2023-05-08

Kurs złota – prognoza 2023

W drugim kwartale 2023 roku ceny złota utrzymują się w okolicach 2 000 dolarów za uncję i momentami niewiele dzieli je od pobicia rekordu wszech czasów. Barierę 2 000 USD/oz złoto przekroczyło wcześniej tylko dwa razy w historii – po wybuchu pandemii w 2020 roku i po agresji na Rosji na Ukrainę. W obu tych przypadkach mieliśmy do czynienia z późniejszą korektą wyceny, tym razem jednak eksperci spodziewają się, że rekordowe ceny złota zostaną z nami na dłużej. Czego możemy spodziewać się po wycenie królewskiego kruszcu w 2023 roku?

Prognozy LBMA – perspektywa na stabilne wzrosty

LBMA (Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców) opublikowała w lutym 2023 roku coroczną prognozę cen złota. LBMA zrzesza największych producentów metali inwestycyjnych (rafinerie i mennice) oraz inne organizacje (m.in. wydobywców, banki, firmy consultingowe czy transportujące kruszce) z całego świata. Prognoza cen złota LBMA powstała na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 30 ekspertów rynku metali inwestycyjnych. Przewidują oni – uśredniając – wzrost cen złota o 3,3% na koniec roku. Jednocześnie jest to predykcja dość zachowawcza – tylko od 1 stycznia do 1 maja wycena królewskiego kruszcu wzrosła o około 9% (z około 1830 USD/oz do około 2000 USD/oz). Na szybki wzrost cen w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku miał wpływ między innymi niespodziewany kryzys bankowy i osłabienie dolara amerykańskiego (którego kurs zwykle jest ujemnie skorelowany z kursem złota).Optymistyczna prognoza kursu złota w 2023 wg ankietowanych LBMA wynika z trzech głównych czynników: notowania amerykańskiego dolara i polityka pieniężna amerykańskiego FED – 43% ankietowanych, inflacja (14%),wydarzenia geopolityczne (11%).Średnia cena wg ankietowanych wyniesie w 2023 1 859,90 dolarów, a najwyższa 2 025 USD/oz. Co ciekawe już w kwietniu 2023 najwyższa cena przebiła to założenie, osiągając 2 045 USD. Ankietowani eksperci nie przewidzieli prawdopodobnie kryzysu bankowego, który pojawił się później (marzec 2023).W jaki sposób wszystkie wymienione czynniki pozwalają zakładać wzrost cen złota? 

Słabszy dolar podbija ceny złota

Jak wspomnieliśmy, złoto jest ujemnie skorelowane z dolarem amerykańskim, co w praktyce oznacza, że gdy waluta USA się umacnia, ceny złota spadają i odwrotnie. Odczyty z amerykańskiej gospodarki, które pojawiły się pod koniec kwietnia, wskazują, że dolar będzie słabł. Inflacja zaczyna hamować, w relatywnie dobrej kondycji jest również tamtejszy rynek pracy. Inwestorzy zakładają więc, że Fed wkrótce zatrzyma cykl podwyżek stóp procentowych. To z kolei oznacza, że dolar będzie wyceniany niżej. Spadki wyceny USD prawdopodobnie dołożą swoją cegiełkę do dalszych wzrostów cen królewskiego kruszcu.

Wysoka inflacja w skali globalnej

Mimo że ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki są bardziej optymistyczne, niż wcześniej zakładały rynki, inflacja jest tam wciąż wysoka. Jeszcze większy problem stanowi w Europie, na co istotny wpływ ma wciąż aktywny konflikt geopolityczny. Jak pokazuje historia, fizyczne złoto inwestycyjne jest dobrym narzędziem do zachowania wartości pieniądza w czasie. Jako że ma wymiar fizyczny, jego ceny rosną wraz z cenami towarów i usług. Taką inwestycję warto jednak traktować długoterminowo, ponieważ w krótkiej perspektywie ceny mogą się wyraźnie wahać. Przykładem jest korekta z 2022 roku, gdy ceny po wzrostach do 2 000 USD/oz spadły na chwilę poniżej 1 700 USD. Pół roku później znów przekroczyły granicę 2 000 i wszystko wskazuje na to, że będą rosnąć dalej. Wzrost cen złota w długim terminie najlepiej obrazuje wykres cen z ostatnich 20 lat:

Ceny złota 2003-2023 (do maja 2023)

Ceny złota w latach 2003-2023 (źródło: bullionvault.com)

W okresach dużej niepewności ceny złota zwykle rosną – odwrotnie niż wyceny akcji i innych, bardziej ryzykownych, form inwestowania. Wtedy też wzrasta zainteresowanie złotem. Inwestorzy szukają bezpiecznych przystani dla swojego kapitału, co dodatkowo podbija ceny.

Ryzyko globalnego kryzysu bankowego

Wiosną 2023 upadły dwa istotne banki amerykańskie, a kilka tygodni później uznawany za „zbyt dużego, żeby upaść” Credit Suisse. We wszystkich tych przypadkach zainterweniowało państwo, jednocześnie wielu inwestorów straciło zainwestowany kapitał. Co zaskakujące, dotyczyło to również właścicieli obligacji, które do tej pory były uznawane za pewne instrumenty (straty bardziej mogli obawiać się właściciele akcji). Pisaliśmy o tym w naszym ostatnim artykule: Upadek Credit Suisse i rosnący niepokój w sektorze bankowym. Jak wpływa na ceny złota? 

Spadek zaufania do sektora bankowego przełożył się na odpływ kapitału z depozytów do – między innymi – bezpiecznych przystani, takich jak złoto. Skokowy wzrost zainteresowania złotem ma odzwierciedlenie na wykresie notowań. Pierwszy z banków (amerykański Silicon Valley Bank) upadł 10 marca – po miesiącu ceny złota wzrosły o około 7,5% (z około 1 868 do 2 000 USD za uncję).

Mimo poprawy nastrojów wciąż duża niepewność na rynkach

W wielu krajach europejskich inflacja nie rośnie już w tak szybkim tempie, ciągle jednak jest rekordowo wysoka, a inwestorzy obawiają się jej długofalowych konsekwencji. Istnieje ryzyko, że niektórym krajom nie uda się opanować wzrostu cen bez wejścia w recesję. Dokładając do tego reperkusje zerwanych łańcuchów dostaw, trwająca wojnę w Ukrainie i tlący się kryzys bankowy wciąż nie możemy mówić o pełnym optymizmie rynków. Złoto jako klasyczna bezpieczna przystań pozwala zabezpieczyć kapitał przed niespodziewanymi wydarzeniami, których w ostatnich latach nie brakowało. Wszystko to sprawia, że można oczekiwać dużego zainteresowania kruszcem, a przez to dalszych wzrostów jego cen.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 187 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-05
Szybka i sprawna obsługa
2023-10-29
Wszystko w jak najlepszym porządku, a wszelkie wątpliwości związane z zamówieniem wyjasniane były na bieżąco, telefonicznie.
pixel