczywistym, niewidocznym na pierwszy rzut oka miejscu.

Jeśli właściciel złota posiada tylko kilka niewielkich sztabek, może rozważyć przechowywanie ich bez sejfu, jednak w miejscu, które dla osoby postronnej będzie nieoczywiste. Taki wariant będzie zasadny szczególnie wtedy, gdy zgromadzony kruszec jest wart relatywnie niewiele (w odniesieniu do kosztów zakupu sejfu).

Przechowywanie złota w domu ma pewne zalety (łatwy dostęp do swoich środków, nieuzależniony od funkcjonowania banku czy innej instytucji, której powierzyliśmy sztabki czy monety). Złoto nie zostanie utracone w przypadku ewentualnej konfiskaty ze strony państwa lub niekorzystnych zmian przepisów. Inwestor ma także błyskawiczny dostęp do kruszcu w przypadku niespodziewanych kryzysów (takich jak wybuch wojny i brak dostępu do placówek banków, czy internetu).

Przechowując złoto w domu, warto pomyśleć o dywersyfikacji 

Minusem przechowywania złota w domu jest ryzyko kradzieży. Osoby, które zgromadziły dużo złota, a chcą przechowywać je bez niczyjego nadzoru/pośrednictwa mogą – jeśli mają taką możliwość – rozważyć umieszczenie go w różnych lokalizacjach.Warto przynajmniej część złota mieć zawsze pod ręką – tak by wykorzystać je w razie nagłej potrzeby. Niektórzy inwestorzy część złota trzymają w domu z myślą o awaryjnych sytuacjach, a część deponują w skrytkach bankowych.

Przechowywanie złota w skrytce bankowej lub usługi wyspecjalizowanej firmy

Popularnym wariantem przechowywania złota jest skrytka bankowa. Inwestor nie ma produktów – dosłownie – pod ręką, jednak w razie potrzeby może do nic dotrzeć relatywnie szybko. W takim miejscu produkty są dobrze zabezpieczone przed kradzieżą, co jest istotną zaletą. Minusem jest jednak fakt, że złoto fizyczne – które z założenia powinno funkcjonować poza systemem bankowym – staje się częścią tego systemu. Zasadniczo nie powinien być to powód do obaw, istnieje jednak ryzyko, że instytucje finansowe mogą przejąć kontrolę nad kruszcem lub na przykład nałożyć na niego dodatkowy podatek. Do skrytki bankowej dostęp mogą uzyskać również różnego rodzaju służby (np. policja, prokuratura, czy komornik).

Skrytkę bankową trzeba też opłacić zgodnie z wyceną instytucji, do której się zwracamy. Cena zależy od wielkości skrytki – im więcej przestrzeni potrzebuje inwestor, tym wynajem będzie droższy. Koszt rośnie też proporcjonalnie do zadeklarowanej wartości deponowanych przedmiotów.

Jak przechowywać monety? Pamiętaj o ich zabezpieczeniu

Warto pamiętać, że złoto wysokiej próby jest materiałem kruchym, podatnym na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Nieco twardsze i odporniejsze są wyroby z domieszką innych metali. Przykładem jest popularny Krugerrand, który zawiera jedną pełną uncję złota (31,1 g), a także około 2,8 g miedzi. To właśnie temu dodatkowi zawdzięcza swoją charakterystyczną złotobrązową barwę. Niewielki dodatek srebra zawiera też jedna z najpopularniejszych monet bulionowych USA – Amerykański Orzeł.

W czym przechowywać monety? Na pewno nie powinny być pozostawione bez żadnej osłony. Podstawową ochronę kruchych wyrobów zapewni specjalny kapsel, zwykle jest wykonany z przezroczystego plastiku. Jego średnica jest dostosowana do wymiarów typowej monety bulionowej, dlatego mimo prostoty wykonania, wyroby prezentują się w nim bardzo estetycznie.

Etui na monety i sztabki 

Do przechowywania monet kolekcjonerskich lub bulionowych o szczególnym znaczeniu warto wybrać dedykowane etui. Ma zwykle formę kwadratu, wypełnionego we wnętrzu eleganckim miękkim materiałem. Etui może być wykonane z drewna, wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub z innego materiału. Inwestor ma do wyboru również wiele kolorów i sposobów zdobienia.

Mniejsze sztabki złota są zabezpieczane specjalnym klipsem (tzw. CertiPack), zamontowanym jeszcze w mennicy. Również dla takich sztabek możesz kupić eleganckie etui – dostosowane wymiarowo do wyrobów o różnej gramaturze. Szczególnie dobrze sprawdzi się jako opakowanie złota wręczanego w prezencie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 374 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
Zgodnie z umową polecam
2024-09-08
Super
pixel