Złoto - trendy Q2 2020 - podsumowanie
Złoto - trendy Q2 2020 - podsumowanie
Popyt na złoto w I półroczu spadł o 6% do 2076t
Drugi kwartał 2020 roku przyniósł nam spadki popytu o 11% w ujęciu rok do roku (do 1015,7 tony), co spowodowało, że ogólny popyt w pierwszym półroczu był o 6% niższy i wyniósł 2076 t. Pandemia COVID-19 ponownie wywarła główny wpływ na rynek złota w II kwartale, poważnie ograniczyła popyt konsumentów, jednocześnie wspierając inwestycje. Globalna reakcja na COVID-19 banków centralnych i rządów, w postaci obniżek stóp procentowych i ogromnych zastrzyków płynności, napędzała rekordowe przepływy (734 ton) do ETF-ów zabezpieczonych złotem (tzw. ETF na złoto). Przepływy te pomogły podnieść cenę złota, która w pierwszej połowie roku wzrosła o 17% w dolarach amerykańskich, osiągając rekordowe poziomy w wielu innych walutach.
INWESTYCJE
Inwestycje w sztabki i monety łącznie w II kwartale dość gwałtownie spadły, co doprowadziło do spadku popytu w tym sektorze o 17% rok do roku do 396,7 tony. W tym sektorze inwestycji zaobserwowano również wyraźne rozbieżności w zachowaniu inwestorów na wschodzie i zachodzie, przy czym na większości rynków w Azji i na Bliskim Wschodzie odnotowano spowolnienie inwestycji, podczas gdy zachodni inwestorzy zwiększyli popyt.
BIŻUTERIA
Popyt na biżuterię w I półroczu spadł o 46% rok do roku do 572 ton, ponieważ rynki pozostawały zablokowane, a konsumenci byli odstraszeni wysoką ceną. Podobne czynniki przyczyniły się do 13% spadku cen złota używanego w technologii do 140 ton w I półroczu, gdy spadło zapotrzebowanie użytkowników końcowych na elektronikę.
BANKI CENTRALNE
Skup banków centralnych ponownie spowolnił w II kw., chociaż warto wspomnieć, że porównujemy go do rekordowego II kw. 2019 r. Sektor dodał 233 tony netto złota w I półroczu. Pandemia miała również wpływ na podaż złota, która spadła o 6% do 2192 ton, ponieważ ograniczenia dotyczące blokad wpłynęły zarówno na produkcję w kopalni, jak i na recykling.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJĘ W SKRÓCIE
Wpływy do złotych funduszy ETF przyspieszyły w II kwartale, osiągając w pierwszym półroczu rekordowe 734t. Wpływy w pierwszej połowie przekroczyły roczny rekord 2009, który wynosił 646 ton i podniosły globalne zasoby "złotych" ETFów do 3621 ton.
Cena złota w dolarach amerykańskich wzrosła o 17% w I półroczu, po 10% wzroście w II kwartale. Cena złota osiągnęła rekordowe poziomy w wielu walutach, w tym między innymi w euro, funtach szterlingach, rupiach i yuanach.
Inwestycje w złote sztabki i monety gwałtownie zwolniły w pierwszej połowie 2020 r., o 17% do 396,7 t - najniższego poziomu od jedenastu lat. Gwałtowne spadki popytu w Azji wyprzedziły wzrost gospodarczy na Zachodzie, ponieważ reakcje inwestorów na pandemię różniły się na całym świecie.
Popyt na biżuterię, w wyniku globalnych zakłóceń spowodowanych przez COVID-19, w pierwszej połowie roku zmniejszył się o prawie połowę do 572 ton. Wpływ pandemii był bezlitosny dla tego sektora, a popyt w II kwartale spadł do bezprecedensowego poziomu 251 ton.
Banki centralne kupiły 233 tony złota w pierwszej połowie roku, 39% poniżej rekordowego poziomu z 2019 roku. Kupowanie stało się bardziej skoncentrowane. W ujęciu globalnym mniej banków zwiększało swoje rezerwy złota w 2020 roku.