2022-06-24

Czy warto kupować złote monety?

Złote monety, obok tradycyjnych sztabek, to klasyczne przykłady złota inwestycyjnego. Można je kupić w różnych wariantach w zakresie masy, dlatego inwestycja jest dostępna również dla osób, które posiadają niewielki kapitał. Jakie monety warto dziś kupić i o czym pamiętać, planując pierwszą inwestycję?

Jak kupować złote monety?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda moneta wykonana (w całości lub częściowo) ze złota, jest produktem inwestycyjnym. W kategorii złota inwestycyjnego mieszczą się jedynie produkty wysokiej próby, czyli takie, w których złoto stanowi całość stopu lub jego przeważającą część – dla monet jest to minimum 90% (próba 900). Dlatego też o złocie inwestycyjnym mówimy wtedy, gdy produkt wykonany jest w całości z tego metalu szlachetnego, lub też zawiera nieznaczne domieszki innych (np. miedzi lub srebra). Złotem inwestycyjnym nie są natomiast monety kolekcjonerskie i historyczne. Ich wartość wynika głównie z aktualnej dostępności, wzornictwa, walorów estetycznych, czy innych czynników niezwiązanych bezpośrednio z samym kruszcem. Cena takich produktów nie równa się zwykle rynkowej cenie zawartego w nich złota.

Czy warto kupować złote monety? Najlepszym wyborem będą monety bulionowe

Monety bulionowe natomiast to produkty lokacyjne, emitowane z myślą o przechowaniu kapitału. Ich cena wynika wprost z masy kruszcu, z którego zostały wytworzone. Współczesne monety tego typu emitowane są jednak z zachowaniem zasad wielowiekowej tradycji menniczej: posiadają zdobiony według określonych zasad awers i rewers, wybitą informację o kraju pochodzenia, a także nominał wyrażony w walucie tego kraju. Nominał należy traktować symbolicznie, ponieważ zwykle jest to drobny ułamek wartości samego produktu, dla przykładu, Wiedeński Filharmonik o wadze 1 uncji trojańskiej ma określony nominał 100 euro (czyli niecałe 500 zł), a koszt zakupu szczerozłotej monety w tej wadze, to około 8 500 zł (ceny w połowie 2022 roku). Warto wiedzieć również, że monety mieszczące się w kategorii złota inwestycyjnego są zwolnione z podatku VAT oraz podatku dochodowego. Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: Sprzedaż złota a podatek.

Jakie złote monety warto kupować?

Monety bulionowe emituje wiele krajów. Warto wybierać te najbardziej popularne, rozpoznawalne na całym świecie. Takie produkty łatwo kupić, ale także łatwo sprzedać w razie potrzeby. Dodatkowo monety bulionowe są trudne do podrobienia (ze względu na skomplikowane wzornictwo, ale także nowoczesne technologie, takie jak mikrograwer).  Przykłady monet, które łatwo upłynnić w niemal każdym miejscu na świecie, to: Krugerrand, uznawany za pierwszą monetę bulionową, emitowany w RPA od 1967 roku, Amerykański Bizon, Amerykański Orzeł – najbardziej znane monety z USA, ich zdobienie nawiązuje do najważniejszych symboli z historii Stanów Zjednoczonych. Australijski Kangur – emitowany przez słynną mennicę w Perth, w wielu wariantach w zakresie masy. Chińska Panda, której waga określana jest nie w uncjach trojańskich (jak w przypadku niemal wszystkich innych monet bulionowych), a w gramach. Domyślny wariant to 30 g. Kanadyjski Liść Klonowy – pierwsza moneta bulionowa wybita bez domieszek innych kruszców, uznawana za jedną z najlepiej zabezpieczonych przed fałszerstwem. Monety europejskie, takie jak Britannia, Bestie Królowej, czy Wiedeński Filharmonik.

Warianty wagowe złotych monet

Odpowiadając na pytanie, czy warto kupować złote monety, należy wziąć pod uwagę także wagę produktów. Domyślnym, najczęściej emitowanym wariantem są produkty o wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz, co odpowiada 31,1 g). Takie monety łatwo upłynnić, a przy tym relatywnie łatwo można zweryfikować ich autentyczność (wykorzystując na przykład proste narzędzie, jakim jest linijka mennicza). Cena rynkowa złotej monety jednouncjowej to w połowie 2022 roku około 8 500 zł.Dla osób, które nie chcą lub nie mogą zainwestować takiej kwoty, dostępne są również warianty monet o niższej masie: np. 1/2 oz, 1/4 oz, 1/10 oz, a nawet 1/25 oz (koszt tej ostatniej to około 400 zł). Zawierają one takie samo zdobienie awersu i rewersu, jak warianty pełne (1 oz), są jednak lżejsze (wizualnie taki produkt jest po prostu cieńszy). 

Dlaczego warto kupować złote monety i jakie wybrać?

Złoto inwestycyjne pozwala zachować wartość oszczędności w czasie, co ma szczególne znaczenie podczas okresów zwiększonej inflacji. Tego rodzaju produkt możemy trzymać przez wiele lat w bezpiecznym miejscu, a jego wartość będzie rosła wraz z ogólnym wzrostem cen produktów i usług (podczas gdy tradycyjne pieniądze będą tracić swoją siłę nabywczą, czyli „będą warte coraz mniej”). Kupując szeroko rozpoznawalne, emitowane przez prestiżowe krajowe mennice monety bulionowe zyskujemy możliwość ich sprawnej odsprzedaży nawet za kilkadziesiąt lat. Ogromną zaletą złota jest fakt, że można je łatwo upłynnić niezależnie od okoliczności – jest znane w każdej szerokości geograficznej i wszędzie wyceniane jednakowo wysoko. Wartość tradycyjnych walut cechuje się większą niepewnością i w niektórych sytuacjach (kryzysy gospodarcze, wojny) może drastycznie stracić w stosunku do walut innych krajów.

Czy warto kupować złote monety na prezent?

Złote monety są również dobrym pomysłem na ponadczasowy prezent. To zdecydowanie bardziej elegancki wariant tradycyjnej koperty, wręczanej przy okazji chrzcin, ślubu, imienin, czy jakiejkolwiek innej okazji. Taki prezent ma również wymiar praktyczny – złoto zachowa wartość przez długie lata. Złotą monetę można podarować na przykład rodzicom nowo narodzonego dziecka, które za kilkanaście lat będzie mogło je korzystnie sprzedać. Na monetach wybity jest również rok produkcji, dzięki czemu są również wartościową pamiątką.Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 308 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Profesjonaliści.
2024-05-18
Wszystko super.
pixel