Złoto - trendy Q3 2020 - podsumowanie
Podsumowanie trendów Q3 2020 - złoto
Popyt na złoto w III kwartale bieżącego roku był o 19% niższy w analogicznym okresie 2019 i wyniósł 892 ton.
Silny wzrost globalnego popytu inwestycyjnego na złoto w III kwartale częściowo zrównoważył słabość w innych obszarach
W miarę jak konsumenci i inwestorzy kontynuowali walkę ze skutkami globalnej pandemii popyt na złoto spadł do 892,3 tony w III kwartale - najmniej od Q3 2009 roku. Przy sumarycznym popycie wynoszącym 2972,1 tony od początku roku obserowowane wartości są o 10% niższe niż w tym samym okresie 2019 r. Chociaż popyt na biżuterię poprawił się z rekordowo niskiego poziomu w drugim kwartale, połączenie utrzymujących się ograniczeń społecznych, spowolnienia gospodarczego i stosunkowo wysokiej ceny złota okazały się uciążliwe dla wielu nabywców biżuterii - popyt na poziomie 333 ton był o 29% niższy od już stosunkowo anemicznego III kwartału 2019 roku.
Wzmocnił się natomiast popyt na sztabki i monety, osiągając wzrost rzędu 49% rok do roku do 222,1 tony. Znaczna część wzrostu dotyczyła monet bulionowych, ze względu na utrzymujący się silny popyt na rynkach zachodnich, jak również w Turcji, gdzie monety są najbardziej rozpowszechnioną formą inwestycji w złoto.
W III kwartale utrzymywał się również napływ do funduszy ETF opartych na złocie, choć w spokojniejszym tempie niż w pierwszej połowie roku. Inwestorzy na całym świecie dodali 272,5 tony do swoich zasobów "złotych ETFów", zwiększając przepływy do rekordowego poziomu 1003,3 tony.
Banki centralne w III kwartale 2020 roku wygenerowały niewielką sprzedaż netto. Jest to pierwsza taka sytuacja od IV kwartału 2010 roku. Sprzedaż generowały głównie dwa banki centralne - Uzbekistan i Turcja - podczas gdy kilka banków kontynuowało stabilne, aczkolwiek niewielkie, zakupy.
Popyt na złoto używane w technologii pozostał słaby w III kwartale, spadając o 6% do 76,7 tony. Jednak sektor odnotował przyzwoitą kwartalną poprawę, ponieważ niektóre kluczowe rynki wyszły z blokady spowodowanej pandemią.
Mimo 6% wzrostu recyklingu złota produkcja sektora wydobywczego wciąż odczuwa skutki ograniczeń z pierwszej połowy roku. Całkowita podaż złota spadła o 3% rok do roku w III kwartale do 1223,6 tony.